Kvalitné video
Živá spomienka na dovolenku, svadbu, prvé kroky dieťaťa, záznam z akcií, osláv, stretnutí…
Video môžete natočiť aj mobilným telefónom, ale videokamera integrovaná v mobile má veľmi obmedzené možnosti. O niečo lepšia je situácia pri fotoaparátoch, ale ani to nie je to pravé orechové. Ak chcete naozajstnú kvalitu, musíte použiť zariadenie, ktoré bolo prioritne konštruované na záznam videa, teda videokameru.
Fotoaparát versus Videokamera
Prienik videorežimu do digitálnych zrkadloviek zmenil nákupné rozhodnutia mnohých používateľov. Láka ich najmä malá hĺbka ostrosti a integrácia do jedného zariadenia. Stále je však mnoho dôvodov, pre ktoré by si mal spotrebiteľ vybrať videokameru. Na rozdiel od digitálneho fotoaparátu, ktorého hlavnou úlohou je zachytávať statické snímky, je kamera od základu stavaná na natáčanie videa. Všetky jej súčasti sú tomuto podriadené, a preto ho v konečnom dôsledku plnia lepšie. Navyše, s vynaložením menšieho dodatočného úsilia.
Objektív
Objektív vo videokamere poskytuje vysokú svetelnosť (f/1,5 – f/2,8) pri širokom rozsahu ohnísk. Zmena ohniska (zoomovanie) prebieha na rozdiel od mnohých fotoobjektívov v úplnej tichosti a obsluha zoomu je na tele umiestnená tak, aby dochádzalo k čo najmenšiemu zásahu do stability obrazu. Zároveň je samotný stabilizátor optimalizovaný pre video, vďaka čomu kamera znesie pohyb operátora aj pri držaní v ruke.
Mikrofón
Mikrofón, ktorým je vybavená videokamera spravidla produkuje kvalitnejší zvukový záznam než ten, ktorý je umiestnený vo fotoaparáte.
Rozdiely medzi kamerou a fotoaparátom
Asi najvýznamnejší rozdiel je najkratší expozičný čas. Ak točíte video kamerou, táto je často vybavená aj na filmovanie v prítmí, či dokonca v tme. Dosahuje sa to rôznymi spôsobmi. Svetelným objektívom, vyššou citlivosťou snímača a možnosťou voliť dlhší expozičný čas. Jednoducho digitálna kamera je na to pripravená. Oproti tomu veľké množstvo digitálnych fotoaparátov bude mať v prítmí problémy. Avšak problémom je to, že snímač sa nedostane pod expozičný čas 1/25 sekundy. To je totiž bežná frekvencia videozáznamu. V dôsledku toho všetko, čo je v prítmí, bude tmavé.
Nevýhoda mnohých fotoaparátov
• Často je to maximum 20 minút záznamu (či iný časový limit) a vypína. To je nepríjemné, ak chcete zaznamenať prednášku. Kamera by vás nezradila.
• Fotoaparáty majú energiu optimalizovanú na fotografovanie. Ak budete snímať video, môžete zistiť, že po 10 či 20 minútach snímania ste bez energie. Fotoaparát je pri filmovaní často doslova horúci. Kamera je naproti tomu nastavená tak, aby väčšie dátové toky s prehľadom zvládla.
• Fotoaparát má väčšinou zlú ergonómiu pre prácu s videom. Pri práci s kamerou robíte iný druh pohybov – švenky, zmeny výšky, jazdy. Na tieto činnosti sa hodí mať ruku s kamerou v trocha inej polohe, než pri práci s fotoaparátom. Pri filmovaní videa s fotoaparátom bude výsledok často viac roztrasený.
Iné pravidlá hry platia, ak plánujete točiť video pre poloprofesionálne, alebo profesionálne použitie. Potom sa dá uvažovať o práci s videozáznamom z drahších fotoaparátov. Aj tak ale skôr či neskôr skončíte pri drahšej kamere. Ako som však už naznačil, práca s videom na vyššej úrovni už je značne multidisciplinárna. Podávame divákovi dielo ako celok. Nie je to ako fotografia – kde je len statický obraz.
Chcete sa dočítať viac? Objednajte si predplatné časopisu PrintProgress a prečítajte si celý článok.