Edície 2016Edície časopisu

Iný pohľad na svet okolo nás

Tretie číslo PrintProgress v roku 2013 odštartovalo odvážny pokus redakcie priniesť seriál článkov, v ktorých by sme očami odborníkov podali zasvätený vstup do problematiky poznávania a hodnotenia komunikačného dizajnu alebo vizuálnej komunikácie. Začali sme vydávať „časopis v časopise“ s názvom TYPO : GRAFIK : UM s podtitulom Premýšľanie o vizuálnej komunikácii a kultúre. Celý koncept majú na svedomí dvaja uznávaní slovenskí grafickí dizajnéri Dušan Junek (73) a Vladislav Rostoka (67).

Pripravovaná publikácia je obsahovo viacvrstvová s presahom ostatných dvoch storočí. Teda vypovedá o našej dobe. Väčšina z tridsiatichtroch osobností grafického dizajnu predstavených v publikácii ešte žije a tvorí. Aj naši dvaja autori sú medzi nimi a dali sa presvedčiť, aby na čas odložili svoju každodennú prácu a pripravili za všetkých svoju generačnú výpoveď.

Ukážka z pripravovanej publikácie

Spolupráca vydavateľstva a oboch autorov napokon vyústila do rozhodnutia, vydať v roku 2016 samostatnú publikáciu s rovnomenným názvom. Je to nielen reakcia na kladnú odozvu čitateľskej verejnosti, ale i naše hlboké vnútorné presvedčenie, že to má zmysel. Bolo by naším neodpustiteľným hriechom nechať si len pre seba to bohatstvo myšlienok a obrazov sveta, ktoré prostredníctvom grafického dizajnu zachytili najvýznamnejší domáci
i zahraniční tvorcovia za ostatných sto rokov.

Vladislav Rostoka

A je tu ešte jedna dôležitá skutočnosť, na ktorú upozorňuje Dušan Junek:

Vizuálnym informáciám venujeme viac ako 90 percent našich denných vnemov. Sú teda určujúce pre našu orientáciu, informáciu, ale i výchovu, estetickú výbavu či formovanie vkusu. Obrovská vizualizácia súčasného života sa stala charakteristickým a určujúcim javom modernej doby tretieho tisícročia. Nevieme a ani nemôžeme sa jej ubrániť. Môžeme a mali by sme však rozumne a poučene selektovať. Mali by sme sa učiť rozlišovať medzi návalom i tlakom ohlupujúcich prázdnych gest až vizuálnych gýčov a venovať našu pozornosť kvalitnejšej ponuke vizuálnej tvorby.

 

 

Dušan Junek

Vladovi Rostokovi sa minulý rok podaril naozaj husársky kúsok. Získal súhlas a grafické podklady zo štúdia SAGMEISTER & WALSH (USA) a pripravil rozsiahly materiál do časopisu (a knižky) o jednom z najpozoruhodnejších a najvplyvnejších súčasných dizajnérov sveta Stefanovi Sagmeistrovi.

A práve jemu patrí toto vyznanie:

• Väčšina súčasného dizajnu, tvoreného profesionálnymi spoločnosťami, je využívaná k propagácii a predaju výrobkov, čo je v poriadku, ale dizajn môže a mal by dokázať oveľa viac.
• Komerčný dizajn vás prinúti kupovať, ale grafický dizajn predáva idey. Pokiaľ som tohto schopný, pokiaľ dokážem predávať idey, tak je to veľmi dobrý dôvod vstať ráno z postele…
• Dôvod súčasnej mizérie dizajnu je ten, že väčšina dizajnérov v nič neverí. Keď je vaše svedomie tak ohybné a pružné, ako môžete robiť silný dizajn?…
• Viem, že zlý dizajn môže ublížiť. Zlý dizajn robí zo sveta horšie miesto k žitiu. Rovnako tak ale dobrý dizajn zlého produktu môže zraňovať oveľa viac. Dizajn môže zjednotiť. Dizajn môže urobiť naše životy jednoduchšími.Dizajn nám môže pomôcť cítiť sa lepšie.
• Dizajn môže informovať a učiť, môže urobiť svet bezpečnejším miestom. Dizajn má silu pretvoriť nás na tolerantnejších.

Mám pred očami dvoch súrodencov. Rubriku a knihu. Rovnaká genetická výbava a predsa je každý iný. Tomu prvému tiahne na štvrtý rok a má už za sebou sedemnásť samostatných vystúpení v časopise PrintProgress. Ten druhý sa na svoju hviezdnu chvíľu ešte len chystá v septembri na tohtoročnej konferencii PrintProgress. Rovnakí rodičia i krstní rodičia. A skvelá rodina partnerov, ktorí mu pomáhajú na svet. Vďaka priatelia a veríme, že nás podporia i ďalší.

Publikácia predstavuje:
• 240 strán špičkového grafického dizajnu,
• 33 autorských profilov domácich i svetovýchosobností vizuálnej komunikácie,
• 1 000 obrazov, symbolov a znakov a to všetkona kvalitnom papieri a v pevnej väzbe s formátom225 x 320 mm,
• vychádza v slovenskej a anglickej mutácii v náklade2 000 kusov.

Slávnostný krst publikácie sa uskutoční v Trnave, v rámci 3. ročníka konferencie PRINTPROGRESS 2016.

Publikáciu TYPO : GRAFIK : UM – Premýšľanie o vizuálnejkomunikácii a kultúre si môžete objednať už dnesna www.printprogress.sk.

Pavel Vitek

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Pozrite si tiež
Zatvoriť
Tlačidlo Späť hore