Tlačové správy - Polygrafia

Náš najlepší dizajn? Módna kolekcia

Výsledky jedenásteho ročníka najvyššieho ocenenia za dizajn na Slovensku sú známe.

Aktuálny ročník súťaže nášho najvyššieho ocenenia za dizajn, Národnej ceny za dizajn, každé dva roky organizovanej Slovenským centrom dizajnu a Ministerstvom kultúry, zaznamenal oproti minulým ročníkom niekoľko zmien. Tou najvýraznejšou bola samotná Národná cena za dizajn, ktorá bola v piatok večer vôbec prvýkrát v tejto súťaži udelená módnej kolekcii. Získala ju textilná dizajnérka Dana Kleinert za odevnú kolekciu pleteninových modelov s ľudovými motívmi, The Era.


Národná cena za dizajn 2013: odevná kolekcia The Era, dizajn Dana Kleinert.

Porotu si v tomto prípade nezískala len kolekcia a jej mimoriadna variabilita, ale aj kvalita prezentácie a profesionalita autorky, ktorej módna značka je už pomerne známa. Porota hodnotí aj reálne využitie a komerčný úspech prác, víťazné produkty by preto mali byť „ocenené“ užívateľmi už pred hodnotením v súťaži.

Ďalším „prvý krát“ v histórii súťaže bolo neudelenie hlavnej, Národnej ceny v kategórii komunikačný dizajn. Namiesto toho bola za komunikačný dizajn mimoriadne udelená Cena poroty a tiež jedna Cena za dizajn navyše. Novinkou v oceneniach bolo aj vyhlásenie ceny novinárov a ceny internetového hlasovania.


Cena poroty: Správny dizajn, dizajn Juraj Blaško.


Cena za dizajn: Signály z neznáma. Český komiks 1922 – 2012, dizajn Branislav Matis, Matúš Lelovský.

V udelených Cenách za dizajn rezonovala, rovnako ako po minulé ročníky, oblasť zdravotníckej techniky, dve z cien si odniesli dizajnéri wellness vane a stomatologickej súpravy.


Cena za dizajn: Vizio, stomatologická súprava s kreslom, dizajn Rastislav Turek, Peter Mesiarik.


Cena za dizajn: Aquadelícia IX, wellness vaňa, dizajn Martin Struss.

Ďalšie tri Ceny za dizajn boli udelené za hravú kolekciu plstených stojanov na servítky, grafický dizajn a architektonické riešenie retrospektívnej výstavy českého komiksu a odbornej typografickej publikácie pre školy.


Cena za dizajn: Cvoky – zvieratká, stojany na servítky, dizajn Ondrej Eliáš.


Cena za dizajn: Typografia, text a kniha, dizajn Eva Péč Brezinová , Slávka Paulíková.

Zvláštnu cenu ministra kultúry SR si za prínos pre rozvoj grafického dizajnu na Slovensku prevzal grafický dizajnér a pedagóg Pavel Choma. Cenami ministra školstva, vedy a výskumu za najlepší študentský dizajn porota ocenila konceptuálnu kolekciu olejových lámp v kategórii študentský produktový dizajn a, príhodne názvu ceny, novú učebnicu výtvarnej výchovy pre základné školy v kategórii študentský komunikačný dizajn, ktorá zároveň získala aj cenu novinárov. Cenu ministra hospodárstva, určenú výrobcovi s firemnou stratégiou zameranou na dizajn, získal známy slovenský výrobca sedacích vakov, aktívne spolupracujúci s viacerými slovenskými dizajnérmi.


Študentský produktový dizajn: A buď svetlo, dizajn Kristína Kollárovicsová.


Študentský komunikačný dizajn: Nové učebnice, dizajn Martina Rozinajová, VŠVU.

Internetoví hlasujúci určili za víťaza svojej kategórie kolekciu nábytkových kusov odkazujúcich na drotársku tradíciu. Mimoriadna Cena poroty bola udelená návrhu vizuálnej identity štátnej správy SR, ktorý porota ocenila pre jeho širší význam a potenciál upozorniť na neuspokojivú situáciu v tejto oblasti.

Na slávnostnom udeľovaní cien boli zaujímavými aj priestory podujatia, bývalé Hurbanove kasárne v centre Bratislavy, meniace sa na kultúrne centrum. Napriek vysokej úrovni súťaže mohol návštevník chtiac-nechtiac nadobudnúť dojem, že prezentácia víťazných a súťažných prác najvyššieho ocenenia za dizajn by si zaslúžila o niečo veľkorysejšie kulisy a že výber vystavených prác bol do veľkej miery limitovaný priestorom. Pozitívnym je hodnotenie poroty, že súťaž je každým ročníkom kvalitnejšia a napreduje, rovnako ako slovenský dizajn, ktorého stav odráža. Jedenásty ročník Národnej ceny za dizajn zaujal a ukázal dôležitý posun, no tiež naznačil potrebu intenzívnejšieho záujmu a podpory nášho dizajnu zo strany zodpovedných aj verejnosti. Začať môžete tým, že si výstavu výsledkov súťaže pôjdete do konca júna pozrieť.

Autor: Silvia Bárdová  (autorka je produktová dizajnérka)
Zdroj: http://style.hnonline.sk 

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Tlačidlo Späť hore