∷ Z aktuálneho vydania

Mondi a cyklus udržateľnosti

Možnosť vytvoriť vysokokvalitný papier z odpadu je skvelá vec. Papier sa však donekonečna recyklovať nedá.

RECYKLÁCIA
Asi 400 kilometrov severovýchodne od Viedne, cez hranicu a smerom na stredné Slovensko, nájdete očarujúcu krajinu regiónu Liptova. Zvlnené kopce a stáročné hrady dodávajú Liptovu akúsi stredovekú atmosféru, a tento dojem ešte umocňujú veľké pásy zeme pokryté hlbokými a hustými lesmi. Tu však podobnosti so stredovekými časmi končia, keďže tieto lesy sú prvým článkom v reťazci modernej výroby papiera. Predtým, ako sa však tam pozrieme, preskúmajme, ako taký súčasný deň vyzerá.
Je rok 2019 a po uplynulých mesiacoch je nám všetkým jasné, že existuje jedna téma, ktorou sa budeme zaoberať aj v nadchádzajúcich rokoch: tou témou je klimatická kríza. Povodne, suchá a rôzne iné poveternostné fenomény sú predzvesťou toho, k čomu príde, ak čoskoro neprehodnotíme našu súčasnú spotrebu energie. Toto je skutočnosť, o ktorej naliehavo informuje drvivá väčšina klimatológov. Môže to vyznieť ako katastrofický scenár, ale ak budeme konať teraz, takýto scenár to nebude. Všetci sa môžeme podieľať na tom, aby sme zmiernili vplyv čoraz teplejšej klímy. V prípade spoločnosti Mondi nejde iba o záväzok voči trvalej udržateľnosti a znižovaniu uhlíkovej stopy, ale aj záväzok vyrábať papier Nautilus – vlastnú značku recyklovaných papierov.

PAPIER
Ako sa recyklovaný papier vyrába?
Pokiaľ ide o recyklované papiere, Európa sa už nemalou mierou na jeho recyklácii podieľa. Keďže 72 % všetkého papiera používaného v Európe sa recykluje, náš kontinent je v tomto odvetví svetovým lídrom. To je len kúsok od prirodzenej hranice recyklácie papiera, ktorá je približne 78 %. Zvyšných 22 % tvoria knihy alebo iné dôležité dokumenty, ktoré sa uchovávajú na dlhšiu dobu alebo iné papiere, ktoré sú jednoducho príliš znečistené na to, aby sa dali recyklovať.
Pri pohľade na historické údaje vidíme, ako v časovom rozpätí pätnástich rokov používanie recyklovaných materiálov vzrástlo z 35 % na 46 %, čo vedie k menšej spotrebe  primárnych vlákien. Toto znamená, že používame takmer toľko recyklovaného papiera, koľko je papiera vyrobeného z primárnych vlákien.

 

Čítať celý článok

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Tlačidlo Späť hore