∷ Z aktuálneho vydania

NETREBA BRAŤ KAŽDÉHO AKO KONKURENCIU

Pred pár mesiacmi sme v našej pravidelnej rubrike Kreatívne impulzy zablúdili do sféry, v ktorej tlač začína naberať veľmi neobyčajný rozmer. 3D rozmer. Navštívili sme spoločnosť i-industry vo Zvolene, ktorá nám síce
v malých priestoroch ukázala veľké inovátorské veci.
V čase súčasnej krízy získala 3D tlač na Slovensku ešte väčšiu dôležitosť a stala sa nenahraditeľnou súčasťou výrobného procesu pomôcok pre zdravotníkov a ľudí „v prvej línii“. O tom, čo sa za uplynulý polrok v spoločnosti zmenilo a ako samotnú spoločnosť zmenila koronakríza, nám porozprával Martin Kováčik, zakladateľ spoločnosti i-industry.

NÁŠ ROZHOVOR ZAČNEME
TAK VŠEOBECNE – PREČO PRÁVE 3D TLAČ? S ČÍM SÚVISÍ ROZHODNUTIE ZAOBERAŤ
SA PRÁVE TÝMTO ODVETVÍM BALANSUJÚCIM MEDZI STROJÁRINOU A POLYGRAFIOU?
Rozhodnutie súvisí s predošlou spoločnosťou, v ktorej som spolu s mojimi terajšími spoločníkmi pôsobil. Tam sme pracovali na vývoji súčiastok do automobilov, náhradných dielov do ručného náradia a už vtedy sme si uvedomovali, že samotný vývoj dokáže byť pri klasických postupoch nekonečne zdĺhavá záležitosť. Keď k nám totiž prišiel zákazník, ktorý potreboval vyvinúť novú súčiastku alebo prispôsobiť technológiu vlastným potrebám, trvalo mesiace a niekedy i roky, kým sa navrhol prototyp, vyskúšal, doladil a zaradil do bežného života. Všetky tieto dlhotrvajúce kroky eliminovala 3D tlač na minimum. Teraz vieme náhradný diel alebo súčiastku vyrobiť podľa predstavy doslova do druhého dňa. Zákazník si už na druhý deň môže výrobok „ochytať“, otestovať a ak treba, vieme mu vďaka vyššiemu počtu našich 3D tlačiarní zabezpečiť i sériovú výrobu. Je to paradox, pretože mnohým sa môže javiť 3D tlač ako veľmi pomalý proces – čo na jednej strane uznávam aj ja, ale v globálnom meradle je svojou flexibilitou bezkonkurenčný.

PRED PÁR ROKMI STE TEDA ODIŠLI Z PREDOŠLÉHO ZAMESTNANIA A PUSTILI SA DO PODNIKANIA. ČO MOTIVUJE MLADÉHO ČLOVEKA AKO STE VY, ABY OPUSTIL STABILNÚ POZÍCIU STROJÁRSKEHO VÝVOJÁRA A IŠIEL DO PODNIKATEĽSKEJ NEISTOTY A EŠTE K TOMU V SEGMENTE, KTORÝ BOL NA SLOVENSKU, DÁ SA POVEDAŤ, V PLIENKACH?
Jednoducho túžba po zmene. Mňa osobne vždy lákalo robiť veci inak, ako bolo zaužívané. V zahraničí bola 3D tlač v tomto období veľmi populárna, na Slovensku takmer vôbec a ja som to chcel vyskúšať. Začiatky boli veľmi ťažké, počúval som veľa skeptických názorov, ktoré ma však vďakabohu neodradili a aj vďaka tomu sme teraz tam, kde sme. Prichádzajú noví zákazníci a čím viac to robíme, tým väčší potenciál v tomto odvetví vidím.

ČO SA U VÁS OD NAŠEJ POSLEDNEJ NÁVŠTEVY ZMENILO? AK SI DOBRE PAMÄTÁM, VTEDY STE MALI 18 KUSOV 3D TLAČIARNÍ.
Odvtedy sme náš strojový park takmer strojnásobili – aktuálne máme 50 tlačiarní a dokúpili sme i rýchlejšie technológie určené na väčšie série ako napríklad vstrekolis. Vieme dodať prototyp, väčšie i menšie série výrobkov. Vďaka vstrekolisu už dokážeme robiť i série v tisícoch kusov, takže sa nám za pár mesiacov podarilo diverzifikovať náš výrobný proces.

JE TO MOŽNO TROŠKU NEVHODNÁ FORMULÁCIA, O TO VŠAK VÝSTIŽNEJŠIA: VYZERÁ TO TAK, ŽE POSLEDNÝCH PÁR NEŠŤASTNÝCH MESIACOV POZNAČENÝCH PANDÉMIOU COVID-19 VÁM ZREJME POMOHLO. JE TO TAK?

Musím priznať, že áno. Za posledných pár mesiacov sme znásobili objem výroby, nadobudli nové kontakty, spustili nové projekty. Nabrali sme nové skúsenosti s produkciou výrobkov, s ktorými sme doteraz nemali vôbec žiadne skúsenosti. Príkladom sú ochranné štíty, ale napríklad i automatické dávkovače dezinfekcie, ktoré aktuálne zaraďujeme do výroby pre jedného z našich zákazníkov.
Okrem samotnej výroby sa však snažíme ponúkať zákazníkovi maximum, ktoré môže pod jednou strechou dostať. Nejde teda už iba o výrobu ako takú, ale aj o návrh, vývoj prototypu, výrobu produktu a jeho následné balenie a zabezpečenie celého predajného procesu vrátane dovozu. Vďaka tejto myšlienke sa nám do procesu a nášho úspešného obdobia podarilo zapojiť viac ľudí, kooperujeme s viacerými firmami
a sme príkladom toho, že netreba hľadať dôvod, prečo sa niečo nedá, ale spôsob, ako sa to dá.

Čítať celý rozhovor

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Tlačidlo Späť hore