Tlačové správy - Polygrafia

Ďalšia 15 miliónová investícia do ružomberskej celulózky

Okrem nedávno zverejnenej strategickej energetickej investície v hodnote 128 miliónov EUR do slovenského závodu investuje Mondi ďalších 15 miliónov EUR do výmeny ružomberskej pece na vápno.

Akcionári Mondi SCP sa dohodli na investícii v hodnote 15 miliónov EUR, ktorou dôjde k výmene vápennej pece v závode v Ružomberku. Je to pokračovanie nedávno oznámenej strategickej energetickej investície za 128 miliónov EUR, ktorá zahŕňa nový regeneračný kotol umožňujúci nárast výroby celulózy, zníženie dopadu na životné prostredie a zlepšenie celkovej nákladovosti. Vápenná pec hrá dôležitú úlohu vo výrobe celulózy tým, že mení uhličitan vápenatý na vápno, ktoré je následne využité v procese kaustifikácie počas regenerácie chemikálií.

“Vítame toto rozhodnutie, keďže ďalej posilňuje našu ambíciu modernizovať oblasť regenerácie v našom podniku”, hovorí Roman Senecký, prezident Mondi SCP. “Nová vápenná pec nám umožňuje vyrovnať kapacity tohto procesu a ešte lepšie si plniť naše záväzky voči životnému prostrediu. Taktiež zníži množstvo vápna a vápenného kalu, ktoré musíme prepravovať, čo znamená menej dopravy cez mesto”, dodáva.

Výstavba novej pece na vápno by sa mala spustiť začiatkom roku 2014 a do prevádzky by sa mala spustiť jeho koncom. “Očakávame elimináciu dopravy vápna a vápenného kalu o takmer 80%, čo zníži počet kamiónov o 2000 ročne po nábehu novej pece”, vysvetľuje predseda predstavenstva Mondi SCP a viceprezident spoločnosti ECO-INVEST, Miloslav Čurilla. “Pokračujeme v opatreniach ústretových voči komunite a táto investícia, ktorá zníži dopravu na miestnych cestách, je ilustráciou nášho pretrvávajúceho záväzku,” dodáva.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Tlačidlo Späť hore