Koncentrácia HP Indigo na západnom Slovensku sa zvyšuje
Willmark Europe sa pred pár rokmi stala súčasťou produkčného domu reprezentovaného spoločnosťami DOLIS GOEN, Willmark Europe a Print4U. Ide o spojenie významných polygrafických firiem zameraných na fullservisové služby v oblasti tlače a reklamnej produkcie s históriou siahajúcou až do konca minulého storočia. Materská spoločnosť DOLIS GOEN pomocou svojich dvoch dcérskych spoločností diverzifikovala svoje pôsobenie v dvoch segmentoch – ofset vo formáte B2 v Print4U a digitál vo Willmark Europe. V digitálnej výrobe, ktorá funguje pod taktovkou Ing. Jakuba Juráška, došlo v uplynulom roku k významnej investícii, čo spravilo z Willmark Europe spoločnosť s najmodernejším strojovým parkom na Slovensku.
Pri prechádzaní výrobnými priestormi je cítiť novotu nielen vo vzduchu, ale i na pohľad. Váš technologický park sa môže pochváliť portfóliom najnovších technológií. Na ktoré ste najviac hrdí?
Jakub Jurášek: Naším najvýkonnejším strojom je flatbetová tlačiareň Inca Onset S40, čo je najrýchlejšia UV tlačiareň v SR, navyše s unikátnou možnosťou aj polo-lesklej UV tlače. Ďalej je to hybridný UV stroj HP FB 750, ktorý tlačí rolové aj doskové materiály až do šírky 250 cm a hrúbky 4 cm, s možnosťou tlače aj bielou farbou, a najvyššia rada latexovej tlačiarne HP Latex 570 s rozlíšením až 1200 DPI. Okrem toho vlastníme digitálny orezový stôl Kongsberg X24, a laminovací / kašírovací stroj Kala Mistral, pomocou ktorých potláčané materiály následne po tlači upravujeme do finálnej podoby – orezávanie, frézovanie, vŕtanie, bigovanie, kašírovanie, laminovanie, skladanie, lepenie a iné.
Spoločnosť Willmark má za sebou, odhliadnuc od krátkej pauzy, viac ako 20-ročnú históriu. Aký je nový Willmark Europe a prečo ste sa rozhodli pre zakúpenie týchto druhov technológií?
J.J.: Willmark, ako vtedajšia „dvojka“ na trhu, sa kedysi špecializoval najmä na výrobu veľkoformátových tlačovín – billboardov, bannerov a pod. Dlhé roky sme napr. tlačili najväčšiu sieťovinu (mesh) v SR umiestnenú na budove Incheby s formátom 1800 m2. V roku 2015 však prišiel zlom, kedy nám vyhorela výrobná hala a my sme sa museli s touto situáciou vysporiadať a postaviť sa opäť na vlastné nohy. Pochopili sme, že reštart Willmarku je šancou začať nanovo a teda šancou naprofilovať si technologický park so zameraním na oblasť polygrafie s vyššou pridanou hodnotou. Nešli sme do ofsetu či sieťotlače, ale plní očakávaní sme investovali do kúpy ekologických digitálnych technológií (latex, UV), ktoré sú špičkou vo svojom segmente.
Napriek tomu vám do tohto širokého technologického portfólia chýbal kúsok, ktorý ste sa rozhodli zakúpiť v polovici minulého roka. O aké zariadenie išlo?
J.J.: Začiatkom minulého roka sme sa začali pohrávať s myšlienkou kúpy maloformátovej digitálnej tlačiarne. Totiž všetko, čo sme doteraz spomenuli je veľkoformát resp. strednoformát. Bolo prirodzené, že sme pri šírke portfólia našich tlačových produktov mali ambíciu obsluhovať aj tento segment. Tak, aby sme mohli produkčne zastrešiť komplexné kampane s rôznymi druhmi tlačovín. Preto sme sa rozhodli zakúpiť zariadenie HP Indigo radu 7000, ktoré má nielen zvučné meno, ale aj unikátne kvalitatívne parametre. Kombinuje v sebe požiadavky na veľmi vysoký produkčný výkon s tlačou vo vysokom rozlíšení na úrovni ofsetu, navyše s rozmanitými možnosťami výroby kreatívnych tlačovín resp. ich personalizácie.