Edície 2015

Papiere PERGRAPHICA ®

Maličkosti robia veci dokonalými, ale dokonalosť nie je maličkosť. To je dôvod, prečo papier hrá dôležitú rolu. Vďaka svojmu vzhľadu a príjemným haptickým vlastnostiam odráža nenatieraný dizajnový papier PERGRAPHICA® emócie, ktoré dávajú vášmu príbehu život. Koniec koncov dokonalosť je to, čo z nej urobíte vy.

V minulom čísle časopisu bola príloha Typo:Grafik:Um vytlačená na papieri PERGRAPHICA® Classic Smooth a tiež na Classic Rough 150 g/m2. Papier vyrába spoločnosť Mondi a je z nového portfólia prémiových bezdrevných, nenatieraných papierov PERGRAPHICA®. Papiere tohto radu sa v strednej a východnej Európe predávajú exkluzívne prostredníctvom spoločnosti Europapier, dlhoročného obchodného partnera spoločnosti Mondi. Na Slovenskom trhu to bude Europapier Slovensko a v ČR výhradným dodávateľom Europapier Bohémia.

Podrobnejšie informácie poskytla produktová  špecialistka pre dizajnové papiere Katarína Hendrichovská zo spoločnosti Europapier Slovensko.

 

V čiernom balení sú distribuované Rough a bielom Smooth papiere PERGRAPHICA®

Portfólio PERGRAPHICA®  poskytuje výnimočnú potlačiteľnosť, a to v celej škále povrchov, odtieňov  a plošných hmotností. Papiere PERGRAPHICA ®  sa vyrábajú v závode Mondi Neusiedler v Rakúsku. Certifikované sú FSC ®  a EU Ecolabel. PERGRAPHICA®  dopĺňa ponuku profesionálneho tlačového portfólia spoločnosti Mondi. Môžeme ho nazvať „papier pre perfekcionistov“, pretože spĺňa aj tie najnáročnejšie požiadavky na sofistikované a elegantne vytlačené dokumenty.

Grafickí dizajnéri, reklamné agentúry a vydavatelia kvalitných kníh sú len niektoré z kreatívnych odvetví, ktoré ocenia širokú ponuku možností radu PERGRAPHICA®. Dve povrchové úpravy (rough /drsná a smooth /hladká) a šesť plošných hmotností od 90 do 300 g/m 2. PERGRAPHICA® má vyšší volumen v porovnaní s ostatnými papiermi v rovnakej kvalite, pre excelentný dojem. Vďaka použitiu vysokokvalitnej celulózy dosahuje aj za obtiažnych svetelných podmienok brilantný optický vzhľad.

Z pohľadu farebnej reprodukcie a správy farieb (CMS) je potrebné upozorniť, že rad papierov PERGRAPHICA® tvoria tri odtiene (High white /vysoko biely, Classic /biely a Natural /prírodne biely). Farebná odchýlka (odtieň) papiera ovplyvňuje farebné podanie tlače. V prípade presnej reprodukcie je potrebné využívať tzv. ICC profily, ktoré dokážu zabezpečiť správne farebné podanie. Spoločnosť Mondi pri vývoji papiera PERGRAPHICA®  ako prémiového dizajnového papiera, na zaistenie optimálnej farebnej reprodukcie spolupracovala so spoločnosťou X-rite, ktorá je lídrom na trhu systémov spracovania farieb a vyvinula špecifické profily ICC a súbory CxF radu PERGRAPHICA®

Rad PERGRAPHICA®, ako hybridný papier, možno dobre použiť so všetkými technológiami tlače. Poskytuje konzistentné, vysokokvalitné výsledky, či už sa používa na ofsetovú, digitálnu tlač, alebo tlač v HP indigo. Je tiež vhodný na rôzne spracovanie po tlači, ako je úprava laminovaním, razba, embosovanie, skladanie, vysekávanie a iné úkony. Rad PERGRAPHICA®  sa vyrába v štandardných formátoch 64 x 90 cm SG/LG, 72 x 102 cm SG/LG a v iných formátoch na požiadanie.

Optické vlastnosti papiera PERGRAPHICA®  Classic Smooth / Classic Rough 150 g/m
ISO 11475 – CIE Whiteness / Jas – 148 %  +/- 3 %
ISO 2470 – ISO brightness UV/ Belosť – 110 %  +/- 1,5 %
ISO 2471 – Opacity / Opacita – min. 97,5 %
ISO 534 – Volumen (cm /g) – 1,3 D65/10 o 3 : L 96,5 / a 3,7/ b  -12,7

Praktická skúsenosť s papierom PERGRAPHICA Classic Smooth / Classic Rough 150 g/m v tlačovom procese ofsetovou technológiou je veľmi pozitívna. Podľa vyjadrenia tlačiarne, počas procesu nebol problém s vyfarbením tlače a udržaním parametrov počas celej zákazky. PERGRAPHICA 2 je na dotyk príjemným a pútajúcim komunikačným prostriedkom. Otvára priestor aj pre skúsených tlačiarov, ktorí sú odbornými garantmi kvalitného spracovania. Ako atraktívna novinka dodáva tlačiarni konkurenčnú výhodu. Zákazky s pridanou hodnotou otvárajú nekonečné možnosti pre vytvorenie nádherných projektov, ktoré  sú vnímané všetkými zmyslami. Finálny produkt tak prináša pocit prestíže a výnimočnosti.

Ďalšie informácie o dizajnových papieroch  PERGRAPHICA® sú k dispozícii na webovej stránke:  www.mondigroup.com/PERGRAPHICA, alebo na www.europapier.sk, www.europapier.cz

Pripravil: František Martančík
www.polygrafia-fotografia.sk

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Tlačidlo Späť hore