∷ Z aktuálneho vydania

Kedy sa stretne aditívna výroba s pochopením?

PP 1/2023

O spoločnosti Stepanek3D sme v našom časopise ešte nepísali. Napriek tomu, že ide o pomerne malú a mladú spoločnosť, má táto firma spolu so svojím zakladateľom za sebou už množstvo inovatívnych zákaziek a riešení, ktoré uľahčili prácu už mnohým firmám. Ako tvrdí samotný zakladateľ Peter Štepánek, Slovensko sa ešte stále prikláňa ku konvenčným technológiám namiesto využitia veľkého spektra možností tých aditívnych. Prečo tomu tak je a akým spôsobom sa firma Stepanek3D snaží robiť osvetu sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Peter Štepánek
Stepanek3D sa venuje zrejme jednému z najmladších odvetví polygrafie, 3D technológiám. Prečo a odkedy sa tomuto odvetviu venujete?

Na trhu pôsobíme štyri roky. Začínali sme skromne, bez podpory, investícií, partnerov, v miestnosti dvadsať metrov štvorcových, kde sme mali dve stolné tlačiarne. Ja osobne mám strojárske zázemie, nakoľko som študoval
výrobnú techniku na Technickej univerzite vo Zvolene a následne som pracoval vo firme Gevorkyan, kde sa už postupne začínala formovať moja náklonnosť k aditívnym technológiám.

Ako zamestnanec tejto firmy som si zadovážil na vlastné náklady hobby tlačiareň, na ktorej som postupne skúšal rôzne aplikácie, snažil sa im lepšie porozumieť a priniesť niečo inovatívne môjmu vtedajšiemu zamestnávateľovi. Pripravil som si podklady, priniesol som ukážky a po dohode s nadriadenými sme ich implementovali aj do samotnej výroby.
Výsledkom bola úspora financií a schopnosť oživiť stroje v krátkom čase. Toto inovatívne riešenie a potenciál využiteľnosti 3D tlače ma primäli k tomu dať sa na podnikateľskú dráhu a tak vznikla naša spoločnosť…

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež
Zatvoriť
Tlačidlo Späť hore