Tlačové správy - PolygrafiaInfoprint servisTlačové správy - Médiá

COVID-19: Česi vyrábajú respirátory pomocou 3D tlačiarní, v Rumunsku mali ošetrovať aj infikovaní lekári

Nemecká vláda vyčlenila miliardové balíky na pomoc podnikateľom. Vo viacerých európskych krajinách predlžujú trvanie mimoriadneho stavu. 

Portál EURACTIV.SK vás pravidelne informuje o najdôležitejších udalostiach v súvislosti s COVID-19 v EÚ. Ďalšie články k téme nového koronavírusu nájdete na tejto linke

Španielsko začalo s distribúciu rýchlotestov. Vláda na Cypre sa rozhodla obmedziť cestovanie po ostrove do 13. apríla. V Británii zavádzajú prísne opatrenia, premiér Boris Johnson rozhodol o obmedzení voľného pohybu pre ľudí. V Londýne postavia novú nemocnicu. V Poľsku sa vedie debata o presunutí prezidentských volieb, ktoré sú naplánované na máj. Opozícia chce termín odložiť, podľa vlády k tomu zatiaľ nie je žiaden dôvod. V Maďarsku odmietli opoziční poslanci hlasovať o návrhu zákona, ktorý by maďarskej vláde umožnil vládnuť neobmedzene pomocou dekrétov, a to na dobu neurčitú. Premiér Viktor Orbán povedal, že pokiaľ opoziční poslanci nebudú hlasovať o rozšírení núdzového stavu, vyrieši vláda krízu aj bez nich.

VIEDEŇ

Opatrenia do Veľkonočných sviatkov. Vláda predĺžila opatrenia aj z dôvodu, že počet nakazených sa blíži k štyrom tisíckam. V posledných dňoch sa však miera nových prípadov spomaľuje. Doteraz v Rakúsku zomrelo na nákazu 16 ľudí. V krajine chcú začať s masívnym testovaním, v súčasnosti má Rakúsko 20 špecializovaných laboratórií na analýzu vzoriek. V krajine sa hovorí aj o celoplošných hromadných testoch. Rakúsky minister vnútra uviedol, že 95 percent populácie „fenomenálne spolupracuje“ v rámci obmedzení verejného života.

PRAHA

Cesta k lieku na korovínarus? Do Česka dorazil v utorok 24. marca experimentálny liek Remdesivir zo Spojených štátov. Liekom, ktorý bol pôvodne vyvinutý na boj proti vírusu Ebola, je v súčasnosti v Česku liečený pacient v kritickom stave. Česko je jedinou krajinou, ktorá má v súčasnosti možnosť tento liek získať, americká spoločnosť Gilead Sciences totiž k nemu pozastavila prístup.

Česká technická univerzita vyvinula špeciálny model respirátora, ktorý je možné vyrobiť pomocou 3D tlačiarní. Univerzita vyrába respirátory v spolupráci s automobilkou Škoda, podľa ktorej dokážu vyrobiť denne 60 respirátorov. V krajine je v súčasnosti 1394 pozitívnych prípadov a dve úmrtia.

BUKUREŠŤ

Škandál v miestnej nemocnici. Závažná situácia sa stala v severovýchodnej časti Rumunska. V meste Suceava je zatvorená krajská nemocnica kvôli prebiehajúcej dezinfekcii. Zatvorili ju aj spolu so 72 lekármi a zdravotnými sestrami s pozitívnym testom na koronavírus. Viac ako tisíc zamestnancov nemocnice je v súčasnosti tiež v karanténe. Úrady verejného zdravotníctva oznámili, že po dezinfekcii sa celá nemocnica zmení na stredisko pre nakazených ľudí, so zdravotníckym personálom z iných nemocníc v regióne. V súčasnosti situáciu preverujú úrady. Miestne médiá totiž informovali, že vedúci nemocnice privolal všetkých lekárov do práce aj napriek tomu, že niektorí z nich boli infikovaní. Vedenie nemocnice popiera zodpovednosť za vzniknutú situáciu a tvrdí, že v čase celosvetového nedostatku sa snažili zadovážiť pre lekárov ochranné vybavenie. Za situáciu obviňujú pacientov, ktorí lekárom zatajili príchod zo zahraničia a kontakt s ľuďmi, ktorí prišli z ohrozených zón.

Obmedzenia, ktoré boli v krajine zavedené a uvedené ako opatrenia sa cez víkend stali povinnými.  Podobne ako v ostatných krajinách, ľudia budú môcť ísť len do práce a domov či nakúpiť. Ľudia nad 65 rokov nebudú mať dovolené opustiť domov. O dodržiavanie obmedzení sa majú postarať policajti s pomocou armády.

LISABON

Mimoriadny stav pokračuje. Portugalsko doteraz zaznamenalo 33 úmrtí spojených s koronavírusom. Vnútroštátne orgány očakávajú vrchol pandémie v polovici apríla. Vláda v utorok 24. marca predĺžila pozastavenie letov do krajiny aj z nej na ďalšie dva týždne.

BERLÍN

Historický balík pomoci. Vláda v pondelok 23. marca schválila finančný balík v hodnote niekoľko miliárd eur. Chcú tak zmierniť ekonomický vplyv koronavírusu. Jadrom plánu je tzv. hospodársky stabilizačný fond s rozpočtom 600 miliárd eur. Vláda chce prispieť aj živnostníkom grantom v hodnote 50 miliárd eur.  Mikropodniky zo všetkých hospodárskych odvetví či živnostenské firmy s maximálne piatimi zamestnancami môžu dostávať jednorazovú platbu vo výške deväťtisíc eur na tri mesiace. Malé podniky s najviac desiatimi zamestnancami môžu získať 15 tisíc eur.

 

zdroj: https://euractiv.sk/section/spolocnost/news/covid-19-cesi-vyrabaju-respiratory-pomocou-3d-tlaciarni-v-rumunsku-mali-osetrovat-aj-infikovani-lekari/

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Tlačidlo Späť hore