∷ Z aktuálneho vydania

RAŇAJKOVÉ DIZAJN MENU – v hlavnej úlohe FOTOGRAFIA

Spoločnosť Europapier Slovensko začiatkom októbra zorganizovala akciu s názvom Raňajkové Dizajn Menu, ktorá sa už 6. rok teší obľube a vysokej účasti kreatívnych ľudí, grafických dizajnérov, blogerov, tlačiarov, freelancerov, fotografov, študentov a mnohých ďalších milovníkov dizajnu a papiera.

Poznáte históriu fotografie? Pojem fotografia je odvodený z gréckeho slova „písanie svetlom“ a za prvú fotografiu je označený snímok, ktorý zhotovil francúzsky vynálezca Joseph Nicéphore Niépce v roku 1826. Išlo o vyleštenú cínovú dosku pokrytú petrolejovým roztokom asfaltu. Odvtedy sa toho veľa zmenilo.V súčasnosti si uvedomujeme, aké je dôležité vybrať správny druh papiera, aby čo najlepšie vyniklo fotografické a umelecké dielo a prenieslo na nás emóciu, ktorú v sebe ukrýva. A práve správnej voľbe papiera sa venoval vo svojej prezentácii Alessandro Nardelli, CEE sales director skupiny LECTA. S publikom sa podelil o svoje dlhoročné skúsenosti nadobudnuté pri tvorbe mnohých významných fotografických publikácií, ktoré si mohli účastníci prelistovať a sami zhodnotiť výsledok. „Medzi hlavné kritéria výberu papiera pre knižného dizajnéra a autora publikácie patria najmä odtieň, povrch a gramáž papiera. Momentálne sú preferované najmä prírodné biele odtiene papiera,“ uvádza Alessandro Nardelli. Predstavil kolekciu prémiových papierov GardaPremium Natural, ktorá vznikla na základe objednávky od svetoznámeho vydavateľstva Taschen a exkluzívne na Slovensku je k dispozícii od spoločnosti Europapier Slovensko. Tieto papiere sú ideálne pre luxusné publikácie vďaka svojmu vzhľadu a povrchovej úprave. Ide o hodvábny natieraný papier s hladkým povrchom a prírodným odtieňom, ktorý výborne zvýrazní detaily farebnej aj čiernobielej fotografie. Vyniká výbornou potlačiteľnosťou, vysokou opacitou a odolnosťou proti praskaniu v ohybe.
Ďalšie dizajnové papiere ideálne pre produkciu fotografických knižných diel predstavil Peter Šabík, produktový špecialista pre dizajnové a samolepiace papiere spoločnosti Europapier Slovensko. „Veľmi nás teší, že máme pre našich zákazníkov široké spektrum krásnych dizajnových papierov a ich ponuka sa stále rozširuje. Najlepšie sa v nich zorientujete pomocou aktuálnej kolekcie Design Papers,“ odporúča Peter Šabík a pokračuje: „kedysi sme mali vzorkovník len jeden a tam sa zmestila celá naša ponuka. V súčasnosti naša kolekcia obsahuje 2 vzorkovníky a dovolím si tvrdiť, že ponúkame našim zákazníkom najširší sortiment dizajnových papierov na Slovensku. Každé dva roky je táto kolekcia dopĺňaná o najnovšie trendy na trhu.“ Vzorkovníky obsahujú už viac ako 250 papierových kvalít a práve preto sú rozdelené podľa typu na hladké, farebné, štruktúrované, metalické, transparentné a syntetické. „Z našej rozsiahlej dizajnovej ponuky by
som vyzdvihol pre fotografické a umelecké publikácie nenatierané papiere Munken, ktoré ponúkajú 4 odtiene bielej farby a hladkú alebo drsnú povrchovú úpravu. Podobnej kvality sú aj papiere Pergraphica, ktoré vynikajú výbornou potlačiteľnosťou,“ uzatvára Peter Šabík.
Celý proces prípravy, spracovania a výroby knižných publikácií priblížil účastníkom raňajok Michal Šajmír, Art Manager vydavateľstva Slovart. Vytúženému výsledku predchádza zdĺhavý a náročný proces, ktorý má svoju postupnosť. Dôležitým faktorom, na ktorý sa treba sústrediť okrem výberu papiera na vnútro a obálku, je aj kvalita použitých fotografií a ďalšie zušľachťovacie efekty, ktoré dodávajú pridanú hodnotu každému dielu.
Práve pridanú hodnotu fotografie priniesol do publika Norbert Šlachta – galerista, certifikovaný tlačiar a obchodník s fotografiou. Predstavil umenie tlače fotografií v galerijnej kvalite, teda v tej najlepšej možnej kvalite, kde významnú úlohu zohráva kvalita používaných materiálov. Porozprával o svojich zaujímavých zážitkoch z výstav, ale aj o spolupráci s rôznymi významnými fotografmi.
Ďalší pohľad na fotografiu, tentokrát v kontexte sociálnych sietí priblížil Tomáš Pospíchal, ktorý prítomným predstavil svoj fotoprojekt #jebatch. Ako vznikol nápad na tento projekt a tiež ako fotografoval ľudí, ktorí sa stali súčasťou projektu.
Bodku za Raňajkovým Dizajn Menu dala Zuzana Lapitková, vice-director festivalu OFF Bratislava, ktorého cieľom je podpora a propagácia mladých umelcov na fotografickej scéne. Porozprávala o príprave jubilejného 10. ročníka s názvom dogmatiX, ktorý nastaví zrkadlo ideologickým dogmám, spoločenským predsudkom a inštitucionalizovaným uhlom pohľadu.
O téme Fotografia by sa dalo ešte veľa porozprávať, ale veríme, že sme prítomným priniesli cenné informácie, ktoré ich inšpirovali k novým projektom. Svoje otázky mohli smerovať aj na našich prítomných dodávateľov, ktorí tu mali svoje stolíky plné zaujímavých publikácií.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Tlačidlo Späť hore