Edície 2015Edície časopisu

Epson má novú, malú etiketovaciu tlačiareň – Epson COLORWORKS C7500

Firma Epson už dávno nie je nováčikom na trhu produkčných tlačiarní na tlač etikiet. Tlačiareň Epson Surepress L-4033AW bola predstavená už na LabelExpo v Bruseli v roku 2013 spolu aj s prototypom novej UV tlačiarne Epson SurePress L-6034VW. Obe tlačiarne sú typické robustné linky s vysokým produkčným výkonom, kde každá má svoju typickú oblasť použitia od super kvalitných vínnych etikiet, až po jednoduché technické etikety a ich cena sa pohybuje v stovkách tisícov eur.

V týchto dňoch Epson na trh uvádza veľmi zaujímavú, malú „roll to roll“ digitálnu tlačiareň EPSON COLORWORKS C 7500 na tlač etikiet, ktorá je určená pre kvalitnú farebnú malo nákladovú tlač etikiet, štítkov a technických značení. Vďaka vysokej kvalite výstupu a rýchlosti tlače až 300 mm/s, tlačiareň pomáha eliminovať náklady spojené s klasickou cestou výroby farebných etikiet. Základná cenníková cena tlačiarne sa pohybuje od 7 000 do 8 000 EUR, čo z tlačiarne, pri jej výkone a kvalite, robí veľmi zaujímavý produkt v etiketovom segmente. Použitie tlačiarne je v oblasti okamžitej potreby výroby malého počtu štítkov, alebo etikiet potravín, nápojov, obalov krabíc a energetických štítkov EÚ a štítkov GHS a to v takej rovnakej rýchlosti, aká sa dosahuje pri niektorých výkonných termálnych čiernobielych tlačiarňach.

Tlačiarne COLORWORKS 7500 sú vybavené novými Epson tlačovými hlavami PrecisionCore, ktoré dosahujú spoľahlivé a vysoko kvalitné výsledky. Je to jedinečná technológia kontroly a riadenia trysiek (NVT), ktorá zabraňuje zbytočným chybám a stratám materiálu a času pri vypadnutej tryske (bežné páskovanie). Technológia Epson PrecisionCore hláv dokáže problém rozpoznať a zmeneným výkonom susedných trysiek aj nahradiť chýbajúce body, takže na výstupe vždy dostanete konzistentné výsledky a to pri dlhodobej životnosti tlačiarne, čo je približne 500 km potlačeného materiálu.

Vďaka tejto technológii nie je nutné držať veľkú zásobu predtlačených etikiet a štítkov, nie sú nutné veľké náklady na ich klasickú výrobu. Výmena vysokokapacitných farebných zásobníkov a vyprázdnenie odpadovej nádoby sú prakticky jediné činnosti, ktoré je nutné s tlačiarňou robiť. Tlačová hlava vydrží po celú dobu životnosti tlačiarne, takže nie je potrebné kupovať náhradné hlavy, alebo robiť drahý servis.

Ďalšou výhodou tlačiarne je jej jednoduchá obsluha  a možnosť nasadiť ju do akéhokoľvek prostredia. Zariadenie je dodávané s celou radou softvérových nástrojov a nový programovací jazyk ESC/Label umožňuje integráciu prakticky s akýmkoľvek operačným systémom. Spomínaná technológia NVT uľahčuje údržbu, aby nedochádzalo k upchaniu trysiek.

Tlačiareň je schopná tlačiť na rolové médiá v šírkach od 50 mm až do 112 mm s potlačou max. na 108 mm šírky média. Epson COLORWORKS má 4 tlačové hlavy CMYK s náplňami o kapacite 330 ml (na jednu cartridge) a tlačí vo vysokom rozlíšení 600 x 1200 dpi pri plnej rýchlosti 300 mm/s. Epson tlačové hlavy využívajú variabilnú veľkosť kvapky, a tým zobrazia ďaleko viac detailov, ako hlavy s fixnou veľkosťou kvapky a pri rozlíšení 600 x 1 200 dpi je výstup neporovnateľne lepší. Na jednu sadu náplní, je možné vytlačiť až 15 000 etikiet o rozmere 100 x 150 mm s plnou grafikou a s pomerne slušným pokrytím. Náklady na tlač potom vychádzajú približne okolo 2 až 3 eurocentov na jednu etiketu.

Na dosiahnutie presného umiestenia obrazu na etikete, tlačiareň načítava predtlačenú čiernu značku, ktorá môže byť na prednej alebo zadnej strane alebo medzeru medzi predrezanými štítkami na podložke.

Tlačiareň Epson COLORWORKS C7500 sa dodáva v dvoch modifikáciách a to s označením C7500 pre matné médiá a COLORWORKS C7500G pre lesklé tzv. glossy médiá. Líšia sa len zložením atramentov. Atramenty v C7500G majú menšie čiastočky pigmentov, a preto je táto technológia vhodnejšia pre lesklé médiá, ktoré majú mikro póry. Atramenty v tlačiarňach C7500 majú zase väčšiu odolnosť voči chemickým vplyvom a poškodeniu.

Tlačiareň je možné vybaviť voliteľným návinovým mechanizmom

K tlačiarni je možné dokúpiť aj prídavný modul na návin do role pre už potlačené etikety. Odvíjanie materiálu môže ísť z vnútorného rolového mechanizmu alebo z externého odvíjača mimo samotnej tlačiarne.

Predaj, servis a podporu tlačiarní Epson pre obalový priemysel a etikety zabezpečuje na Slovensku firma M&P. Všetky spomínané tlačiarne budú vystavané v stánku Epson na výstave LabelExpo, ktorá sa koná v dňoch 29. 9. až 2. 10. 2015 v Bruseli. Tlačiareň si je možné odskúšať na vlastných vzorkách aj na demo kuse priamo vo firme M&P.

Ing. Anton Puškár

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Tlačidlo Späť hore