Edície 2016Edície časopisu

Recenzia tlačových papierov z portfólia Ospap-Papyrus

V predchádzajúcich dvoch číslach časopisu, pri tlači prílohy Typo:Grafik:Um, boli použité dva rozdielne typy papiera. Konkrétne išlo o papier MultiDesign® Original White a Mondi BIO TOP 3® next. Dodala ich spoločnosť Ospap-Papyrus, ktorá v časopise PrintProgress takto prezentovala svoje produkty. Popri nich prinášame aj recenziu papiera MultiDesign® Natural z portfólia prírodných papierov.

V recenzii sme prvýkrát realizovali spektrálne merania so zariadením, ktoré spĺňa požiadavky pre meranie podľa najnovšej polygrafickej normy ISO 12647-2:2013 (hárkový ofset). Hodnoty sú pre lepšie pochopenie aplikované do gra-fickej formy a porovnávame ich s najnovšími štandardmi.

Požiadavky na kreatívny papier

Z hľadiska technologických parametrov je kvalita papiera pre vlastný tlačový proces veľmi dôležitá. Papier, ktorý sa používa pre tlač obrazov, grafiky a typograficky náročnejších tlačí je však dôležitý aj z hľadiska vizuálneho a v neposlednom rade i hektického. Kresebná linka i plná plocha farebnej tlače by mala na papieri pôsobiť mäkko a príjemne. Pritom musí byť tlač precízne presná a ostrá. Eleganciu papiera by mala zdôrazňovať jeho nevtieravá farebnosť, ktorá mu dodáva zároveň punc osobitosti.

 Grafické znázornenie a porovnanie odtieňov súradníc „a/b“ vo farebnom priestore (CIE Lab) jednotlivých papierov s novými platnými štandardmi: PSO Coated v3 (FOGRA51) – Premium kriedový papier (ISO 12647-2: 2013 PS1) a PSO Uncoated v3 (FOGRA52) – bezdrevný nenatieraný biely papier (ISO 12647-2: 2013 PS5).

Recenzia – nestranný pohľad

Portfólio spoločnosti Ospap-Papyrus predstavuje ucelenú kolekciu tlačových materiálov s rôznymi povrchovými úpravami od nenatieraných a natieraných papierov cez kreatívne papiere, papiere pre špeciálne účely až po samolepiace papiere a fólie. V recenzii sa budeme venovať papierom, ktoré sa radia do skupiny tzv. nenatieraných prémiových bezdrevných papierov. Ponúkame ich stručnú charakteristiku.

Grafické znázornenie a porovnanie jasu „L“ a zložky „b“ (CIE Lab) jednotlivých papierov.

Produktový rad papierov MultiDesign®

MultiDesign® je kompletný sortiment vysoko kvalitných prémiových nenatieraných bezdrevných papierov určených pre firemnú komunikáciu. Papiere uvedeného radu sú FSC, PEFC, EU Ecolabel, ECF certifikované a sú odolné proti starnutiu. Ide o papier, ktorý poskytuje všetko čo potrebujete (od hlavičkového papiera a vizitiek až kartónovým obalom). MultiDesign® ponúka širokú ponuku gramáží od 90 do 400 g/m2 a digitálne formáty pre suchý toner
a atramentové (inkjet) tlačiarne.MultiDesign® Smooth White – je vysoko biely nenatieraný papier a kartón s vysoko hladkým povrchom. Dodáva sa v gramážach od 100 – 400g/m2. MultiDesign® Original White – je vysoko biely, nenatieraný papier a kartón s matným hladkým povrchom. Dodáva sa v gramážach od 100 – 400g/m2.

MultiDesign® Natural – je prírodne biely, nenatieraný papier a kartón s matným povrchom príjemným na dotyk. Dodáva sa v gramážach od 90 – 350g/m2. Papier má navyše dobrú dlhodobú archívnu stálosť.

Mondi BIO TOP 3®

Papier Mondi BIO TOP 3® má svoju 25-ročnú históriu a spoločnosť Mondi ho vyrába v rakúskom závode Mondi Neusiedler. Vyrába sa technológiou bez použitia chlóru (TCF) a bez akýchkoľvek optických zjasňovacích prostriedkov (OBAs). Papier BIO TOP 3® sa vyrába v dvoch verziách.

Verzia „BIO TOP 3® next“ je určená pre ofsetovú, digitálnu, hybridnú a vysokorýchlostnú atramentovú (Highspeed inkjet) profesionálnu tlač. Papiere sa dodávajú v gramážach od 80–300 g/m2 a v širokej škále formátov, od SRA3 cez veľké a rezané formáty až po role.

Papieru BIO TOP 3® bolo udelené označenie EU Ecolabel a certifikácia Austrian Environmental Label s posúdením životného cyklu (LCA). Je súčasťou rady Green Range, do ktorej sú zaradené produkty vyrábané udržateľným spôsobom. Papier Mondi BIO TOP 3® má dobrú dlhodobú archívnu stálosť.

Čo sa skrýva pod slovom „volúmen“.

Možno určitým prekvapením je, že všetky recenzované papiere boli s podielom (cca 1,33 cm3/g ) volúmenu. To umožňuje tlačiarňam dosiahnuť efekt hrubšieho papiera pri jeho nižšej váhe. Pri dvoch papieroch s rovnakou plošnou hmotnosťou má väčšiu hrúbku ten s vyšším volúmenom. Vďaka tomu sa môže použiť o 15–20 % nižšia plošná hmotnosť než v prípade bežných papierov. Tento faktor môže v niektorých prípadoch priniesť aj ekonomický efekt.

Hodnotenie a odporúčania

Vďaka svojmu prírodnému odtieňu vyvolávajú výtlačky na papieroch MultiDesign® Natural a Mondi BIO TOP 3® veľmi prijemný dojem, s jemnou a hladkou reprodukciou odtieňov a rovnomerne sýtou čiernou. Papiere poskytujú dobrú reprodukciu farieb (zvlášť teplých, ako je žltá
a červená). Nižší kontrast a teplý odtieň navodzuje prijemný pocit pri čítaní textu a navyše neunavuje zrak.

Chcete sa dočítať viac? Objednajte si predplatné časopisu PrintProgress a prečítajte si celý článok.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Tlačidlo Späť hore