∷ Z aktuálneho vydania

Tá, čo miluje ilustráciu

Keď sme požiadali Máriu Rojko o definovanie samej seba, odpovedala: „Som milovníčka ilustrácie. To je celé.“ Jej vzťah k ilustrácii je podčiarknutý profesiou, ktorú vykonáva s radosťou a úctou k ilustrátorskej práci.

Kto je Mária Rojko?

Mária Rojko je grafická dizajnérka, ktorá, ako sama tvrdí, nefušuje do remesla ilustrátorom, ale dáva im priestor v súčasnom svete a približuje ich tvorbu bežným ľuďom, či už prostredníctvom knižnej publikácie alebo výstav. Vyštudovala VŠVU pod pedagogickou taktovkou veľkých dizajnérskych mien ako Stanislav Stankóci, Pavol Choma či Peter Meluzín, ktorých vplyv sa odrazil aj v tvorbe jej samotnej. Napriek snahe o moderný prístup k tvorbe si zachováva prístup podobný jej pedagógom, ktorí inklinovali skôr k tvorbe typickej pre 20. storočie. Spolupracuje s vydavateľstvami Artforum, Buvik, Ikar, Divadelný ústav, Albatros, LIC či Slovart a jej knihy sa môžu pochváliť oceneniami ako Najkrajšia a najlepšia kniha roka a nomináciami v Národnej cene za dizajn. Stojí za založením Asociácie ilustrátorov ASIL a občianskeho združenia TOTO! – kultúrne ihrisko a TOTO! je galéria. Od roku 2016 je aj spoluzakladajúcou členkou Únie grafických dizajnérov Slovenska. Mária Rojko je srdečná, zaujímavá osoba, ktorá v dizajne každej vytvorenej knihy zanecháva kúsok seba.
Je dôkazom toho, že v dnešnej modernej dobe je potrebné pamätať na tradíciu a korene a z času na čas sa k nim vracať.

S akými knihami sa stretáva?

Od útleho detstva sa veľmi rada a často stretávala s ilustráciou. V jej spomienkach sa vybavujú knihy pre deti i dospelých ukryté za závesom knižnice starých rodičov, ktoré ju fascinovali natoľko, že sa ich vizuálnej tvorbe začala po škole venovať aj ona. Aktuálne pracuje s originálmi ilustrácií, ktoré vkladá k textom kníh, spojením čoho vzniká u čitateľa nezmazateľný zážitok. Ako sama vraví, i jej samej sa cez originálne ilustrácie vybavujú v hlave spomienky z detstva na knihy, ktoré neboli iba ilustráciami, ale skutočnými umeleckými dielami. V prvej polovici 20. storočia na území Česka a Slovenska status ilustrátora nebol totiž ešte zaužívaný a ilustrátorská tvorba bola realizovaná pod taktovkou skutočných umelcov, profesionálov, výtvarne plodných sochárov, maliarov monumentálnych či závesných obrazov. Práve vďaka tomu bola kniha ilustrovaná týmito ľuďmi majstrovským dielom zapamätateľným pre niekoľko generácií.

Súčasná ilustrácia vs. minulosť

Ako tvrdí Mária Rojko, knižný trh v rámci slovenských vydavateľstiev sa výrazne skvalitnil. „Slovenskí vydavatelia vydávajú knihy ilustrované slovenskými ilustrátormi, písané slovenskými spisovateľmi, upravené slovenskými dizajnérmi a sú naozaj krásne. A aj práve kôli tomu je dnes úroveň domáceho vydávania kníh pre deti veľmi vysoká a badateľná na pultoch kníhkupectiev.“ Ilustrácia je však stále iná, mení sa. Transformuje sa vplyvom času a postavenia Slovenska voči svetu: „Samozrejme, po otvorení hraníc k nám prišlo aj značné množstvo balastu, ale ruka v ruke s tým sa objavili aj mnohé kvalitné a krásne knihy. Pád režimu neznačil iba otvorenie hraníc, ale aj otvorenie spoluprác. Súčasní mladší autori veľa spolupracujú práve so zahraničím, čo sa prejavuje v ich tvorbe a mám pocit, akoby sa ich tvorba zglobalizovala. Autorský rukopis je síce viditeľný, no pre mňa osobne boli v minulosti techniky a autorské prístupy jednotlivých výtvarníkov jasnejšie, definovateľnejšie a výraznejšie.

Čítať celý článok

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Tlačidlo Späť hore