Infoprint servis∷ Z aktuálneho vydania

SHOWROOM PRE 3D TLAČ V BANSKEJ BYSTRICI

Nový Showroom 3D tlače a aditívnych technológií v Banskej Bystrici priblíži návštevníkom reálne využitie týchto nových technológií v praxi, priamo na prípadových štúdiách. Hlavnou myšlienkou je ukázať, že 3D tlač už dávno nie je len o výrobe prototypov alebo prezentačných modelov. Práve naopak, jej výrazný posun v súčasnosti umožňuje výrobu funkčných dielov pre konečné využitie v mnohých segmentoch.

Z hľadiska prehľadnosti a ucelenosti jednotlivých segmentov, tu nájdete prípadové štúdie z nasledovných oblastí:

1. Funkčné diely
2. Malosériová výroba
3. Optimalizácia
4. Prípravky
5. Elektrotechnika
6. Architektúra
7. Dizajn
8. Medicína

Najväčším tematickým celkom je strojárstvo a výroba, ktoré zahŕňajú oblasti funkčných dielov, malosériovej výroby, optimalizácie a prípravkov. Tu sa sústreďujú najpoužívanejšie prípadové štúdie z praxe, aby demonštrovali najčastejšie využitie 3D tlače a aditívnych technológií vo firemnej strojárskej praxi. Keďže v súčasnosti existuje až 11 aditívnych technológií, kde každá z nich disponuje vlastným portfóliom materiálov, záber využitia je naozaj veľký.
Najpoužívanejšou technológiou je tavenie plastovej struny FDM/FFF, ktorá sa vyznačuje univerzálnosťou, relatívne nízkou cenou a desiatkami rôznych materiálov. Preto je tejto technológii vyhradená časť aj v tejto oblasti strojárstva, nakoľko využitie je značné. Obľúbené sú rôzne typy kontrolných a montážnych prípravkov, ktoré sú vystavené z technických termoplastov, niektoré dokonca s prímesou uhlíkových vlákien, ktoré im dodávajú vysokú tuhosť.
Ich spoločným menovateľom je relatívne vysoká tvarová zložitosť, relatívne malé rozmery (najväčší rozmer cca do 250 mm) a relatívne nízke množstvá (rádovo jednotky až desiatky kusov).
Presnejšie kontrolné a meracie prípravky, ktoré sú taktiež vystavené, sú vyrobené prevažne práškovou technológiou MJF z materiálu Nylon polyamid 12. Tá zaručí aj rovnomernú kvalitu hlavne pri tvarových povrchoch a vybratiach a aj zvýšené mechanické vlastnosti.

Viac sa dočítate v najnovšom vydaní časopisu PrintProgress

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Tlačidlo Späť hore