Edície 2015

Premeňte svoj iPhone na profesionálne fotografovanie

DxO One – fotoaparát pre iPhone a iPad

Prichádza ďalší nový fotoaparát, ktorý sľubuje revolúciu na trhu. Kompaktný fotoaparát DXO One ponúka 20,2 miliónov pixelov, 1-palcový obrazový snímač a pripojenie k zariadeniam Apple.

Spoločnosť DXO je predovšetkým známa vytváraním editačných softvérov určených pre oblasť digitálnej fotografie, ako aj testovaním a overovaním optických vlastností objektívov a digitálnych fotoaparátov. Rozhodnutie vyrobiť a uviesť na trh svoj vlastný fotoaparát bolo určitým šokom pre odbornú verejnosť.

Hlavnou myšlienkou a zámerom tvorcov je, že pripojenie fotoaparátu DXO One vytvorí oveľa schopnejší fotoaparát, než ktorý je vstavaný v iPhone. Zatiaľ čo využitie silných stránok smartfónu, ako editácia, aplikácie, možnosti zdieľania, a samozrejme velikánsky dotykový displej prospeje k ďalšiemu využívaniu. Z pohľadu obchodného zámeru ide o dobré premyslenú stratégiu. Podľa štatistických údajov je momentálne predaných vo svete viac ako 300 miliónov zariadení, s ktorými by fotoaparát DXO One mohol fungovať. Tak, či onak sú to zaujímavé čísla, ale až odozva trhu prinesie odpoveď, či to bude úspešný projekt.

DxO One – kvalitný fotoaparát

Digitálny fotoaparát s jednoduchým názvom One je vybavený 1-palcovým (8,8 x 13,2 mm), 20,2 megapixelov obrazovým CMOS snímačom typu BSI (back-illuminated sensor). Spoločnosť DXO nevyrába obrazové snímače,  tak sa predpokladá, že snímač vo fotoaparáte je dodaný  spoločnosťou Sony.

Fotoaparát je vybavený pevne vstavaným objektívom  s ohniskovou vzdialenosťou 11,9 mm (32 mm ekvivalent kinofilmu) so svetelnosťou F/ 1,8. Takže, v porovnaní s iPhone F/ 2,2 maximálnou clonou, je objektív svetelnejší a môže pracovať s menšou hĺbkou ostrosti. Podstatným rozdielom je, že objektív fotoaparátu DXO One umožňuje cloniť objektív v rozsahu 1,8 až 11. Pri smartfónoch sa pracuje len s maximálnou clonou. Najbližšie zaostrovacia vzdialenosť DXO One objektívu je 20 cm, ale je pravdepodobné, že makro adaptér bude k dispozícii v budúcnosti. Určitým prekvapením je, že fotoaparát nie je vybavený systémom pre stabilizáciu obrazu. Samotné telo fotoaparátu je vyrobené z hliníka a plastu. Váži 108 g pri rozmeroch 67,5 x 48,9 x 26,3 mm.

Pripojenie

DXO One bol navrhnutý špeciálne pre použitie v kombinácii s iPhone alebo iPad. K telefónu sa pripája priamo pomocou konektoru do portu pre nabíjanie telefónu. Ovládanie fotoaparátu prebieha z telefónu prostredníctvom voľnej iOS aplikácie. Umožňuje prehliadať fotografie, meniť expozičné režimy, nastavovať expozičné parametre a ďalšie funkcie. Konektor dovoľuje otáčať fotoaparát o 60 stupňov v oboch smeroch, čo je užitočné, pri fotografovaní z nezvyklých uhlov (zhora alebo zdola). DXO One má na zadnej strane malý stavový OLED dotykový displej, ktorý zobrazuje nastavenie fotoaparátu, a tiež slúži na prepínanie medzi fotografiou a videom. Fotoaparát je napájaný vlastným akumulátorom a fotografie ukladá na vlastnú pamäťovú kartu.

Možnosti a režimy fotografovania

Obrazový snímač DXO One poskytuje maximálne rozlíšenie 5 406 x 3 604 obrazových bodov pri pomere strán 1,5:1. Jeho citlivosť je v rozsahu od ISO 100 – 12 800, ktorá je rozšíriteľná až na ISO 51 200. Uzávierka fotoaparátu umožňuje nastavenie expozičných časov v rozsahu od 15 sekúnd – 1/8 000 sekundy s možnosťou korekcie expozície +/- 3 EV. K dispozícii je tiež výber z troch rôznych režimov merania expozície. Vyváženia bielej farby možno posúdiť automaticky, alebo zvoliť z piatich rôznych prednastavených nastavení.

Pre vlastné fotografovanie je k dispozícii plne automatický expozičný režim AUTO, ako aj niekoľko scénických režimov, ako športový, nočný, mód na selfie. K dispozícii sú, samozrejme, štandardne programy: P, A, S, M. DxO One podporuje formáty JPG, DNG a Dxo (Super RAW) a, samozrejme, naplno využíva softvérové technológie výrobcu. Dodávaný bude program DxO OpticsPro Elite Edition a skúšobná verzia DxO Film Pack. Snímky zaznamenané ako RAW dáta sa budú môcť otvárať pomocou software DXO, Adobe Lightroom, alebo iných aplikácií, ktoré podporujú DNG/RAW formát.  Fotoaparát One umožňuje fotografovanie do formátu SuperRaw. Tento režim funguje tak, že s jedným stlačením spúšte fotoaparát nasníma štyri obrázky v rýchlom slede za sebou. Tieto snímky sú zložené do jedného súboru, ktorý sa dá otvoriť a upravovať v DXO Optics Pro (prémiová verzia dodávaného softvéru). SuperRAW eliminuje obrazový šum v obraze, ktorý vzniká pri nízkej hladine osvetlenia a vysokom ISO.

Možnosti záznamu videa

DXO One umožňuje okrem fotografovania nahrávanie videoklipov v rozlíšení Full HD (1920 x 1080p) video v režime 30 fps, alebo 720p videa v režime 120 fps, ktoré umožňuje spomalené prehrávanie. Počas záznamu videa funguje elektronická stabilizácia obrazu. Maximálna dĺžka jedného záznamu môže trvať 29 minút a 50 sekúnd vo formáte MOV (H.264).

Chcete sa dočítať viac? Objednajte si predplatné časopisu PrintProgress a prečítajte si celý článok.

 

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Tlačidlo Späť hore