∷ Z aktuálneho vydania

SPOĽAHLIVÝ SERVIS, ÚSPORA ČASU, KVALITA = RAPIDA 75 PRO-4

„Keď sme sa rozhodovali o kúpe nového ofsetového stroja, ani sme netušili, že sa k nám dostane technológia, ktorá bude ešte dlhú dobu unikátom vo svojej triede na Slovensku,“ začína svoje rozprávanie o zakúpení stroja Rapida 75 PRO-4 Michal Kubík. Spoločne s bratom Ondrejom nám porozprával o tom, ako sa po dvoch rokoch zžila tlačiareň so zakúpenou technológiou.

Začneme aktuálnou a v súčasnosti často kladenou otázkou: ako sa vaša spoločnosť vysporiadala
s pandemickou situáciou?

Ondrej Kubík: Samozrejme, pocítili sme istý pokles. Najviac zmien však nastalo nie v objeme zákaziek ale
v personálnych kapacitách z dôvodu výpadku zamestnancov. Dva týždne pred Vianocami nám ochoreli obaja strihači a taktiež aj obsluhovač strojov. Keďže sme ich nemali kým nahradiť, museli sme do dielne nastúpiť my, čím sme si pripomenuli staré dobré časy.
Michal Kubík: Myslím, že na nás pandémia nezanechala fatálne následky, a to najmä z dôvodu, že máme produkciu rozdelenú na produkciu pre výrobu a produkciu pre konečného spotrebiteľa. Firmy, ktoré produkujú pre výrobu to zasiahlo oveľa menej ako napríklad copy centrá a podobne. My to máme približne rozdelené, a tak sme v globále veľký pokles nezaznamenali. Museli sme však pristúpiť k prehodnoteniu nadčasov a zamestnaniu brigádnikov. Z týchto kapacít sme museli uberať a myslím si, že sme neboli jediní. Úsporné opatrenia zvažovali asi všetky firmy.

Michal, ste zodpovedný za technologické vybavenie spoločnosti. Mohli by ste nám priblížiť výhody spracovania zákaziek na tlačovom stroji od Koenig & Bauer? 

Michal Kubík: Zvažovanie kúpy nového ofsetového stroja bolo podmienené hneď niekoľkými požiadavkami, ako napríklad úspora času, zvýšenie kvality a spolu s technológiou i získanie spoľahlivého servisu.
Pri konvenčnej tlači je síce skvelé, že prípravu urobíme za 5-6 minút, avšak vytlačený papier musí čakať aj 2 hodiny, kým definitívne vyschne a môže pokračovať v procese spracovania. Pri množstve zákaziek sa nám najmä kvôli tomuto dôvodu zvyšovali prestoje a my sme tak s každou zákazkou tratili na dĺžke uplynutého času. Produktivita, ktorú vďaka zariadeniu dosahujeme teraz, je vďaka spomínanej eliminácii prestojov kvôli sušeniu hárkov pred obrátkou do stroja neporovnateľná.

Druhou veľkou devízou je farebná stálosť. Pri konvenčnej tlači je to takto: papier vyjde z tlačového stroja a farba má
istú hodnotu, po chvíľke však zbadáte, že farba usychá a jej hodnoty sa odrazu menia. Minúta, desať minút, deň, a to, čo sa nám bezprostredne po tlači zdalo perfektné, je pri odovzdávaní zákazníkovi odrazu mdlé. Ako sa dá zmerať živý proces? Poviem vám, že veľmi ťažko. Ak materiál vyjde z UV tlačového stroja, akým je i ten od Koenig & Bauer, jeho podoba je stabilná a farebná stálosť definitívna. Nemusíme sa trápiť s myšlienkou, že na druhý deň bude potlačený materiál vyzerať inak. A to sa pri konvencii povedať nedá. Samozrejme, ak netlačíme každú zákazku v objeme 10 tisíc kusov – a to netlačíme. V takých prípadoch s veľkými objemami sú možnosti plánovania pracovných časov oveľa lepšie. Taktiež temperácia farebníkov vrátane dávkovania prísady, či IPA stabilizuje proces tlače a všetko, čo sa deje so strojom, má tlačiar pred sebou na veľkoplošnej obrazovke pultu. Tu je nainštalované automatizované meranie Ergo Tronic ColorDrive + LAB. Rýchlosť obrátky v spojení so špičkovou kvalitou boli pre nás obrovským bonusom.

 

Čítať celý článok

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Tlačidlo Späť hore