Edície 2016Edície časopisu

GRAFITEC SLOVAKIA GROUP s. r. o. bilancuje

DRUPA 2016 je úspešne za nami a nastáva čas bilancovať. Naša spoločnosť GRAFITEC SLOVAKIA GROUP s. r. o. hodnotí tento ročník mimoriadne pozitívne a to ako z hľadiska návštevnosti, tak aj prezentovaných technológií. Prinášame výber z noviniek predstavených našimi výrobcami.

HORIZON
Zmeňme zameranie

Slogan japonského výrobcu strojov Horizon pre Drupa 2016 „Zmeňme zameranie“, má odrážať potrebu flexibility s ohľadom na meniace sa požiadavky trhu.

Počas Drupa 2016 Horizon prezentoval 24 pracovných systémov z rôznych oblastí dokončovania – pre lepenú väzbu, šitú väzbu, orez knižných blokov, skladanie a tiež systémy pre dokončovanie výstupov digitálnej tlače. Horizon taktiež predstavil 3 nové produkty
– variabilnú štvorčeľusťovú lepičku Horizon BQ-480, plne automatizovaný skladací stroj AFV- 566T6F a Intelligent Feed Bookletmaking systém.

Lepička Horizon BQ-480 ponúka najrýchlejšie nastavenie a vynikajúcu kvalitu na uspokojenie dopytu pre efektívnu produkciu variabilných knižných blokov. Vďaka novo vyvinutej technológii automatizácie dosahuje rýchlosť až 800 kníh za hodinu pri produkcii knižných blokov rôznej hrúbky. Táto lepička ponúka pokročilú automatizáciu prostredníctvom pohyblivého, farebného dotykového displeja, vrátane nastaviteľnej výšky valčekov, výšky lisovadla a nastavenia bočného lepenia. Všetky nastavenia prebiehajú automaticky s ohľadom na hrúbku knižného bloku. Lepička bola špeciálne navrhnutá tak, aby spĺňala požiadavky PUR knižnej väzby a pre tento účel je vybavená výťahom, ktorý zabezpečuje pokles knihy pri vykladaní len o 5 mm.

Horizon AFV-566T6F je plnoautomatický skladací stroj, vyznačujúci sa pokročilou automatizáciou. V nadväznosti na už osvedčenú technológiu Horizon, Horizont AFV-566T6F zahŕňa automatické nastavenie drážkovania prostredníctvom dotykovej obrazovky, automatickú detekciu zdvojeného hárku, pre zaručenie minimálneho odpadu, vylepšenú registráciu hárku prostredníctvom vákuového pásu, tichú prevádzku s hlučnosťou menej ako 80 dB a jednoduchšie nakladanie hárku. Prostredníctvom doplnkového systému dynamického skladania je možné okamžite zmeniť vzor skladania pre produkciu variabilných zložiek.

Intelligent Feed Bookletmaking systém bol vyvinutý na uspokojenie dopytu zákazníkov kombinovať výhody digitálnej tlače a ofsetovej tlače. Systém je vybavený nakladačom HOF-400 určeným pre nakladanie digitálne potlačených hárkov a nakladačom VAC-600 pre nakladanie hárkov tlačených ofsetovou technológiou. Digitálne potlačený hárok obsahuje čiarový kód, prostredníctvom ktorého digitálny nakladač získava informácie, ktoré sú následne zaslané do znášacej veže, aby tak mohlo dôjsť k nakladaniu digitálne i ofsetom potlačených hárkov v jednom kroku. Takto poznášané hárky potom prechádzajú do sekcie šitia – stroja na výrobu V1 brožúr SPF-200 A.

RMGT a koncept IRODORI

Spoločnosť RYOBI MHI Graphic Technology (RMGT) predstavila celosvetovo svoju novú značku RMGT a uviedla rad tlačových strojov v novom jednotnom dizajne pod výstavným sloganom „IRODORI — Spolu vyfarbíme svet.“

Na Drupa 2016 boli predstavené stroje v novom vyhotovení, ktoré je kombináciou vonkajšieho dizajnu a silných stránok veľkoformátových strojov bývalého výrobcu Mitsubishi Heavy Industries Ltd., so strojmi formátu A1 a menšími od bývalého výrobcu RYOBI Ltd.

V expozícii boli vystavené a predvádzané 3 modely tlačových strojov:

  • ofsetový stroj RMGT 10 formátu B1 s LED-UV sušením
  • ofsetový stroj RMGT 9 formátu A1 s LED-UV sušením
  • digitálny ofsetový stroj RMGT DP7 formátu B2 s tekutým tonerom, vyvíjaný v spolupráci s Miyakoshi Printing Machinery Co., Ltd.

 

Stroj RMGT 10 formátu 1 050 mm, bol vystavený v šesťfarbovom vyhotovení pre potlač širokého rozsahu gramáží papiera od hrúbky 0,04 mm až do hrúbky 1,0 mm a stroj RMGT 9 formátu A1 prezentovaný v osemfarbovom vyhotovení s prestaviteľným obracacím zariadením. Demonštrácia stroja RMGT 9 bola zameraná na zvýraznenie plnofarebnej obojstrannej tlače v jednom prechode strojom, s použitím LED-UV sušiacej jednotky. Nové úpravy u oboch modelov sú vybavené veľkým informačným displejom (Press Information Display), ktorý umožňuje obsluhe pohodlne sledovať kvalitu tlače a prevádzkový stav od vykladača, ako aj PQS inline, kontrolným systémom kvality tlače (referenčný exponát).

Digitálny ofsetový stroj RMGT DP7 formát B2 s tekutým tonerom (referenčný exponát) predstavuje ďalšiu generáciu digitálneho ofsetového stroja s tekutým tonerom navrhnutý a skonštruovaný pre éru digitálnej tlače. Demonštrácia stroja bola zameraná na zvýraznenie výhod digitálnej ofsetovej tlače, čo je hlavne pružné uspokojovanie potrieb zákazníkov pri tlači nízkych nákladov.

PERFECTA
120 rokov skúseností vo výrobe rezacích systémov

Pre nemeckú firmu Perfecta bola tohtoročná Drupa príležitosťou na oslavu 120. výročia svojho založenia. Už od roku 1896 zákazníci oceňujú vysokú presnosť rezu, spoľahlivosť, jednoduchosť použitia, bezpečnosť a tiež snahu o neustále inovácie. Aby bola zabezpečená výkonnosť a efektivita strojov Perfecta v budúcnosti, tím konštruktérov a dizajnérov sa zameral na ďalšiu automatizáciu procesu.

Na veľtrhu Drupa predstavil nový koncept dvoch línii svojich produktov – ECO line a Premium Line.

Nová modulárna rada ECO line vyniká predovšetkým atraktívnym pomerom medzi cenou a výkonom. Je založená na osvedčených riešeniach značky Perfecta a ponúka vysoko výkonné rezačky so šírkou rezu 80, 92 , 115 a 132 cm. Všetky stroje tejto rady môžu byť doplnené o širokú škálu periférnych zariadení, ako sú striasacie zariadenia, stohovače a iné.

Rada Premium Line predstavuje riešenie inteligentných riadiacich zariadení pre rezacie systémy a ich začlenenie do výrobného cyklu. To zvyšuje spoľahlivosť a produktivitu, pričom integrácia výrobného cyklu umožňuje prenos dát a riadenie procesu od fázy pre-press po výrobu použitím ERP/MIS.

KOMFI

Český výrobca KOMFI prezentoval viacero noviniek, medzi iným stroj imiJET BE 70 určený na potlač oriezky knižného bloku, ako aj parciálny UV lakovací stroj Spotmatic 54.

imiJET BE 70 je stroj pre digitálnu farebnú potlač oriezok knižného bloku. Stroj pracuje na princípe inkjetovej tlače a môže nanášať UV farby, prípadne UV lak postupne na všetky 3 hrany knižných blokov. Nakladanie, vykladanie a otáčanie knižných blokov je manuálne.

UV inkjetový lakovací stroj SPOTMATIC 54 je vhodný pre vytváranie lesklých plôch a rôznych lakových efektov a to nie len na matnom, ale aj lesklom lamine. Výsledné vrstvy sú dosiahnuté niekoľkonásobným nanesením laku pred vytvrdzovaním (Multipass).

Sútlač je dosiahnutá „za letu“, teda bez zastavenia hárku, pomocou technológie I2IR (Image to Image Registration), pri ktorej dochádza k registrácii tlače na predtlač bez deformácie tlačových dát. Prípadné korekcie sútlače sa dosahujú upravením pozície a pohybom tlačových hláv.

Súčasťou systému registrácie je guľôčkový nakladač, ktorého funkciou je doviesť hárok do východzej pozície pre snímanie registračnej značky kamerou.

Mária Blahová, konateľka GRAFITEC SLOVAKIA GROUP s. r. o.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Tlačidlo Späť hore