Pribúdajúce roky neuberajú na sile spoločnosti
Spoločnosť Neografia oslavuje tento rok jubileum, ktorým sa môže pochváliť len máloktorá firma. Úctyhodných 150 rokov existencie na slovenskom polygrafickom trhu ju robí jednou z najstarších tlačiarní na Slovensku. Pri tejto príležitosti za účasti priaznivcov spoločnosti Neografia a Matice slovenskej 26. novembra v Martine zorganizovali slávnostné kolokvium, ktorého sa zúčastnilo aj naše vydavateľstvo.
Históriou dýchajúce priestory Literárneho múzea SNK, pôvodne Národnej dvorany prvej budovy Matice slovenskej, zaplnili pozvaní hostia, ktorých srdečne privítal predseda Matice slovenskej Marián Gešper. Počas príspevkov pánov Ivana Kučmu, Pavla Pareničku a Maroša Smoleca sme sa na časovej osi presunuli na prvopočiatky a obdobie vzniku spoločnosti Neografia. Mesto Martin sa stalo kolískou národnej identity a vznik Kníhtlačiarskeho účastinárskeho spolku, ktorý združoval malé a stredné tlačiarne, predurčovali zrod tlačiarne Neografia, ktorá od roku 1869 píše svoj príbeh v do dnešných dní. 150 rokov zaznamenalo nielen meniace sa politické systémy, zmeny ekonomických pravidiel a vlastníckych vzťahov, ale aj pokolenia ľudí, ktorí si odpracovali časť života v tlačiarni, rôznorodé technológie, desiatky strojov a zariadení, tisíce náhradných dielov, milióny ton použitého papiera…
Výrazne sa do dejín Neografie podpísal aj Jozef Cíger Hronský, predseda vedeckej a kultúrnej inštitúcie Matice slovenskej, ktorý svojimi progresívnymi a obchodnými schopnosťami nasmeroval aktivity Neografie ako úspešnej a prosperujúcej tlačiarne. Neografia už od začiatku mala najmodernejší strojový park vo vtedajšom Slovensku, ktorý sa takmer vyrovnával špičkovým tlačiarňam v Európe.
Dlhoročný riaditeľ spoločnosti Alexander Lilge, ktorý je priamym potomkom jedného zo zakladateľov tlačiarne, nám ozrejmil, ako postupne prenikala Neografia na svetové trhy a upevňovala si svoju pozíciu. Neografia, už zo samotného názvu voľne preloženého z gréčtiny „moderná, nová tlač“, vždy využila svoj potenciál naplno a v správnom čase modernizovala a skvalitňovala svoj technologický park ako aj ponúkané služby a vďaka tomu sa vedela od roku 1956 presadiť aj na zahraničnom trhu a to v období, kedy to nebolo jednoduché a režimom podporované.
Súčasný stav polygrafie a jej smerovanie príjemnou formou odprezentoval predseda Zväzu polygrafie na Slovensku Peter Blubla, ktorý vyzdvihol aktivity a participáciu spoločnosti pri duálnom vzdelávaní. Následne po ňom uzavrel slávnostné kolokvium generálny riaditeľ Neografie Peter Sunega aktuálnymi informáciami o spoločnosti a jej plánmi do budúcnosti. Zopár zaujímavých čísel môže byť pre mnohých inšpiráciou:
Neografia s 500 zamestnancami a celkovým ročným obratom 45 miliónov € počas jedného roka vyprodukuje 5,4 milióna kníh s tvrdou väzbou, 24 mil. lepených a 72 mil. šitých produktov, pričom spotrebuje 26,4 mil. kg spracovaného papiera. Najväčším jej zákazníkom je Nemecko a svoje portfólio produktov zamerané na knihy, časopisy, katalógy a reklamné tlačoviny dokáže ako jedna z mála tlačiarní vyrábať na oboch ofsetových technológiách – hárkovej aj kotúčovej. Svoju polygrafickú výrobu realizuje v súlade s medzinárodnými normami ISO a štandardmi FOGRA, ktoré určujú metódy riadenia procesov pre ofsetovú tlač, jej parametre a tolerancie.
V priestoroch blízkej kaviarne Kocúr na záver Igor Dobrovolný hrdo sprístupnil formou projekcie na plátno niekoľko zaujímavých fotodokumentov z dejín martinskej polygrafie.
Tlačiarni Neografia prajeme ešte veľa pracovných úspechov, lojálnych zamestnancov a spokojných zákazníkov.
Pripravila: Zita Bukvová