∷ Z aktuálneho vydania

FESPA GLOBAL PRINT EXPO BERLÍN 2022

FESPA Global Print Expo 2022, najväčšia svetová výstava v oblasti sitotlače, široko formátovej digitálnej tlače a potlače textilu sa konala od 31. mája do 3. júna 2022 na výstavisku Messe Berlin v Nemecku.

Viac ako 350 vystavovateľov, medzi ktorými boli Agfa, Antalis, Avery Dennison, Brother, Canon, Durst, EFI, EFKA, Fujifilm, HP, Mimaki, Monti Antonio, M&P a Nazdar Ink Technologies predstavili v 8 halách svoje najnovšie produkty a inovácie uvádzané na trh v oblasti grafiky, dekorácií, obalov, priemyselných
a textilných aplikácií.
Návštevníci výstavy mali možnosť sa podeliť o poznatky, preskúmať nové trendy, investovať do nových strojov alebo spotrebného materiálu a sledovať najnovšie inovácie. Spolu s výstavou FESPA Global Print Expo 2022 sa uskutočnila European Signage Expo 2022, považovaná za poprednú európsku špecializovanú výstavu netlačenej a vizuálnej komunikácie, na ktorej vystavovatelia prezentovali najnovšie riešenia v oblasti signage.
Organizácia FESPA, ktorá aktuálne združuje 37 národných zväzov, oslavuje v tomto roku 60 rokov od svojho založenia v roku 1962.
Michael Ryan, vedúci organizačného tímu FESPA Global Print Expo, pri tejto príležitosti povedal: „Keďže si pripomíname 60. výročie FESPA ako organizácie na podporu podnikania pre sektor vizuálnej komunikácie, sme nesmierne hrdí na úlohu, ktorú FESPA Global Print Expo 2022 zohrá pri pomoci našim komunitám preskupovať sa a oživiť ich plány rozvoja podnikania. Výstavy FESPA počas šiestich desaťročí poskytli tlačiarom a výrobcom komunikačných produktov (sign makers) na celom svete priestor na plánovanie svojej budúcnosti, objavovanie nových technológií a materiálov, využívanie znalostí o trhu a vytváranie sietí
s podobne zmýšľajúcimi podnikateľmi, aby preskúmali aktuálne možnosti. Hodnota návštevy výstavy FESPA je stále rovnaká, no o to dôležitejšia v roku 2022, keď po pandémii opäť naberú na obrátkach firmy v oblasti tlače a vizuálnej komunikácie na celom svete. Viem, že návštevníci Berlína odchádzajú inšpirovaní, povzbudení a s obnovenou dôverou v svetlú a úspešnú budúcnosť ich podnikania.“

Vo vstupnej hale výstaviska Berlin Messe bola inštalovaná výstava PRINTERIORS, ktorá sa konala už po šiestykrát. V tomto
roku bola inšpirovaná kvetinami a faunou a umeleckými dielami, ktoré navrhol Jaspar Goodall. Kurátorsky ju pripravila Debbie McKeegan, ambasádorka sekcie textilu FESPA.

Súčasťou výstavy FESPA GPE bol aj priestor Sustainability Spotlight pre prezentácie a prednášky venované trvalej udržateľnosti. Poprední svetoví odborníci sa venovali aktuálnym témam zameraným na zníženie nákladov a optimalizáciu zdrojov a energií. Diskutované témy boli zamerané na energetický manažment, kalkuláciu a sledovanie uhlíkovej stopy, certifikačné schémy udržateľnosti, kontrolu znečistenia vôd a ovzdušia v grafickom a textilnom priemysle
a mnohé ďalšie.
Po dvoch rokoch sa opäť konala súťaž v oblasti polepu áut World Wrap Masters Europe 2022 sprevádzaná doplňujúcim programom zameraným na školiace workshopy a praktické ukážky. V teoretickej časti boli prezentované novinky a najnovšie vinylové materiály, filmy a tlačové a rezacie stroje. Súťažná časť, na ktorej sa zúčastnilo 36 súťažiacich – víťazov lokálnych súťaží v krajinách FESPA – je oficiálnym kvalifikačným podujatím pre World Wrap Masters Series. Dvanásť najlepších odborníkov z tohto podujatia sa kvalifikovalo do finále World Wrap Masters 2022, ktoré sa konalo v druhom cykle 2. a 3. júna 2022 ako súčasť výstavy. Víťazom prestížnej súťaže sa stal a za World Wrap Masters Champion 2022 bol korunovaný Ivan Tenchev z Bulharska.
Prestížny titul v medzinárodnej súťaži v polepe vozidiel získal po energickom dvojdňovom finále v konkurencii 12 ďalších profesionálov v polepe vozidiel, pričom na druhom mieste skončili Vít Šimek z Českej republiky a Maria Terp Holt z Dánska.
Pavilón zväzov (Associations Pavolion) na FESPA Global Print Expo 2022 poskytol členom príležitosť predviesť ukážky svojej práce v digitálnej tlači i sitotlači.

Návštevníci mali možnosť vidieť na výstavných paneloch umiestnených priamo vo vstupnej hale špičkové produkty firiem z 20 krajín vrátane Slovenska. SZSDT reprezentovali:
Ikona Krista Veľkňaza na dreve, Tlačiareň KUBÍK, Námestovo
Vystavená bola jedna zo série 52 moderných malieb – ikon na dreve, ktoré boli vyrobené pre benediktínsky kláštor v Sampore Sliač na Slovensku. Pri výrobe bola použitá kombinácia techník (digitálna UV tlač, laserové gravírovanie, ručné nanášanie plátkového zlata a sitotlač).

Dizajnový informačný systém, AGDprint Zlín, Česká republika
Tento dizajnový informačný systém kombinuje niekoľko technológií, ako je rezanie a gravírovanie CO2 laserom, rezanie vláknovým laserom, leptanie a digitálna tlač. Táto kombinácia technológií umožnila vytvoriť pre zákazníka unikátny produkt na mieru.

Propagačný kalendár Kanovits, Kanovits print, Dunajská Streda
Na vytvorenie tohto špeciálneho nástenného kalendára formátu A3 bol použitý kreatívny papier francúzskej a talianskej proveniencie. Určený
je pre vlastnú propagáciu firmy pre potenciálnych klientov a agentúry. Kalendár predstavuje nové technológie digitálnej tlače, špeciálne efekty
a zušľachtenie, ako je napríklad tlač zlatou a striebornou farbou, viacvrstvová tlač, dvojitý nános bielej, kovové efekty, vysoko presné laserové rezanie a gravírovanie, parciálne UV lakovanie. Tento produkt pomohol firme získať celosvetové uznanie a získať objednávky z 36 krajín.

Registrovaní návštevníci z členských zväzov mali možnosť využiť benefity a pohostinnosť CLUB FESPA stánku, kde bolo vytvorené zázemie pre pracovné i neformálne stretnutia, relax i drobné občerstvenie. SZSDT už tradične organizuje v CLUB FESPA stánku počas konania výstavy vo štvrtok popoludní o 14:00 hodine neformálne stretnutie návštevníkov zo Slovenska a Českej republiky.

V tomto roku prišlo na stretnutie viac ako 35 reprezentantov zo SZSDT a ASD ČR.

Pýtali sme sa našich kolegov na ich dojmy, aktuálne postrehy a názory na výstavu. Z odpovedí vyberáme:

„Veľmi príjemne ma prekvapilo množstvo vystavovateľov i napriek tomu, že sa nezúčastnili firmy z Číny. Oblasť, o ktorú sme sa vzhľadom na aktivity našej firmy najviac zaujímali, je DTF – digitálna výroba termo transferov.“ Georg Kuna, GEVIE Žilina.

„Zaujala nás digitálna výroba termo transferov DTF. Vo viacerých stánkoch vystavovateľov sme diskutovali postup pri aplikácii fólií na zložitejšie povrchy a tvary pri polepe áut a rôzne druhy termo pištolí, ktoré sa používajú pri tejto práci. V stánku Canon sme sa zaujímali o technológiu vysokokvalitnej tlače na fotopapier.“ Miroslav Bača Valach, PEMI group Bratislava.

“FESPA 2022 v Berlíne ma veľmi potešila množstvom vystavovateľov, návštevníkov a aktivít, ktoré naznačujú oživenie nášho priemyslu na Slovensku i v Čechách. Bola to skvelá príležitosť sa opäť spoločne stretnúť, podiskutovať, predstaviť stroje a nové produkty a vymeniť si navzájom skúsenosti. Veľmi ma tiež potešil záujem našich zákazníkov opäť rozbehnúť spoločné workshopy a školenia, o ktoré je značný záujem.” Rudolf Jančovič, KASI, Most pri Bratislave.

“Na výstave bolo cítiť uvoľnenie po 2 rokoch obmedzení, a preto aj atmosféra bola veľmi pozitívna. Po obchodnej stránke to bolo fajn sa znova stretnúť s partnermi osobne. To má vždy inú energiu ako rozhovor cez web alebo písanie mailov. Po technickej stránke bolo vidieť viac riešení, kde sa s typickým signmakingom prelína viac príbuzných odvetví, ako napríklad Packaging. Napríklad na stánku čínskej firmy Hanway, ktorú na Slovensku zastupujeme, okrem klasických UV tlačiarní Handtop, sme videli aj veľký produkčný stroj HighJet Rewo na potlač vlnitej lepenky  s výkonom až 900 m2/hod, ktorý je určený do oblasti packagingu. Jeho použitie začína byť zaujímavé už aj v oblasti výroby POP displejov a potlače hladkých kartónov. Bolo vidieť aj viac interných zmien a fúzií, ako napríklad pripojenie firmy Multicam, ktorá produkuje výkonné frézy k firme Kongsberg, ktorá je líder v oblasti rezacích a frézovacích stolov.”
Ing. Anton Puškár, M&P spol. s r.o., Žilina

“Výstava ma veľmi milo prekvapila – veľa vystavovateľov, rušný každý návštevný deň. Absolvoval som mnoho pracovných stretnutí na stánkoch vystavovateľov, zaujímal som sa hlavne o zariadenia pre digitálnu tlač a špeciálne efekty pri tlači na papier. Členstvo v SZSDT mi prinieslo nové kontakty. Oceňujem príjemné stretnutie, ktoré organizoval SZSDT pre návštevníkov výstavy zo Slovenska a Česka vo štvrtok popoludní v stánku CLUB FESPA.”

Zoltán Kanovits, Kanovits print, Dunajská Streda.

 

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Tlačidlo Späť hore