Budúcnosť polygrafie? Automatizácia, optimalizácia a skracovanie pracovných časov
Nepárny rok patrí v našom vydavateľstve už tradične podujatiu, ktorého charakter v sebe spája prvky úspešnej komunikácie – dialóg, riešenie problémov a v našom prípade i dobré vzťahy. Otvorená redakčná porada PrintProgress je práve tou najlepšou cestou, ako získať spätnú väzbu od našich partnerov, ktorým, rovnako ako nám, nie je trh slovenskej a českej polygrafie ľahostajný. Nebolo tomu inak ani na jej piatom pokračovaní.
Tradíciu sme v redakcii neporušili ani pri výbere času a miesta konania. V prvý októbrový štvrtok sa v konferenčných priestoroch Malého Berlína v „Malom Ríme“ – v Trnave konal už piaty ročník tohto podujatia za vskutku hojnej účasti polygrafov zo Slovenska i Čiech. Príležitosť stretnúť sa využila vyše dvadsiatka manažérov z dodávateľských, ale aj výrobných spoločností, ktorá prišla spoločne diskutovať na témy rezonujúce odvetvím polygrafie.
Úvodné slovo spolu s poďakovaním za účasť predniesol riaditeľ vydavateľstva Marian Hains a ešte predtým, ako otvoril diskusiu k aktuálnemu dianiu v polygrafickom svete požiadal o slovo Tomáša Varadínka zo Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA), ktorý predstavil možnosti a spôsoby, akými je možné využiť podporu agentúry SIEA a stať sa spoločnosťou, ktorá aplikuje inovatívne myslenie i vo vlastných radoch.
O tom, že časopis PrintProgress sa za posledných pár rokov presadil už aj v susedných Čechách svedčí účasť nielen manažérov, ale aj samotného predsedu Svazu polygrafických podnikatelů Zdeňka Sobotu. Zhodnotil, že rovnako, ako na Slovensku, tak i v Čechách sú obrovské tlaky na ceny či už zo strany dodávateľov alebo odberateľov, v neposlednom rade aj z dôvodu zvyšovania minimálnej mzdy a neochoty mladých ľudí pracovať v odvetí. K tomuto názoru sa priklonil i Peter Blubla, predseda Zväzu polygrafie na Slovensku, ktorý taktiež upozornil na spomalenie ekonomiky a riziko blížiacej sa krízy. Obaja sa však zhodli na tom, že odvetvie polygrafie na oboch stranách rieky Moravy žije najmä vďaka enormnému rozvoju obalového priemyslu.
Názory predsedov zväzov potvrdila riaditeľka tlačiarne Colognia press Štepánka Líznerová, podľa ktorej sú mzdové náklady umelo tlačené nahor a kvôli tomu firmám nezostávajú rezervy na jej rozvoj. Je preto potrebné motivovať ľudí aj inak, ako len finančnými prostriedkami, ktoré sú pre úspešné fungovanie spoločnosti krátkozrakým riešením. Ako zástupkyňa spoločnosti na výrobu obalov objasnila
i najnovšie trendy v oblasti ich výroby: „Obal má v živote človeka, ale aj v živote našej firmy nezastupiteľné miesto. Trend v obalovom priemysle však už nie je len o technológii a farebnosti, ale najmä o použitých materiáloch. Dopyt po biodegradovateľných materiáloch je čoraz vyšší a zákazníci začínajú skutočne myslieť na prírodu. Druhá stránka mince je to, že nie všetci sú ochotní za tieto materiály priplatiť. Našou najbližšou výzvou je preto vzdelávanie v tejto oblasti.“ K tejto filozofii eko – osvety sa priklonil i Roman Kandler, výkonný riaditeľ spoločnosti Martin Peroutka. Potvrdil, že ekologické zmýšľanie bude v najbližšej dobe nutnosťou, čo sa začína zatiaľ prejavovať najmä na trhoch západnej Európy, ktoré si vyslovené pýtajú ekologické varianty obalov.
Potrebu osvety nielen v oblasti ekológie, ale aj odvetvia ako takého zdôraznili vo svojich názoroch Ľudovít Bartoš zo Zväzu sieťotlačiarov a digitálnych tlačiarov i Rudolf Rosskopf, generálny riaditeľ Slovenskej Grafie.
Ako poukázať na to, že práca tlačiara nie je špinavá a je perspektívna napriek tomu, že sa v niektorých tlačiarňach pracuje v nepretržitej prevádzke? „Rodičia jednoducho prestanú počúvať, ak deťom ponúkneme prax vo firme s nepretržitou prevádzkou. Nedávno sme žiadali do výroby v Slovenskej Grafii 20 učňov, ktorí, ak by sa osvedčili, mali by u nás po škole zabezpečené pracovné miesto na pozícii tlačiara. A viete koľko sa ich prihlásilo? Traja,“ vyjadril svoju nespokojnosť s nedostatkom kvalifikovanej pracovnej sily.
Nielen to, čo sa deje na našom stredoeurópskom trhu ovplyvňuje dianie v priemysle a biznise. Touto myšlienkou začal svoje rozprávanie Mirko Brezňan zo spoločnosti TBB. Globalizáciu a partnerské prepojenie rôznych kútov sveta možno brať na jednej strane ako výhodné, na strane druhej nás rozhodnutia na opačnej strane zemegule môžu stáť viac, ako by sme predpokladali.
Čítať celý článok