∷ Z aktuálneho vydania

Súčasný výskum v oblasti tlačenej elektroniky

PP 4/2023

Grafén, najdôležitejší materiál súčasnosti

Moderná doba sa vyznačuje rozsiahlym využívaním elektroniky v bežnom živote každého z nás. Rozsiahla digitalizácia v rozličných odvetviach, ako aj snahy o využívanie obnoviteľných zdrojov energie vedú k zvyšujúcim sa nárokom na kvalitatívnu a kvantitatívnu produkciu elektroniky, pričom ostáva významným faktorom aj dôraz na nízke výrobné náklady a využívanie materiálov šetrných k životnému prostrediu. Ako môžeme prispieť aj my, z Oddelenia polygrafi e a aplikovanej fotochémie? Ako napreduje výskum v oblasti tlačenej elektroniky využívajúci zaužívané tlačové techniky? Je možné naše súčasné objavy zakomponovať aj do priemyselnej produkcie a  prístupniť tak lacnú, jednoduchú, ale zato výkonnú a ekologicky prijateľnejšiu tlačenú elektroniku širšej verejnosti?

Základným princípom prípravy tlačenej elektroniky je nanášanie jednotlivých funkčných vrstiev na nosný substrát, využívajúc tlačové techniky. Zloženie a vlastnosti funkčných tlačových farieb (v prípade ich využitia v tlačenej elektronike je vhodnejším výrazom „tlačová disperzia“, pretože neobsahujú farbivá) závisia od konkrétnej aplikácie, pričom je potrebné klásť dôraz nielen na fyzikálnochemické vlastnosti, ale aj na vlastnosti ovplyvňujúce tlačiteľnosť. Samozrejme, veľmi dôležitým faktorom je ekologický aspekt, nutnosť brať ohľad na životné prostredie už na samom začiatku vývoja tlačovej disperzie. Našou snahou je využívať v čo najväčšej miere netoxické a ekologicky nezávadné zložky tlačových disperzií, pričom často krát ide o prírodné materiály.

Konkrétne tlačové techniky si vyžadujú špecifi cké vlastnosti funkčných disperzií, aby bolo možné vôbec tlačené vrstvy pripraviť. Tlačové techniky nám poskytujú dostatočné rozlíšenie a presnosť pri tlači, avšak nevhodné vlastnosti samotných disperzií by mohli spôsobiť nežiadúce efekty. Natlačená vrstva v takýchto prípadoch nemusí udržať svoj tvar, môže mať nerovnomerný povrch, alebo sa vôbec nemusí prenášať a udržať na potláčanom substráte. Veľkou výhodou tlačenej elektroniky je možnosť potláčať fl exibilné substráty, ako napr. fólie. S tým sú spojené ďalšie nároky na vlastnosti disperzií, menovite mechanická stabilita natlačenej vrstvy a jej ohybnosť, adekvátna ohybnosti substrátu. Všetky tieto faktory je potrebné brať do úvahy už v prvotných štádiách výskumu a vývoja aplikácií tlačenej elektroniky.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Tlačidlo Späť hore