∷ Z aktuálneho vydania

Technológie Canon inšpirujú vydavateľov kníh

Bez digitálnej tlačovej technológie je ekonomická výroba kníh nemysliteľná

Značka Canon disponuje širokou ponukou tlačových strojov v radoch imagePRESS, VarioStream, VarioPrint, ColorStream, JetStream, ImageStream a ProStream.

Súčasnú podobu knižnej výroby si síce vieme len ťažko predstaviť bez ofsetovej tlače, ale s neustále klesajúcim priemerným nákladom na zákazku je i v knižnej produkcii v posledných rokoch trendom rastúci podiel digitálnych tlačových technológií. Digitalizácia kníhtlačiarní je však odrazom skutočnosti. Až štvrtina svetovej ekonomiky bude mať do roku 2020 digitálny charakter. Navzdory vstupu elektronických kníh na trh má tlačená knižná produkcia stále výraznú prevahu.

Výrobné a obchodné modely

Ako na medzinárodnom knižnom veľtrhu Svet knihy v Prahe uviedol Michal Toman zo spoločnosti Canon Czech Republic vo svojej prezentácii Obchodné príležitosti pre digitálnu tlač kníh, v Európe je každý rok publikovaných približne 500 000 titulov a okolo 8 miliónov titulov je na sklade. Dôležitým východiskom pre posúdenie úlohy digitálnej tlače pri výrobe kníh zostáva skutočnosť, že všeobecne rastie počet titulov a klesá priemerný náklad. Český trh v tomto trende nie je výnimkou. Pôsobí na ňom 2 600 nakladateľov a ročne sa vyprodukuje asi 17 000 titulov. Veľkosť trhu sa odhaduje na 7,5 mld. Kč.

Od konvenčnej tlače, ktorá si vystačí s ofsetom, až k dynamickému publikovaniu, ktoré je plne závislé od digitálnych technológií, sa postupne znižuje podiel ofsetu a rastie využitie digitálu. Zároveň sa s tým zvyšuje aj úroveň automatizácie.

Čítať celý článok

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Tlačidlo Späť hore