Ste tu
Home∷ Z aktuálneho z vydaniaČeskému trhu dominuje Heidelberg

Českému trhu dominuje Heidelberg

Slovenský polygrafický trh sa vyvíja veľmi podobne ako trhy v niektorých susedných krajinách.
Z dlhodobého vývoja na polygrafických trhoch u našich susedov sa dá vyvodiť, akým smerom sa bude uberať polygrafický trh na Slovensku. Pre porovnanie je určite najdôležitejší a dosť zaujímavý vývoj v Českej republike. Vývoj tu do podstatnej miery ukazuje, akým smerom sa najskôr bude vyvíjať i náš tlačiarenský trh. Prinášame teda pohľad na uplynulý rok na českom polygrafickom trhu, konkrétne v oblasti ofsetovej tlače, a to očami spoločnosti Heidelberg, ktorá je dlhodobým lídrom ofsetového trhu.

V roku 2017 bolo v Českej republike nainštalovaných 17 nových archových ofsetových strojov. Väčšina bola tvorená viacvežovými (tzv. dlhými) strojmi. Celkovo tak bolo nainštalovaných 96 tlačových a lakovacích jednotiek. Z toho celú polovicu zabezpečil Heidelberg, najväčší svetový dodávateľ tlačových strojov.

Na českom trhu sa posledné roky predá zhruba 100 tlačových a lakovacích jednotiek archových ofsetových strojov ročne. Výnimkou bol rok 2016, kedy sa predaje (hlavne vplyvom nečerpania dotácií z EÚ) prepadli na cca 42 jednotiek. Rok 2017 ale s počtom 96 jednotiek znamenal návrat späť na očakávané čísla. Dlhodobo ale zaznamenávame mierny pokles.

Českému trhu posledné roky dominuje Heidelberg s približne 50 %-ným podielom, nasledovaný je spoločnosťou Koenig & Bauer – tieto dve firmy dlhodobo dodávajú na trh približne 90 % všetkých archových ofsetových strojov.

Jarmil Králíček, manažér marketingu v spoločnosti Heidelberg v Českej republike a na Slovensku k tomu dodáva: „Už niekoľko rokov sa nám darí predávať najvýkonnejšie plne automatizované stroje zastúpené konštrukčnými
radmi Speedmaster CX a Speedmaster XL.

Čítať celý článok

Príbuzná téma

Pridaj komentár

Top