∷ Z aktuálneho vydania

Dosť bolo plastov!

Česká rezortná iniciatíva „Dosť bolo plastov!“ vyzýva k zmene. Ministerstvo životného prostredia ČR verejne požiadalo veľkých producentov, najmä plastového odpadu, o dobrovoľnú spoluprácu pri znižovaní objemu vyprodukovaného odpadu. Najmä jednorazových obalov na jedlo z plastu a papiera.

Celosvetová výroba a spotreba plastov je neúnosná a neudržateľná, preto jednotlivé štáty zvažujú radikálne obmedzenia plastových jednorazových obalov a predmetov. České ministerstvo sa zameralo na najväčších prevádzkovateľov sietí rýchleho občerstvenia, a dostalo sa mu pozitívnej odozvy. Do júna získalo verejný prísľub zatiaľ od siedmich firiem, ktoré sú na českom trhu veľmi známe a môžu ísť dobrým príkladom: České dráhy, UGO (šaláty a džúsy), sieť kaviarní Cross Café, sieť čerpacích staníc Benzina, Bageterie Boulevard, dopravca Leo Express a prevádzkovateľ rôznych kaviarní Dudes & Barbies.

Súčasný minister životného prostredia Richard Brabec predbehol pripravovanú legislatívu na zamedzenie zbytočného nadužívania jednorazových riadov, obalov a iných jednorazových predmetov, a sám vyzýva podnikateľov, aby prišli s obojstranne prospešnými nápadmi. Je to výhodnejšie, než zdaňovanie a prísna regulácia, ktoré by sa odrazilo na cenách produktov, čomu sa chce minister vyhnúť.

Práve preto vznikla v marci tohto roku iniciatíva #dostbyloplastu s cieľom upozorniť významných producentov odpadu – teda veľké reťazce rýchleho občerstvenia, ale aj ich zákazníkov na možnosti, ktoré trh ponúka ako alternatívu za riad alebo papierové tégliky s polyetylénovou vrstvou, ktorých životnosť sa počíta maximálne v minútach.

Princíp spočíva v uzavretí dobrovoľných dohôd medzi ministerstvom a súkromnými podnikmi, zatiaľ najmä českého pôvodu, čo je dané geografickou blízkosťou rozhodovacích centier, ktoré sú najmä v Prahe, a taktiež aj vyššou ochotou lokálnych firiem urobiť niečo navyše pre svoj región. Momentálne už prebiehajú rokovania s ďalšími firmami aj so zahraničnými vlastníkmi.

Firmy majú vytvoriť a ponúkať svojim zákazníkom alternatívy. Niekedy stačí naozaj málo – stačí sa spýtať,
či chcú kávu do keramiky alebo do plastu, či chcú plastovú slamku alebo sa dokážu napiť aj bez nej. Lokálne firmy môžu ukázať svoju spoločenskú zodpovednosť.

Najdôležitejším prínosom je získanie súhlasného stanoviska hygienikov pre používanie vlastných nádob prinesených do reštauračných zariadení. Odbúrala sa najčastejšia obava prevádzkovateľov reštaurácií. Oficiálne stanovisko totiž hovorí, že dostať nápoj do vlastného pohára alebo si odniesť jedlo vo vlastnej nádobe nie je z pohľadu hygieny problém.

Dokument je zverejnený na webstránke iniciatívy a jednotlivé podniky ho môžu využiť na argumentáciu pri hygienických kontrolách.

Vzorom je zrejme Veľká Británia

Český minister sa v tejto iniciatíve možno inšpiroval príkladom britskej premiérky Theresy May, ktorá rozvírila verejnú diskusiu, keď verejne pohrozila najvýznamnejším fastfoodovým reťazcom výrazným zdanením plastových obalov a jednorazových riadov, pokiaľ samy nezačnú s ich redukciou a nahrádzaním. Česko však nejde cestou vyhrážok, ale snahou o dohodu ešte pred legislatívou. Dobrovoľná výzva k zmene je výhodnejšia pre spotrebiteľov, ktorých peňaženky by prípadné zdanenie obalov určite zasiahlo. V Británii zvažujú napríklad daň 25 pencí za tégliky na kávu, ktorých sa v tejto krajine spotrebuje 2,5 miliardy ročne.

V Británii sa teraz naplno rozbiehajú kolesá úradníckej mašinérie, pretože pochopila dopady správania sa svojich 53 miliónov konzumentov. Napríklad až v roku 2015 zaviedla daň na jednorazové igelitky. Premiantmi v tejto oblasti sú Dánsko a prekvapivo Bangladéš, ktoré boli dokonca prvé krajiny sveta, ktoré zaviedli ich obmedzenie. No teraz ide Anglicko príkladom a inšpiruje aj ďalšie krajiny. Slovensko a ČR pomaly chytajú dych, keď u nás sa obmedzenie
na plastové tašky zaviedlo len tento rok. Najnovšou krajinou so zákazom plastových tašiek je Austrália a juhoamerické Čile. A zatiaľ najprísnejší prístup zvolili v Keni, kde až 4 rokmi väzenia trestajú výrobcov a distribútorov plastových tašiek.

České ministerstvo životného prostredia v spolupráci so Štátnym fondom životného prostredia ČR vypísalo v júni novú výzvu v hodnote takmer 4 mil. eur na inovatívne projekty. Prihlásiť sa môžu firmy aj orgány štátnej samosprávy s nápadmi na znižovanie environmentálnej záťaže. Ako vzorom slúži opätovne Británia, kde si na kartu na MHD môžete požičať hrnček na kávu a vrátiť ho v inom podniku zapojenom do programu.

 

Celý článok nájdete TU

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Tlačidlo Späť hore