∷ Z aktuálneho vydania

Spojme silu digitálu a ofsetu

„Vzdali sme sa ofsetového stroja a opustili konvenciu, čím sme svoje zameranie zmenili na čisto digitálne, flexibilnejšie a zrejme i odvážnejšie. Investícia do tohto typu stroja nie je maličkosť nielen z pohľadu Slovenska, ale i okolitých krajín.“ O novej investícii do zariadenia HP Indigo 12000 sme sa rozprávali s Richardom Čerhitom a Pavlom Polgárom z tlačiarne Typografia plus, s.r.o.

Keď sme boli u vás naposledy, zhruba pred rokom, rozprávali sme sa o investícii do zariadenia HP Indigo 5600. Aktuálne pribudla do vášho strojového parku ďalšia investícia. O čo ide a čo sa od tej doby u vás zmenilo?

Richard Čerhit (R.Č.): Opustili sme konvencie. Zvážili sme, že ofsetová tlač už pre nás nemá taký potenciál ako kedysi a zisky z nej sú tak minimálne, že od nej nie sme závislí. Preto sme prešli na plne digitálnu prevádzku
a zainvestovali do nového zariadenia formátu B2, HP Indigo 12000. Predtým sme síce už pracovali v tomto formáte, ale iba prostredníctvom staršieho ofsetového stroja, ktorý nám po hlbšej analýze vyšiel ako absolútne nerentabilný.
Nedokázali sme ho naplniť na dve smeny, vyžadoval si veľmi dlhú prípravu a celkovo bol náročný na pokrytie vlastných nákladov. Preto sme nevymýšľali zložité vzorce, ako ho vyťažiť tak, aby začal zarábať a jednoducho sme ho posunuli ďalej.

Pavol Polgár (P.P.): Zákazky sa čím ďalej, tým viac zmenšovali a náhrada ofsetu digitálom bola už len logickým a najmä žiaducim krokom pre udržanie tempa s dnešnou dobou. Preto sme sa naplno vzdali ofsetu. Na Slovensku ale i v zahraničí síce existujú úspešné ofsetové tlačiarne, ale tie sú výrazne väčšie. Úprimne, neviem si predstaviť tlačiareň, ktorá by bola s jedným ofsetovým zariadením formátu B2 v prevádzke na 4 smeny profitabilná.

Pred rokom sme sa rozprávali o HP Indigo 5600, teraz je to 12000-ka, ktorá je unikátom na slovenskom trhu. Prečo opäť HP Indigo a prečo práve toto obrovské zariadenie? Plánujete z každoročnej investície do zariadenia HP Indigo urobiť tradíciu?

R.Č.: To by bolo veľmi trúfalé, ale zároveň, prečo nie? (smiech) Pri rozhodovaní o kúpe zariadenia B2 nám pomohli predošlé, takmer dvojročné skúsenosti s menším HP Indigom, ktoré sa u nás veľmi dobre etablovalo a uľahčilo nám i niektoré ofsetové zákazky. Mám však pocit, že keby sme nemali menšie Indigo, zrejme by sme nekúpili ani toto veľké. Veľmi dlhú dobu sme totiž týmto zariadeniam nedôverovali a boli sme viac naklonení k inej značke. Tu je na mieste formulka „radšej raz vidieť, ako stokrát počuť“, pretože po skúsenosti s HP Indigom 5600 sa ukázalo, že vieme rozširovať portfólio smerom, o ktorom sme predtým v súvislosti s digitálom neuvažovali. Pri predošlom digitálnom zariadení sme ani nepomysleli na tlač kníh, pretože nános farby bol presýtený, farebnosť nebola stála a registrácia nepresná. Indigo nám dalo na 99 % ofsetový výsledok, ktorý nie je rozoznateľný voľným okom. Zrazu sme vedeli tlačiť na formáte A3 aj knihy, a to postupne rozšírilo naše obzory.

P.P.: Okrem toho, že je 12000-ka výnimočný formát s výnimočným výkonom, je to robustný stroj s kvalitou aj stabilitou výtlačkov blízkou ofsetu. Predošlý digitál mal svoje slabiny v tom, že medzi prvým a päťstým výtlačkom bolo vidieť kolísanie farby. Tu si výtlačok drží farbu a obojstrannú registráciu úplne bez problémov.

Zrejme zákazník vyslovene nelipne na tom, na akom stroji bude jeho zákazka vytlačená?

R.Č.: Zákazníci zväčša nevnímajú, na čom tlačíte ich zákazku, pokiaľ je jej prevedenie vo výbornej kvalite. Ako som už spomenul, máloktorý laik vie rozoznať rozdiel medzi ofsetom a digitálnym Indigom. Sú však vyslovene i zákazníci, ktorí keď vedia, že máme HP Indigo a máme i ofset, to chcú mať i tak vytlačené na Indigu napriek tomu, že je to ofsetová zákazka. HP Indigo už je skrátka pojem a ľudia z fachu naň reagujú.

P.P.: Pri klasickom ofsete zákazník málokedy uvažuje nad tým, na akom type stroja chce mať vytlačenú svoju zákazku, či je to KBA alebo Heidelberg, alebo či má tlačiareň Komori a podobne. Avšak čo sa týka digitálu, zbehlý zákazník preferuje HP Indigo, pretože oproti ostatným je táto technológia skutočne výnimočná. Tam platí, že HP Indigo je veľmi dobrým predpokladom na spoluprácu.

Toto zariadenie je jediné svojho druhu na Slovensku, čo znamená, že rozhodnutiu o jeho kúpe zrejme predchádzalo dlhšie rozhodovacie obdobie. Ako to u vás prebiehalo, keďže kúpa takéhoto typu stroja nie je len strategickým rozhodnutím, ale i obrovská investícia a výzva?

R.Č.: Výzva to ešte stále je. Ako som už spomínal, začalo to rátaním, kalkuláciou a následným zistením, že ofsetové oddelenie nám už neprináša to, čo doteraz. K tomu sa pridali návštevy ľudí z firmy DataLine, ktorí keď videli, ako sa u nás zapracovalo menšie HP Indigo 5600 a zistili, že sa chceme vzdať ofsetu, ponúkli nám digitálny ekvivalent. A my sme začali rozmýšľať. Predáme ofset? Kúpime nový ofset alebo nový digitál s ofsetovou kvalitou? Úvahy sa spojili do jedného a vzišlo z toho HP Indigo 12000.

Čítať celý článok

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Tlačidlo Späť hore