Materiály pre samolepiace etikety
Dôvod, prečo sa samolepiace etikety nazývajú samolepiacimi zrejme nemusíme nikomu z vás hlbšie predstavovať. Už ich prívlastok skladajúci sa z dvoch slov „samo“ a „lepiace“ naznačuje, že materiál, ktorý má v sebe aplikovanú vrstvu lepidla, je možné hneď po odstránení nosnej podložky „samo nalepiť“ na rôzne povrchy. Možnosť vyhnúť sa aplikácii lepidla, je pre potreby „ukotvenia“ materiálu na vybranú plochu je najvýraznejšia výhoda, ktorú tento druh tlačoviny v sebe ukrýva. Táto vlastnosť totiž dodáva finálnemu klientovi efektívnosť pri aplikovaní etikiet a ich skladovaní, dizajnérom pracovať s oveľa väčším rozsahom materiálov, tvarov, ale aj zušľachtení etikiet a v neposlednom rade aj konzumentovi, ktorý sa môže nad kúpou produktu rozhodovať nielen podľa obsahu, ale aj podľa emócií, ktoré v ňom samotný dizajn produktu vyvolá.
Z čoho sa skladá konštrukcia samolepiaceho materiálu?
– Nosná podložka – nosič, na ktorom sú dopravované etikety
– Release – prvok, ktorý má za úlohu odlepiť etiketu od nosnej podložky
– Lepidlo
– Vrchný materiál – potláčaný substrát, ktorý môže mať plastový alebo buničinový základ
Kombináciou týchto štyroch prvkov nám vzniká niekoľko tisíc riešení pre klienta. Najviac kombinácií, samozrejme, je v ponuke pri lepidle a vrchnom materiáli, ktorých sú stovky a dajú sa rôzne nakombinovať tak, aby klient dostal to najsprávnejšie riešenie ušité na mieru.
V tomto článku by som sa najviac povenoval vrchným materiálom, ktoré sú určite najzaujímavejšou kapitolou pri samolepiacich materiáloch.
V zásade rozlišujeme materiály na niekoľko kategórií:
– Fóliové materiály (PP,PE)
– Papierové (Coated/Uncoated)
– Metalické (strieborné, zlaté)
– Dizajnové papiere
Fóliové materiály:
Materiály na základe polypropylénu alebo polyetylénu sa používajú najmä v segmentoch, kde si produkt vyžaduje odolnosť, flexibilitu, ale aj dekoračný aspekt. Fólie sa používajú najmä v kozmetike, na tvrdý alkohol alebo technický segment, ako automotive a elektronika.