∷ Z aktuálneho vydania

Peter Lauko: Čo ma baví na mojej práci? Úplne všetko.

Ak je zo spoločnosti Konica Minolta Slovakia niekto schopný zastúpiť generálneho riaditeľa v reprezentácii firmy v oblasti polygrafie, tak je to Peter Lauko. Takúto odpoveď sme dostali pri dohadovaní nasledujúceho interview. Rozprávali sme sa s mladým manažérom a vynikajúcim odborníkom pôsobiacim na poste obchodného manažéra pre produkčnú tlač v spoločnosti Konica Minolta Slovakia, Petrom Laukom.

 

Na úvod taká všeobecná otázka. Čo má spoločnosť Konica Minolta nové?

U nás je vždy niečo nové. Neustále k nám prichádzajú kancelárske, produkčné i veľkoformátové zariadenia, takže modelov máme neúrekom. Popri našich zariadeniach ponúkame aj softvéry pre správu a manažment dokumentov, čo je skôr záležitosťou spomínaného kancelárskeho segmentu. Zároveň pokračujeme v našom transformačnom procese z dodávateľa tlačových riešení na poskytovateľa komplexných IT služieb, čoho dôkazom sú celosvetové novinky Workplace Hub a WorkplaceEdge poskytujúce konektivitu pre pracovisko budúcnosti. Ide o rozhranie, ktoré má integrovať hardware, software a služby viacerých výrobcov do jednej platformy. Čo sa týka farebnej produkčnej tlače, tak našou najväčšou novinkou je príchod nového radu AccurioPress C2060 a C2070 a takisto čoskoro očakávame novú vlajkovú loď tohto segmentu. A v neposlednom rade, samozrejme, spojenie našej spoločnosti s francúzskou spoločnosťou MGI.

Ako prebiehal proces nadviazania spolupráce so spoločnosťou MGI a ako aktuálne hodnotíte tento krok?

Základ tejto spolupráce je v tom, že tak ako všetky spoločnosti, i my sa snažíme byť kreatívni. O kreativite rozprávajú všetci už minimálne 10 rokov. Začalo sa používať laminovanie, celoplošné lakovanie, rôzne výseky a podobne. Potom prišiel trend parciálneho lakovania, ktoré dokáže mať skutočne pekný estetický, ale i ochranný účinok. MGI dlhodobo používala pri výrobe svojich zariadení naše inkjetové hlavy, laky a chémiu. Preto sme dospeli k spoločnému vytvoreniu zariadení pre parciálne 3D lakovanie, ako aj tlač metalických farieb. Tento krok bol po predošlej skúsenosti so spoločnosťou MGI z našej strany úplne prirodzený a do spolupráce sme vstúpili nielen metodicky ale aj investične. Prepojenie aktivít i záujmov našich spoločností nám pomohlo rozšíriť portfólio a taktiež uvažujeme o ďalších možnostiach tlače. Preto hodnotím tento krok viac ako pozitívne. Momentálne je našou výzvou uviesť do života industrialprinting, čo je akousi nadstavbou produkčnej tlače.

Aké sú plány spoločnosti Konica Minolta do najbližšieho obdobia? Plánujete byť súčasťou nadchádzajúcich polygrafických udalostí?

Najväčšiu európsku polygrafickú udalosť máme už za sebou. Bola ňou drupa 2016, kde sme mali neprehliadnuteľné zastúpenie aj vďaka jednému z najväčších stánkov. Práve tu sme predstavili všetky naše technológie vrátane systému roll to roll a zariadení od MGI. Návštevníci veľtrhu mali možnosť vidieť aj koncepty ako KM-1 či KMC na potlač ľahkej kartonáže.

Aktuálne prebieha CeBIT (rozhovor realizovaný 21. marca 2017, pozn. red.), najväčší veľtrh digitálneho priemyslu na svete, určený skôr pre korporátne kancelárske prostredie a ktorého súčasťou je i Konica Minolta so svojimi systémami pre podporu riadenia podnikových procesov.
Okrem spomenutých veľkých podujatí sú pre nás veľmi významné i menšie podujatia v rámci Slovenskej i Českej republiky, kde sa priamo stretávame s našimi existujúcimi i potenciálnymi zákazníkmi a snažíme sa im priblížiť naše zariadenia a ich využitie. Aktuálne k nám prichádzajú nové modelové rady od Konica Minolta ako napríklad farebné produkčné tlačiarne, ktoré plánujeme promovať lokálne na Slovensku i v susedných Čechách.

Využívajú tlačiari možnosť zoznámiť sa s vašimi tlačovými technológiami priamo prostredníctvom spomínaných podujatí?

V rámci Slovenska máme k dispozícii 4 kvalitne vybavené showroomy, v priestoroch ktorých denne prebiehajú individuálne stretnutia s tlačiarmi. Majú tak možnosť otestovať naše technológie v praxi, ba dokonca si môžu vytlačiť ich aktuálnu zákazku. Okrem toho sme vytvorili tradíciu polygrafických podujatí, počas ktorých tlačiarom predstavujeme najnovšie svetové trendy, praktické ukážky ako aj kreatívne návody. Klasický tlačiar totiž častokrát nemá možnosť obsiahnuť kompletnú problematiku všetkých technológií a noviniek, pretože ich je nespočetné množstvo. Veľakrát je donútený vziať zákazku a až následne sa zamýšľať nad tým, ako ju zrealizuje. Nie je to úplne šťastné riešenie, ale je pochopiteľné, pretože súčasná doba je veľmi rýchla.

Čítať celý rozhovor

 

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Tlačidlo Späť hore