∷ Z aktuálneho vydania

Envirodeň Mondi SCP

Spolu s hostiteľskou obcou Ludrová zorganizovalo 20.marca 2019 Mondi SCP prvý tohtoročný Environmentálny deň, ktorého jedinou témou bol vznik a eliminácia zápachu z priemyselnej výroby buničiny. 

Prezentácia Mondi SCP sa zamerala na miesta vzniku zápachu sírnych zlúčenín v procese výroby buničiny a opatrenia prijaté behom rokov na jeho elimináciu. Kým miesta vzniku zostávajú nemenné, s novými investíciami v priebehu rokov sa zariadenie eliminujúce zapáchajúce zlúčeniny síry zvýšili z dvoch v roku 2004 na štyri do roku 2016 a následne päť vzájomne spolupracujúcich a dopĺňajúcich sa zariadení v dnešnej dobe. Zároveň došlo k výraznému zníženiu celkového času vypustenia zapáchajúcich látok do ovzdušia na 23 minút v roku 2018, čo bolo zlepšenie v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi o 70 %.

Ako však podotkol prezident spoločnosti Bernhard Peschek: „Naša spoločnosť vyrába buničinu a papier pri nepretržitej prevádzke. Neprestaneme však vyvíjať tlak na dodávateľov technológie a naše vlastné vylepšenia a inovácie, aby sa momentov s výskytom zápachu objavovalo čo najmenej.“

Súčasťou prednášok boli aj prezentácie vnímania čuchovo obťažujúcich látok na obyvateľstvo a skúseností prednášajúcich z akademickej, aj praktickej oblasti z Fakulty chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity Bratislava, aj príklady riešenia problémov v meste Ostrava z Vysokej školy banskej.

Stretnutia vedenia spoločnosti, expertov na oblasť životného prostredia a zástupcov verejnosti a štátnych aj neštátnych organizácií pod názvom Environmentálny deň sa konajú dvakrát ročne a ich súčasťou je aj predstavenie zaujímavostí obce, v ktorej sa aktuálny Envirodeň koná. Tentoraz účastníci navštívili múzeum ručnej výroby papiera, ktoré sa nachádza na konci obce Ludrová. Po predstavení múzea už tradične zasadili stromy, ktoré budú v jeho okolí rásť najbližšie desaťročia.

Čítať celý článok

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Tlačidlo Späť hore