∷ Z aktuálneho vydania

TAM, KDE VECI NABERAJÚ INÝ ROZMER

Na spoločnosť i-industry sme narazili iba nedávno. Presne  na konci roka 2019, kedy sme v rubrike Kreatívne impulzy predstavili prípadovú štúdiu o rebrandingu spoločnosti O.M.C. Invest SK. Práve spoločnosť i-industry bola kľúčom k rozlúsknutiu odvážnej požiadavky klienta na personalizované tubusy na víno. O čo išlo a ako sa spoločnosti i-industry podarilo to, čo nik iný pre krátkosť času alebo nedostatok možností nedokázal urobiť? Dočítate sa v nasledujúcich riadkoch.

Spoločnosť i-industry je na pohľad malá, no významovo veľká spoločnosť sídliaca na okraji mesta Zvolen. Vchod do prevádzky možno trošku zmätie návštevníka, nakoľko sa na vstupných dverách „bijú“ informácie o dvoch svetoch, dvoch prevádzkach – cukrárskych potrebách a 3D tlači. To, čo na prvý pohľad vyvolá v návštevníkovi zmätok, sa vzápätí premení na jasne pochopiteľný zámer a po slovách jedného z konateľov spoločnosti i na úplné pochopenie. stúpili sme do sveta, kde vonia marcipán, všade okolo sú formy a formičky na medovníky, zápichy na torty a rôzne dekoratívne predmety, ktoré robia z cukrárskych výrobkov majstrovské diela. Za prvými dverami však nachádzame úplne iný svet, svet industriálny, s regálmi plnými bzučiacich zariadení, ktoré trpezlivo vyrábajú to, čo nik iný nedokáže.

3D tlač – budúcnosť či utópia?

„Naša spoločnosť v sebe ukrýva tri segmenty – cukrárčinu, dizajn a strojarinu, ktoré sú však dokonale prepojené práve vďaka inovatívnej technológii 3D tlače,“ začína rozhovor Martin Kováčik, jeden z troch konateľov spoločnosti i-industry, ktorá začala písať svoju históriu pred necelými troma rokmi. Práve v tomto období skrsla majiteľom v hlave odvážna myšlienka o využití 3D tlače ako vhodného nástroja na vyplnenie „diery“ na trhu. Kúpu prvého stroja, ako to už pri inovátorských myšlienkach býva, sprevádzala veľká nedôvera a skepsa zo strany okolia. „V tom čase sme spolu s dvomi kolegami opustili strojársku firmu, v ktorej sme pracovali na oddelení vývoja produktov. Mali sme svoju víziu pokračovať v strojarine, ale v jej dynamickejšom prevedení a, samozrejme, vyrábať jedinečné cukrárske potreby. Zdanlivo nespojiteľnú víziu sme sa snažili naplniť aj napriek tomu, že nás mnohí od toho odhovárali. Po kúpe prvej 3D tlačiarne sme sa stretali väčšinou s negatívnymi názormi, no my sme napriek tomu našli segment, vďaka ktorému sme zabezpečili rozvoj nielen 3D tlače, ale už aj spomínaného predaja cukrárskych potrieb,“ dodáva Kováčik. Inštalácia malej 3D tlačiarne nie je žiadna veda, avšak nájsť uplatnenie ej finálnych produktov sa zo začiatku zdalo o niečo náročnejšie. Preto sa v spoločnosti i-industry rozhodli začať navrhovať vlastné formičky na medovníky a pretaviť tieto návrhy do skutočných 3D modelov. Po prvých pozitívnych reakciách na sociálnych sieťach začali prichádzať cukrárky s vlastnými návrhmi alebo iba s požiadavkami na návrh plastových pomôcok na cukrársku výrobu. Vďaka postupnému naberaniu skúseností a pozitívnym ohlasom v segmente cukrárskych pomôcok sa začali majitelia postupne pozerať po náročnejších, dizajnových a technických kúskoch, ktorých návrh a výroba si vyžadovali väčšiu precíznosť. Okrem toho, že šikovný dizajnér dokáže pretaviť predstavu do reality, dokáže vďaka 3D skeneru naskenovať akýkoľvek objekt do veľkosti 4 metre a následne ho i vytlačiť.

Čítať celý článok

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Tlačidlo Späť hore