∷ Z aktuálneho vydania

Obal v hlavnej úlohe

Kreatívny návrh obalov, etikiet a ich kvalitná tlač je v súčasnosti základom úspechu každého výrobku či tovaru. Účastníci podujatia „Obal predáva, obal zarába“, ktoré sa uskutočnilo v dňoch 14. – 15. marca vo Zvolene, sa zhodli na tom, že obal je rovnako dôležitý ako samotný výrobok.

Niekoľko desiatok profesionálnych tlačiarov, dizajnérov a grafikov prišlo na toto podujatie s jediným cieľom. Vypočuť si odborníkov, vymeniť si skúsenosti a nájsť riešenia spojené s najnovšími svetovými trendmi návrhov obalov a ich kreatívnej tlače. Počas dvoch dní mali návštevníci možnosť absolvovať viacero interaktívnych prednášok a workshopov, ktoré boli postavené na tom, aby si z nich účastníci odniesli čo najviac praktických informácií. „Sme ofsetová tlačiarenská firma, ktorá pristúpila k rozšíreniu o novú technológiu a to kúpou nového digitálneho zariadenia. V poslednom období evidujeme rast záujmu o kreatívne riešenia obalov a chceli by sme sa im do budúcna venovať. Práve na to má tiež slúžiť aj nová digitálna technológia, ktorá ponúka rôzne možnosti kreativity. Ako profesionálni tlačiari musíme byť vždy v obraze. Preto sme nemohli vynechať toto podujatie,“ konštatuje Dominik Puvák zo spoločnosti Alfa print.

Fádnosti odzvonilo

Účastníci podujatia sa zhodli na tom, že fádnym obalom odzvonilo. „Krabičky či etikety nemajú len informovať, ale stali sa nerozlučnou súčasťou výrobku. Neraz sa stávajú hlavým dôvodom, prečo si daný výrobok zákazníci kúpia,“ konštatuje Peter Lauko, obchodný manažér pre produkčnú tlač Konica Minolta Slovakia. Pre slovenských polygrafov je veľkou výzvou splniť čoraz odvážnejšie návrhy kreatívcov a dizajnérov. Preto bol na podujatí predstavený užitočný a praktický softvér, ktorý aj tie najnetradičnejšie nápady dokáže premeniť na užitočné a pekné obaly. „Slovenskej odbornej verejnosti sme predstavili softvér ArtiosCAD a Studio od firmy Esko, ktorý umožňuje 3D obalové vizualizácie, môžete si v ňom meniť pozadia a pridávať najrôznejšie efekty. Návštevníkom sme ukázali, že všetky kreatívne nápady klientov vedia jednoducho premeniť na skutočnosť,“ konštatuje Anton Puškár zo spoločnosti M&P, ktorá bola spolu so spoločnosťou Konica Minolta Slovakia organizátorom tohto podujatia. Polygrafi dnes majú široké možnosti, ako spracovať ideu klienta do originálnej podoby. Oceňuje to aj Radoslav Vavrúš zo spoločnosti MiF: „Na toto podujatie chodíme pravidelne. Každým rokom má stúpajúcu kvalitu. Je dobré vedieť, aké sú dnes možnosti vytvoriť pútavý obal alebo etiketu. Prichádzajú k nám zákazníci s požiadavkou urobiť niečo netradičné. Aj vďaka týmto nástrojom a zariadeniam, ktoré tu boli odprezentované, sa to dá jednoducho a rýchlo.“

Kreatívny obal

V poslednom období rastú požiadavky nielen na softvérové programy pre tvorbu obalov a etikiet, ale na kvalitnú tlač. Tlačiari sa musia popasovať s menšími zákazkami s často variabilnými dátami, alebo zušľachťovaním potlačených materiálov. Preto bolo jednou z hlavných hviezd podujatia aj zariadenie AccurioJet KM-1 od Konica Minolta, ktoré umožňuje využívať všetky výhody hárkovej digitálnej tlače na platforme UV Inkjet až do formátu B2. Konica Minolta tiež zvláda 2D i 3D parciálne lakovanie, či zlatú razbu pomocou zariadení pod hlavičkou MGI. Návštevníci sa mohli na vlastné oči presvedčiť, že práve tieto možnosti zušľachťovania patria medzi najžiadanejšie u nás ako aj vo svete. „Sme výrobcami prírodných výživových doplnkov a z vlastnej skúsenosti vieme, že čím je obal pre zákazníka krajší a kreatívnejší, tým je oň väčší záujem. Upútali nás rôzne možnosti kreatívneho zušľachťovania obalov. Tie by dokázali naše aktuálne obaly skutočne oživiť,“ konštatuje Želmíra Komorechová zo spoločnosti Kompava. Organizátori podujatia mysleli na všetky detaily výroby obalov a etikiet, preto boli na podujatí predstavené najnovšie rezacie stoly Konsberg. Tie využijete v situáciách, keď potrebujete urobiť pre klienta vzorku, alebo máte malosériovú zákazku.

Čítať celý článok

 

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Tlačidlo Späť hore