NEOBMEDZENÉ MOŽNOSTI 3D TLAČE
Inovácie neobchádzajú žiadne odvetvie, segment 3D tlače nevynímajúc. Ako ovplyvňujú svetové trendy tento segment nielen vo svete, ale aj na Slovensku? Spýtali sme sa zakladateľov spoločnosti i2 industrial innovations Martina Kováčika a Jakuba Kukučku.
Čo znamenajú inovácie v priemysle 3D tlače a aké inovácie ste zaznamenali vo svetovom merítku?
Čo sa týka strojárenského priemyslu, všimol som si, že trh s 3D tlačiarňami sa výrazne mení. Zariadenia určené na profesionálnu, priemyselnú 3D tlač, ktorých hodnota stúpa k sumám okolo 100 – tisíc eur dokážu byť v súčasnosti bez väčších problémov nahradené lacnejšími, no stále kvalitnými zariadeniami. Tieto alternatívy spĺňajú rovnaké požiadavky na kvalitu a čas, akurát ich cena je desaťnásobne nižšia ako cena spomenutých profesionálnych priemyselných zariadení. Čiže už nielen hobby 3D tlač, ale aj profesionálna 3D tlač začína byť oveľa dostupnejšia. Sledujem však aj svetové inovácie v tomto segmente a veľmi ma zaujala nedávna informácia o tom, že veľké spoločnosti sa začínajú zaujímať o 3D tlač potravín. Prvé reštaurácieuž dokonca začínajú podávať „mäso“ vytlačené na 3D tlačiarňach a tento trend postupne preráža do celého sveta Jednotlivé vrstvy, vlásočnice „mäsa“ sú navrstvené tak, aby bolo jedlo nielen chuťovo, ale aj vzhľadovo podobné napríklad hovädziemu steaku. V skratke, vyzerá to ako mäso, chutí to ako mäso, ale nie je to zo zvieraťa. A myslím si, že toto je riešenie, ktoré sa dokáže uplatniť najmä v súčasnej situácii, kedy svet bojuje s nedostatkom jedla a s elimináciou produkcie CO2. Hovädzí dobytok je jeho veľký producent, takže určite sa mnoho firiem začne pozerať aj týmto smerom. Nehovorím, že z roka na rok nahradia mäso zo zvierat tieto alternatívy, ale určite sa budú na trhu presadzovať čím ďalej, tým viac.
Čo urobí dostupnosť aj profesionálnej 3D tlače s doterajším trhom?
Keďže náklady na výrobu produktov 3D tlače pôjdu výrazne dole, začne táto technológia ešte viac konkurovať technológii vstrekovania plastov, pretože dokáže zabezpečiť rýchlejšie a lacnejšie dodávky hotových komponentov. Ak dizajnér navrhoval istý komponent alebo súčiastku, musel brať vždy do úvahy jeho realizovateľnosť, vyrobiteľnosť. Dnes môže navrhnúť doslova čokoľvek a vďaka 3D technológii bez problémov vytlačiť aj náročnejšie priestorové objekty. Dizajn má neobmedzené možnosti a ak má dizajnér otvorenú myseľ, odrazu nič nie je nemožné. To je najväčšia výhoda oproti klasickej strojárskej výrobe, pri ktorej potrebujete frézu, nástroje, polotovary… Pri profi 3D tlači stačí objekt nakresliť a vytlačiť (pri FDM technológii treba predsa len niečo dodržiavať). Neriešime nič viac. Ak sa rozprávame o výrobe plastových alebo menších kovových súčiastok, 3D tlač ich dokáže určite vyrobiť rýchlejšie a menej nákladnejšie ako nejaké CNC centrum. Tým zase netvrdím, že kvôli 3D tlači zaniknú frézy či sústruhy, avšak časť výroby, ktorá doteraz „bežala“ na klasickejších technológiách sa môže bez problémov preorientovať na 3D tlač.
Čo sa zmenilo za tieto 2 roky vo vašej spoločnosti vplyvom situácie na trhu?
Snažíme sa inovovať nie 3D tlač ako takú, ale procesy a technológie, ktoré u nás máme. Ak niektorý z potenciálnych zákazníkov zvažuje, že chce využiť 3D tlač pre svoj biznis, hľadáme možnosti, ako mu znížiť náklady. Väčšinou to využívajú takí zákazníci, ktorých požiadavky dokážu byť aj jemne špecifické. Aktuálne intenzívne spolupracuje s ŽOS Zvolen, ktorá repasuje staré vlaky a na to potrebujú súčiastky, ktoré sa v dnešnej dobe už nevyrábajú, a tak sú doslova nezohnateľné.
V spolupráci s nimi využívame všetky technológie, ktorými disponujeme. Ak ide o súčiastky na viditeľných miestach, ktoré majú spĺňať aj funkčné aj estetické požiadavky, používame 3D profesionálnu tlač. Na komponenty, ktoré nepotrebujú 100 % vzhľad, postačia aj základné technológie.
Ste schopní pokryť výrobu aj väčších objemov alebo ide vyslovene iba o pár kusové zákazky?
Povedzme, že jedna tlačiareň vyrobí za hodinu jeden výrobok. Takže 30 tlačiarní ich vyrobí 30. Pri nepretržitej prevádzke to je 24 x 30. A to už je slušné číslo. Môže sa síce zdať, že je to zdĺhavý proces, no stále je to oveľa kratší čas, ako keď si niekto dá vyrobiť formy a prejde celým procesom výroby komponentu bez 3D tlače. Aktuálne pracujeme na výrobe krytu na jedno laserové zariadenie, ktorého výroba bude trvať zhruba týždeň. Kým by si dal zákazník vyrobiť formy, trvalo by to možno pol roka. A o finančnej úspore ani nehovorím, tam sme zhruba na 10 % nákladov. Preto si myslím, že v mnohých sférach má 3D tlač neskutočne veľký náskok.