∷ Z aktuálneho vydania

Keď sa snúbi inovácia s tradíciou

Tlačiareň Kubík v Námestove píše svoju históriu už takmer štyri desaťročia. Námestovská firma, ktorá vo svojom názve nesie meno svojho zakladateľa ešte stále funguje pod vedením jeho nástupcov, bratov Kubíkových, ktorí po vzore svojho otca vedú podnik k ďalšiemu rozvoju. O neustále rastúcich ambíciách svedčí aj nedávne zakúpenie nového zariadenia Koenig & Bauer Rapida 75 PRO–4, ktoré ako jediné na Slovensku našlo svoje miesto práve na Orave. O tejto investícii sme sa rozprávali s Ondrejom Kubíkom.

Tlačiareň Kubík je rýdzo slovenská, rodinná firma, ktorá sa môže pochváliť svojím dlhoročným pôsobením na polygrafickom trhu. Ako sa podarilo zachovať filozofiu a ducha tlačiarne i po niekoľkých dekádach?

Pri otázke filozofie a vytrvania je zrejme potrebné stručne objasniť históriu podniku. Firmu založil otec v roku 1990
s tým, že už v roku 1979 otvoril prevádzku sieťotlače, ako pridruženú výrobu na družstve. Dá sa teda povedať, že Tlačiareň Kubík je postavená na 40-ročných skúsenostiach. Po revolúcii, ako to už býva, bolo mnoho podnikov zrušených, takže otec bol donútený tlačiareň sprivatizovať a od roku 1990 začal súkromne podnikať. Začínali ako maličká prevádzka so 4 ľuďmi – otec, mama a dvaja zamestnanci. V roku 1992 sme rozšírili výrobu o ofsetovú a prvú digitálnu technológiu – vyrezávací ploter a začali sme prenikať do reklamných vecí. Schválne hovorím my, pretože my, deti nášho otca, sme chodili do tlačiarne pomáhať rovno zo školy a moje oficiálne začiatky v podniku sa viažu práve s rokom 1992. V roku 2008 sme zakúpili túto budovu a presťahovali ofset i digitál pod jednu strechu. Aktuálne nás tu pracuje 40 a v čele firmy stojím ja a moji traja bratia. Myslím si, že vzor nášho otca je to, čo nám pomáha zachovávať poslanie firmy najlepšie, ako sa dá.

Neprestali ste sa venovať tlačovej technike, ktorá stála pri zrode firmy, dokonca ste ju rozšírili o ďalšie techniky. Je možné inovovať a držať krok s dobou vo všetkých ponúkaných technikách?

Je podstatné držať krok s dobou a pokiaľ je to možné, rozširovať svoje možnosti. Chceme, aby sme firmu mohli odovzdať dôstojne našim nasledovníkom rovnako, ako otec nám, a práve preto si vyberáme také technológie, ktoré majú perspektívu. Poslednou našou investíciou bola investícia do sieťotlačovej formy – systém CTS od renomovaného výrobcu. V digitálnej produkcii dominuje bežná hárková a veľkoplošná tlač vrátane doplňujúceho spracovania vo forme vyrezávania. Ofsetová tlač má u nás svoje nemalé zastúpenie, a práve preto sme sa rozhodli investovať na prelome rokov práve do ofsetu. V oblasti ofsetu nám od našich začiatkov až doteraz pomáhali zariadenia Romayor A3+, Adast vo formáte B3 a KBA Performa 66 formátu A2+. V roku 2018 sme sa začali pohrávať s myšlienkou investície do formátu B2 a po náročnom porovnávaní ponúk od dodávateľov sme sa rozhodli vyriešiť našu situáciu zariadením Koenig & Bauer Rapida 75
PRO – 4 s LED UV sušením. Touto investíciou sme sa stali priekopníkmi tejto technológie na Slovensku.

Čítať celý rozhovor

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Tlačidlo Späť hore