Edície 2016Edície časopisu

Heidelberg napĺňa víziu budúcnosti tlače

Spoločnosť Heidelberger Druckmaschinen AG (Heidelberg) je významným poskytovateľom a spoľahlivým partnerom pre globálny polygrafický priemysel. Je dlhoročným lídrom na trhu s ofsetovými tlačovými strojmi a vývoj ich technológií a riešení bol vždy odrazom zákazníckych požiadaviek.

Transformácia v globálnom tlačiarenskom priemysle vytvorila nové výzvy pre celé odvetvie. Aby Heidelberg vyhovel súčasným aj budúcim požiadavkám zákazníkov a udržal si svoju vedúcu pozíciu najspoľahlivejšieho partnera v tomto odvetví, prešiel transformáciou a preorientoval svoju firemnú stratégiu.

Nové logo spoločnosti Heidelberger Druckmaschinen AG

Súčasťou transformácie je rentabilita v hárkovej ofsetovej tlači, jej podpora a zameranie na ďalšie oblasti s potenciálom rastu – digitálna tlač, spotrebný materiál a služby. Dôraz je kladený nielen na jednotlivé zariadenia, ale oveľa viac na integrovanie celého procesu a všetkých potrebných komponentov. Obchodný model Heidelbergu je založený na troch pilieroch: zariadenia, služby a spotrebný materiál.

Nové „Print Media Center Commercial“ odráža strategickú orientáciu Heidelbergu

Okrem tradičných hlavných trhoch komerčnej a obalovej tlače, produktové portfólio Heidelbergu sa bude zameriavať na budúce rastúce segmenty na svetovom trhu, najmä na digitálnu tlač, spotrebný materiál a služby. Tento prístup sa odráža v novom Print Media Center (PMC) Commercial v meste Wiesloch-Walldorf, ktoré bolo otvorené v júni 2015 a bolo začiatkom predohry na celosvetový veľtrh Drupa 2016.

V rámci otvorenia nového Print Media Center (PMC) Commercial vo Wiesloch-Walldorfe bol predstavený nový imidž firmy, a to nové farebné logo spoločnosti, kde jednotlivé farebné časti písmena „H“ predstavujú: Heidelberg „služby“ v podobe žltej farby, Heidelberg „technológie“ v modrej farbe a Heidelberg „spotrebný materiál“ v zelenej farbe. Uvedené farebné odtiene sú spojené do tradičného odtieňa modrej farby Heidelberg.

Nové PMC Commercial, sa rozkladá na ploche viac než 4 700 m2 a ponúka návštevníkom praktické ukážky tlačovej produkcie. Jadrom PMC Commercial je inovatívna prezentačná platforma, ktorá využíva interaktívne médiá pre ilustráciu aspektov workflow, spotrebného materiálu a služieb a zdôrazňuje ich úlohu v celkovom procese
z pohľadu zákazníka, pokiaľ ide o poskytovanie vysoko kvalitnej a stabilnej produkcie.

PMC Commercial spolu s Print Media Center Packaging vo Wiesloch-Walldorfe, teraz predstavuje najväčšie predvádzacie centrum pre komerčnú a obalovú tlač na svete. PMC Packaging bolo otvorené v roku 2008 a jeho plocha je asi 5 400 m2. Centrum ukazuje a prezentuje odborné know-how v oblasti výroby skladacích obalov, možnosti povrchovej úpravy po tlači a všetky druhy špeciálnych aplikácií. O chod oboch centier sa stará celkovo 100 zamestnancov a 10 učňov, ktorí ročne okrem dní otvorených dverí, školení a ďalších akcií, zrealizujú viac ako 1 200 špecifických demonštrácií pre zákazníkov.

„Simply SMART“  je kľúčom k úspechu a efektívnosti!

 „Jednoducho inteligentne“ je viac než len heslo Heidelbergu. Je to princíp, ktorý spoločnosť aplikuje pri vývoji riešení, aby procesy a technológie pre manipuláciu boli čo najjednoduchšie. To je predstava, ako bude realizovaný inteligentný, vysoko automatizovaný tlačový proces v budúcnosti.

Prezentácia noviniek Heidelbergu na dvoch javiskách!

Prvýkrát, súčasne na dvoch miestach vo Wiesloch-Walldorfe a na veľtrhu Drupa 2016 v Düsseldorfe, prezentovala spoločnosť svoje produktové portfólio a najnovšie produkty. Táto stratégia bola prijatá veľmi pozitívne hlavne medzi zahraničnými partnermi a klientmi. Cieľom Heidelbergu bolo usporiadať tak povediac dve Drupy: „technickú“ vo Wiesloch-Walldorfe a „kontraktačno-reklamnú“ v Düsseldorfe. Zámerom organizátorov bolo využiť prítomnosť zahraničných návštevníkov (z celého sveta), z Číny, Japonska, USA, Austrálie a ostatných vzdialených krajín, ktorí sa rozhodli navštíviť Nemecko a veľtrh Drupa a ponúknuť im aj možnosť návštevy výrobného závodu vo Wiesloch-Walldorfe (cca. 300 km od Düsseldorfu).

Koncept prezentácií a možností účastníkov vo Wieslochu

Impozantná show vo Wiesloch-Walldorfe – kompletné portfólio na viac ako 10 000 m2

Tí, ktorí prijali pozvanie (nechýbali medzi nimi ani zástupcovia tlačiarní zo Slovenska a ČR) a zúčastnili sa na prezentáciách v predvádzacích centrách PMC Commercial a PMC Packaging s celkovou rozlohou viac ako 10 000 m2, si určite odniesli veľa technických a odborných informácií, obchodných inšpirácií, ktoré môžu využiť v ich doterajšej praxi alebo pri ich novom smerovaní.

Vo Wiesloch-Walldorfe boli prezentované reálne modely moderných ofsetových i digitálnych tlačiarní s najpokročilejšími technológiami, služby a výrobné postupy s perfektným workflow. Navyše mali možnosť komunikovať s odborníkmi a technikmi, ktorí poznajú konkrétne stroje a dokázali im poskytnúť detailné pohľady a pomoc v prípade otázok. Súčasťou programu bola prehliadka skladu náhradných dielov „World Logistics Center“, ktorý funguje pre celý svet.

Jednotlivé prezentácie rečníkov priamo demonštrovali postupy, ako funguje celý výrobný reťazec (prepress-press-postpress), spracovanie tlačových zákaziek, vždy podľa špecifických nárokov na jednotlivé zákazky s dôrazom na efektivitu, produktivitu a profit.

Rečníci predstavili prítomným aj modulárny System Prinect a jeho široké možnosti integrácie do výrobného procesu v tlačiarni.

Predvádzané technológie (konvenčné i digitálne) a väčšina prezentovaných strojov (prepress-press-postpress) bola vystavená aj na expozícii Heidelbergu na výstave Drupa 2016.

Primefire 106

Heidelberg prezentoval na Drupe portfólio digitálnej tlače “Fire”

Inteligentné “smart” technológie a nové digitálne tlačové systémy pre priemyselnú výrobu otvárajú úplne nové možnosti pre spoločnosti v oblasti tlačových médií. V spolupráci s partnermi Heidelberg vyvíja riešenia pre celý reťazec pridanej hodnoty, ktoré umožnia firmám chopiť sa týchto príležitostí pre svoj úspech a ďalší rozvoj.

Hlavnou témou veľtrhu Drupa 2016 bola budúcnosť. A práve Heidelberg potvrdil, že je pripravený vložiť svoju stúpajúcu silu do inovatívnych a ziskovo rastúcich oblastí. Spolu so strategickými partnermi Ricoh, Fujifilm a Gallus na tohtoročnej Drupe úspešne prezentoval portfólio nových digitálnych riešení zariadení radu „Fire“. Nové označenie je charakteristické pre všetky terajšie aj budúce digitálne produkty.

Výsledkom spolupráce so spoločnosťou RICOH sú tlačové zariadenia na báze suchého toneru (technológia elektrofotografie) Heidelberg Versafire CP/CV. Stroje sú ideálne pre ekonomickú výrobu malých sérií.

Riadiaci pult Prinect Press Center XL 2

Spolupráca Heidelbergu so spoločnosťou FUJIFILM Corporation (Fujifilm), sa pretavila do atramentových UV zariadení Heidelberg Omnifire 250/1000, ktoré sú určené pre potlač 4D predmetov.

Pre oblasť výroby etikiet a flexibilných obalov je smerované modulárne zariadenie Gallus Labelfire 340 vyvinuté firmou Heidelberg / Gallus a Fujifilm. Atramentový tlačový modul integrovaný do platformy Gallus kombinuje najnovšiu digitálnu technológiu s výhodami konvenčnej tlače a ďalšími technológiami.

Poznámka: V termíne 20. – 22. septembra 2016 sa konajú Gallus Innovation Days 2016, kde bude mať premiéru Labelfire 340. Viac informácií: www.gallus-group.com

Najnovším zariadením spolupráce s Fujifilmom je svetová premiéra produkčného digitálneho tlačového stroja Heidelberg Primefire 106 pre potlač hárkových materiálov do veľkosti formátu B1. Stroj využíva atramentovú technológiu a tlačové hlavy Samba od Fujifilmu. Základ nového digitálneho stroja Primefire 106 tvorí konštrukcia
a súčasti stroja Speedmaster XL 106.

Atramentová tlač vo vysokom rozlíšení 1 200 × 1 200 bodov so systémom vodou riediteľných atramentov zabezpečí najvyššiu tlačovú kvalitu. Sedemfarbová tlačová technológia podporuje rozšírený farebný rozsah (gamut). Základné štyri farby CMYK sú doplnené o zelenú, oranžovú a fialovú.

Nový Primefire 106, tak ako ostatné stroje zahrnuté do portfólia fire, je plne integrovateľný do automatizovaného digitálneho workflow Prinect a má plnú podporu digitálneho front-endu (DFE) od Heidelbergu.

Ofsetové stroje Speedmaster s vyššou inteligenciou

Inovácie v ofsetovej technológii smerujú predovšetkým do automatizácie procesov a k integrácii. Zdieľanie digitálnych informácií v priebehu tlačovej produkcie umožňuje automatizovať a riadiť ďaleko zložitejšie procesy, než to
bolo v minulosti. Z dlhodobého hľadiska prinášajú takéto komplexné procesy stabilnú špičkovú kvalitu, znižovanie výrobných strát a celkovo efektívnejšiu výrobu.

Nová generácia riadiaceho pultu Prinect Press Center XL

Od roku 2000 Heidelberg prepája tlačové stroje do digitálneho prostredia. Prostredníctvom riadiaceho pultu Prinect Press Center napojeného na workflow Prinect získava obsluha perfektný prehľad o stave všetkých tlačových zákaziek.

Na tohtoročnej výstave Drupa predstavil Heidelberg nový riadiaci pult Prinect Press Center XL 2, ktorý slúži
ako jedinečné rozhranie medzi strojom a tlačiarom. Zdigitalizované procesy budú lepšie ovládateľné a rýchlejšie. Pult je opatrený novou projekčnou plochou (obrazovkou) Wallscreen XL, ktorá reaguje na aktuálne požiadavky doby. S uhlopriečkou displeja 163 cm a rozlíšením 4K poskytuje ostrý obraz a dokonalý prehľad o spracovávaných zákazkách. V spojení s integrovaným dotykovým displejom (druhý menší monitor) a možnosťou nastaviť si vlastné informačné prehľady a inteligentné widgety sa dá teraz tlačový stroj doslova ovládať ako tablet.

Množstvo inovácií

Jednou z množstva inovácií je druhá generácia simultánnej automatickej výmeny tlačových platní Autoplate XL 2. Okrem skrátenia celkového času zmeny zákazky je teraz možné vymeniť všetky tlačové platne počas umývania ofsetových poťahov a valcov.

Ďalšou inováciou je nová verzia in-line spektrálneho systému Inpress Control pre meranie a riadenie farebnosti a sútlače priamo v stroji. Patentovaný Prinect Inpress Control vo verzii 2 meria oveľa rýchlejšie než predchádzajúca verzia. Čas prvého merania bol skrátený na polovicu a výsledkom je 20 % zníženie makulatúry. Tlačiarne obalov ocenia možnosť merať aj farebné škály tlačené na bielej podkladovej farbe. To samo o sebe nie je triviálna úloha, ale Heidelberg ide ešte ďalej a s novým off-line meraním Prinect Image Control 3 je schopný merať a nastavovať hodnoty samotnej podkladovej bielej farby. Tým ponúka užívateľom jedinečnú možnosť kontrolovať farebnú stabilitu i na transparentných a metalizovaných materiáloch.

Posun do LED-UV

UV tlač sa presúva do technológie LED-UV. Vysoko výkonný vytvrdzovací systém Heidelberg DryStar LED-UV je teraz možné nasadiť nielen na strojoch XL, ale takisto na strojoch radu Speedmaster CX/SX102. LED diódy sú aktivované podľa šírky formátu, čo znižuje spotrebu energie až o polovicu.

Z radu XL do CX

Presun technológií zo špičkového radu Speedmaster XL do radu CX stále postupuje. Za všetky je potrebné zmeniť napríklad rýchle umývanie v čase pod jednu minútu a výmenu umývacích modulov medzi tlačovými jednotkami. To v praxi znamená, že pripravené umývacie jednotky môžu ušetriť až 80 % čakacej doby stroja. Ďalšími prevzatými funkciami z radu XL do radu CX sú: automatický non-stop systém pre vykladač, nový systém poťahov, nový systém transportu hárkov na vzduchovom vankúši a v neposlednom rade eliminácia nutnosti nastavovania chytačov pri extrémnej zmene hrúbky potláčaného materiálu.

Finalizácia vytlačenej produkcie

Heidelberg s partnerskými značkami Masterworks a POLAR-Mohr na veľtrhu Drupa 2016 predstavil stroje a systémy pre kompletné spracovanie vytlačenej produkcie a oblasť výroby obalov. Spoločným znakom pre dnešný moderný postpress je rýchlosť, flexibilita, spoľahlivosť
a vysoká kvalita s pridanou hodnotou, najmä v oblasti zušľachťovania obalov. Polygrafické podniky si uvedomujú, že práve v dokončujúcom spracovaní sa skrýva najväčší potenciál pre nárast produktivity celej výroby.

Spoločnosť Masterworks, ktorá pre Heidelberg vyrába výsekové stroje a stroje pre skladanie a lepenie krabičiek predstavila niekoľko zaujímavých noviniek. Prvou z nich je Duopress 106 – špecializovaný produkčný dvoj-jednotkový stroj formátu B1 pre razbu za horúca a výsek. Záujem návštevníkov z radu obalárov vzbudil Powermatrix 106 CSB automatický výsekový automat B1 najvyššej výkonnostnej triedy, ktorý je vybavený jednotkou pre výsek, výlup a rozlom. Portfólio modulárnych strojov pre skladanie a lepenie krabičiek bolo prezentované priemyslovým radom Diana Smart 55 a 115 s inšpekčným kamerovým systémom.

Spoločnosť POLAR-Mohr – vyrába systémy a stroje pre rezanie. Portfólio zahŕňa riešenia pre digitálne a komerčné tlačiarne i automatizované rezacie systémy pre priemyslové tlačiarne. Firma predstavila nový model jednonožovej rezačky POLAR D 115 a rezací systém PACE 200. Medzi atrakcie a novinky patrili dve laserové zariadenia (pre rezanie a vyrezávanie) ECO Digicut, určené pre malé série a model Digicut PRO, určený pre výrobu a kreatívnu povrchovú úpravu v priemyselnom rozsahu. Pozornosť vzbudil LabelSystem DC-11 Plus, určený pre tlačiarne etikiet a cenín, ktoré vyžadujú presnosť rezu pri maximálnej produktivite. Systém je vybavený novou vylepšenou verziou osvedčeného softvéru P-Net Compucut pre generovanie rezných programov zo stroja.

O 50 percent vyššia produktivita skladacích strojov Stahlfolder TH/KH 82-P

Heidelberg na tohtoročnej Drupe predstavil novú generáciu skladacích strojov TH/KH 82-P s paletovým savkovým nakladačom PFX. Písmeno „P“ je skratka pre vyšší výkon (Performance), produktivitu a spoľahlivosť. PFX nakladá hárky v šupine pri štandardnej rýchlosti iba 150 m/min. Skladanie v šupine v celom skladacom procese poskytuje výrazné zvýšenie produktivity pri zachovaní kvality skladov a pri bežnej rýchlosti. Stroj je doplnený bezobslužným vykladačom Palamides Alpha 500 HD a môže byť doplnený lisovacím modulom integrovaným do skladacej jednotky. Nová generácia modulárnych skladacích systémov Stahlfolder TH KH 82-P prináša až 50 % zvýšenie produktivity. Novinka sa zaraďuje na vrchol sortimentu skladacích strojov, ktorý teraz pozostáva z nasledovných produktov zoradených podľa výkonu a požiadaviek zákazníka: Stahlfolder Ti, Stahlfolder BH/CH, Stahlfolder TH/KH a nový Stahlfolder TH/KH 82-P ako doplnok k špičkovému modelu Stahlfolder TX 96.

Tieto stroje môžu byť integrované do výrobného workflow Prinect, a tak využívať sprievodné informácie o zákazke, ktoré slúžia k nastavovaniu jednotlivých častí skladacieho stroja, a tiež k spätnému zberu informácií slúžiacich k vyhodnocovaniu a plánovaniu výroby. Je to súčasne veľký krok smerom k inteligentnej “smart” tlačiarni.

Heidelberg rozširuje komplexné služby

Nielen v polygrafickom priemysle, ale vo všetkých odvetviach je trendom poskytovať klientom perfektné služby. Heidelberg chce na trhu vystupovať ako partner, ktorý klientovi ponúka ucelené zabezpečenie jeho podnikania v polygrafii. Zákazníci si nemôžu dovoliť výpadky vo výrobe, preto logicky majú zvýšené nároky na služby. Záujem veľkých zákazníkov je o poskytovanie komplexných služieb napr. na základe servisných zmlúv.

Zmluva môže zahŕňať i spotrebný materiál, servisné zázemie, riadenie kvality atď. Dodávateľ zabezpečuje všetko, čo je spojené s logistikou, inštaláciou stroja, so zaškolením obsluhy, s asistovanou produkciou a podobne. Pod hlavičkou Heidelberg Prinect sú ponúkané služby v oblastiach integrácie strojov do výrobného workflow, riadenie výroby a zákaziek, riadenie kvality, MIS, skladového hospodárstva a pod.

SMART – Heidelberg Cloud – inteligentná spolupráca

Spoločnosť pracuje na novej cloudovej platforme služieb, ktorá ponúka kompletné portfólio služieb Heidelberg a uľahčuje k nim jednoduchý prístup. Heidelberg Cloud, Heidelberg Assistent a Heidelberg eShop nastavujú nové štandardy pre dodávateľov a komunikáciu so zákazníkmi.

Heidelberg Cloud je informačná a servisná platforma prispôsobená pre odvetvie tlače. Integruje a analyzuje dáta z vyše 10 000 strojov pripojených v sieti a ďalších 15 000 softvérových produktov spolu s Heidelberg službami, ktoré zákazník potrebuje pre podporu komplexných služieb. Na tomto základe Heidelberg ponúka svojim zákazníkom preventívne servisné programy pre zlepšenie prevádzkovej pohotovosti stroja a zvýšenie produktivity tlačiarenskej prevádzky.

Heidelberg Assistant poskytuje zákazníkom osobný prístup ku všetkým informáciám a službám týkajúcim sa ich podnikania. Aplikácia napríklad umožňuje priamy prístup k novému Heidelberg eShop (internetový obchod), ktorý sa začal v 27 krajinách. Na tejto platforme môžu zákazníci objednať spotrebný materiál a v budúcnosti aj vybrané náhradné diely. Platby je možné vykonávať po obdŕžaní faktúry alebo kreditnou kartou.

Workflow | Prinect

Väčšina produktov Heidelberg sú už dnes vhodné pre integráciu a automatizáciu procesov v tlačiarni. Tlačové stroje a workflow Prinect od Heidelbergu tvoria základ pre integrovanú komunikáciu medzi systémami a zariadeniami. Prostredníctvom Prinectu, Heidelberg dáva svojim zákazníkom tiež možnosť prevádzkovať paralelne ofsetové a digitálne technológie.

Budúcnosť s termínom Industry 4.0.

Stojíme na prahu technologickej revolúcie, ktorá zásadným spôsobom zmení spôsob, akým žijeme, pracujeme a vzájomne komunikujeme. Fyzický a digitálny svet sa prepája do jednej sieťovej ekonomiky a výrobné pozície migrujú do sektora služieb. Novú vlnu rastu efektívnosti
a produktivity má priniesť digitalizácia, ktorá býva spájaná práve s termínom Industry 4.0 (štvrtá priemyselná revolúcia – Priemysel 4.0). Tentoraz nejde o dopĺňanie ďalších riadiacich jednotiek do strojov, ale ich vzájomné prepojenie tak, aby všetko vo výrobnom podniku dokázalo spolu komunikovať a poskytovať inteligentnú podporu pracovníkom. Cieľom je zvýšiť konkurenčnú výhodu zákazníkov prostredníctvom inteligentných inštalačných riešení.

Pripravil: František Martančík

 

 

 

 

 

 

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež
Zatvoriť
Tlačidlo Späť hore