NECHAJTE SA INŠPIROVAŤ NAŠIMI UDRŽATEĽNÝMI PROJEKTMI
Udržateľnosť a všade skloňovaná ochrana životného prostredia – pre nás v spoločnosti Europapier to však nie je len fráza, ale jeden z pilierov spoločnosti. Našou snahou je neustále rozširovať náš sortiment ekologických papierov.
V divíziách Hygiena, Čistiaca chémia či Farby a pomocné tlačové prostriedky ponúkame produkty
s čo najmenším dopadom na životné prostredie. Na strane druhej podporujeme projekty a zameriavame sa na aktivity, ktoré v sebe nesú environmentálne posolstvo. V riadkoch nižšie si môžete prečítať o niektorých z týchto projektov, ktoré sú veľmi zaujímavé, úspešné a možno vás aj inšpirujú. A ak vás chytí múza, my v Europapieri vám radi pomôžeme pri jej realizácii z pohľadu výberu vhodného papiera, aby ste dosiahli očakávaný výsledok.
The Studio Berries – trvalo udržateľný produkt od Malina Studio
Malina Studio je grafické štúdio, ktoré navrhuje vizuálnu komunikáciu pre obchodné značky. Tvoria ho mladí ľudia uvedomujúci si dopad výsledkov ich práce na životné prostredie.
„Aj keď sa snažíme vytvoriť pekne vyzerajúce veci, na konci dňa nie sú nič viac, než len odpad. Obaly produktov väčšinou končia v spaľovni alebo na skládke odpadu,“ konštatuje Adrián Juráček, kreatívny riaditeľ Malina Studio. Práve preto sa téma trvalej udržateľnosti stala jeho prioritou pri práci. Založili kanál na youtube, prostredníctvom ktorého sa snažia šíriť osvetu zaujímavo spracovanými videami. Zároveň vytvorili produkt, ktorý, ako oni hovoria, je manifestom ich prístupu k zodpovednejšej práci, ktorou chcú nabudiť a inšpirovať aj ostatných. Ten produkt sa volá The Studio Berries a predstavuje výberovú kávu v ekologickom balení. Táto káva je vypestovaná spôsobom chrániacim prírodu a poskytujúcim živobytie ľuďom, ktorí ju pestujú a spracúvajú. Finca La Senda je malá rodinná farma z Guatemaly, ktorá sa zameriava na kvalitu spracovania kávy s použitím čo najmenšieho množstva vody. Káva je zabalená v 100 % recyklovateľnom obale vyrobenom z 3 vrstiev jednodruhovej PE fólie. Neobsahuje hliník a jednoducho sa separuje. „Etikety na obaloch
sú tiež problém. Hlavne, ak sú to samolepky, ktoré samé osebe nie sú recyklovateľné. Preto sme vymysleli papierový rukáv, ktorý vďaka zapínaciemu patentu na obale drží bez použitia kvapky lepidla. Takže, ak stojíte pred smetným košom, je jednoduché etiketu stiahnuť a zahodiť do papiera a obal do plastu,“ vysvetľuje Adrián Juráček. Etiketa je navyše vytlačená na Coffee Paper 250 g/m², up-cyclingovom papieri z recyklovaných vlákien a zvyškov kávy, ktoré vznikli pri pražení. „Pri výrobe papiera je 5 % buničiny nahradených kávovými zvyškami, čo znamená, že pri výrobe sa spotrebuje menšie množstvo vody a energie. Recyklovaný obsah spôsobuje, že každý hárok papiera je jedinečný, Coffee Paper má unikátny vzhľad, jednoznačný recyklovaný charakter a výbornú potlačiteľnosť, čím predstavuje ideálne riešenie pre tento projekt,“ uvádza Zuzana Jakubíková, produktová špecialistka pre dizajnové papiere. Celé balenie kávy má zároveň minimalistický dizajn, takže sa na tlač spotrebovalo malé množstvo atramentu, čím sa uzatvára táto krásna idea celého trvalo udržateľného produktu.
Spoločenská hra v iks dejstvách
K príležitosti 100. výročia založenia SND prišiel zakladateľ Divadla iks Maximilián Alexander Sobek s nápadom vytvoriť spoločenskú hru, s ktorou môžete nechať ožiť divadlo vo vlastnej obývačke a dozvedieť sa zaujímavostí zo zákulisia slovenského divadla. O jedinečný vzhľad sa postarali skúsené dizajnérky Lucia Gamanová a Oleksandra Bakushina. Rozloženie hry je navrhnuté tak, aby pripomínalo divadelné opony, žetóny sú ako šatníkové papiere a herné figúry sú znázornené vo forme sedadiel. Počas celého procesu navrhovania dizajnu sa autori snažili vyhnúť použitiu plastov a uprednostňovali ekologické materiály. Hracie karty a aj obal sú potlačené ofsetom a hracie plátno je potlačené sieťotlačou. Herné figúrky sú vyrobené z kovu a obal z recyklovaného kartónového papiera Crush Kiwi 350 g/m². Ide o dizajnovo výnimočný up-cyclingový papier, ktorý vyzdvihne akýkoľvek projekt. Papier Crush Kiwi bol vybraný kvôli svojim haptickým vlastnostiam. Je veľmi príjemný na dotyk, má skutočne peknú štruktúru a je tiež ekologický. „Osobitosť papiera Crush spočíva predovšetkým v spôsobe výroby, do ktorej vstupujú vedľajšie produkty spracovania citrusových plodov a orechov, ale tiež kávových zŕn,olív alebo kukurice.