Edície 2016Edície časopisu

Recenzia papiera Papier RecyStar® Polar od spoločnosti Papyrus

V predchádzajúcom čísle časopisu, pri tlači prílohy Typo:Grafik:Um, bol použitý papier RecyStar® Polar 115 g /m2, ktorý dodala spoločnosť Papyrus Bohemia s.r.o. Následne  v príspevku prezentujeme čitateľom odborný pohľad
a podstatné informácie, ktoré sú spojené s týmto papierom. Kreativita, komunikácia a papier sú úzko zviazané
a vytvárajú pocity, dojmy a produkty, ktoré nás priťahujú. Papier je emocionálnym nosičom komunikácie, preto medzi odborníkmi z oblasti dizajnu a komunikácie hrá dôležitú úlohu výber správneho papiera. Konkrétna voľba je okrem ceny daná povrchovou úpravou, gramážou (plošnou hmotnosťou), volúmenom, opacitou, zafarbením, kvalitou a tlačovými možnosťami papiera. Tieto vlastnosti by mali byť v súlade s našimi predstavami. Z hľadiska technologických parametrov je kvalita papiera pre vlastný tlačový proces najdôležitejšia.

Papier RecyStar® Polar

Papier RecyStar® Polar je prezentovaný ako prémiový vysoko biely nenatieraný recyklovaný papier, vyrobený zo 100% buničiny získanej zo zberového papiera. Jeho vysoký volúmen 1,3 cm3/g a hladký matný povrch, dáva každému výtlačku prijemné hmatové vlastnosti. RecyStar® Polar je vhodný pre čiernobielu aj plnofarebnú tlač dokumentov, brožúr, kníh aj knižných prebalov. Je k dispozícii v štandardných formátoch a v plošných hmotnostiach v rozsahu 70 až 300 g/m2. Papier je vhodný okrem ofsetu, sitotlači, flexotlači aj pre digitálne technológie tlače (suchý toner a atrament/inkjet). Vysoký štandard ochrany životného prostredia sa odráža v pridelených certifikátoch, ako je Blue Angel, FSC, PEFC a ISO 9706. Norma ISO 9706 deklaruje, že papier je vhodný pre archívne účely.  Papiere vyrobené zo 100 percent recyklovaného papiera sú na vzostupe. Ich kvalita vlákien sa nelíši od panenských vlákien novo vyrobených papierov. Výroba recyklovaného papiera, ako je napríklad RecyStar® Polar, ušetrí až 50 percent energie a viac ako 70 percent vody. Znakom kvality pre recyklované papiere je certifikát Modrý anjel (Blue Angel).

Optické vlastnosti RecyStar® Polar 115 g/m2:

ISO 11475 – CIE Whiteness / Jas – 133 %
ISO 2470-2 – ISO Brightness / Belosť – 98 %ISO 2471 – Opacity / Opacita – 96 %
Volumen / Volúmen – 1,3 cm3/g
CIE Lab (M1/D50) – L: 92,7 – a: 2,5 – b: -8,0

Papier RecyStar® Polar v praxi

Pri potlači recyklovaných volúmenových papierov je potrebné počítať s ich odlišnými vlastnosťami v porovnaní so štandardnými ofsetovými papiermi. Tlač na recyklovaný substrát môže priniesť väčšie prášenie papiera. Pri potlači papiera RecyStar® Polar sme sa s týmto problémom nestretli, čo potvrdzuje jeho vysokú kvalitu. Vzhľadom k vyššiemu
(1,3) volúmenu papiera bolo potrebné skontrolovať a upraviť tlaky na tlačovom stroji, čo v konečnom dôsledku zabraňuje zväčšenie tlačového bodu a správne vyfarbenie plných plôch.

Je potrebné upozorniť, že tlačová farba aj napriek hladkému povrchu papiera sa vpíja do papiera viac než do štandardných materiálov. Preto tlačiar musí citlivejšie reagovať na rovnováhu tlačovej farby a vlhčenia.

Príprava dát a tlačovej formy

Grafik aj koncový užívateľ musia počítať s faktom, že kvalita tlače hlavne rastrových obrázkov a plných plôch na nenatieraných (recyklovaných) papieroch nedosiahne úrovne, aká sa dosahuje na natieraných ofsetových substrátoch. Pri tlači na RecyStar® Polar je vhodné použiť nižšie rozlíšenie rastra, napr. 130 – 150 lpi. Problémom pri vyššom rozlíšení (175 lpi) môžu byť tenké negatívne linky a negatívny text v plných plochách.  Pri poltónových obrázkoch dochádza k zníženiu kontrastu a tonového rozsahu následkom zalievania rastrového bodu v tmavých častiach obrazu.

Chcete sa dočítať viac? Objednajte si predplatné časopisu PrintProgress a prečítajte si celý článok.  

 

 

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Tlačidlo Späť hore