Tip na zaujímavú dovolenku
Šnorchlovanie
je zábavný a pritom veľmi jednoduchý spôsob ako spoznať nádherný svet pod hladinou. Vyzbrojený len základnou výbavou, ktorá pozostáva z potápačskej masky a šnorchla, plynulými pohybmi splývate na hladine a sledujete morské živočíchy z bezprostrednej blízkosti v ich prirodzenom prostredí. Podmorský život je všade iný, neopakovateľný. A hlavne nekonečne vzdialený od každodenných starostí bežného života.
Pre koho je šnorchlovanie vhodné ?
Šnorchlovanie je fyzicky nenáročný šport a zvládne ho takmer každý. Zjednodušene ho môžeme prirovnať k turistike. Sami si vyberiete lokalitu, vzdialenosť i náročnosť. Preto stačí počúvať svoje telo a najmä vo veľkom teple dbať na dostatočný prísun tekutín, opaľovací krém, či tričko proti spáleniu. V chladnejšej vode by ste nemali zabudnúť na neoprén.
Základná výbava šnorchlistu
Aby bolo šnorchlovanie dokonalým zážitkom, nepodceňte výber kvalitnej masky a dobrého šnorchla. Potápačská maska nám sprostredkuje 90% celého zážitku, preto pri jej výbere nešetrite. Aby vám z podmorského sveta nič neuniklo šošovky by mali byť veľké, v lepšom prípade v tvare prevrátenej kvapky. Zorné pole pri takýchto maskách je široké a o niekoľko percent väčšie. Masky vyrobené z kvalitného, mäkkého silikónu dokonale kopírujú tvár a výborne tesnia. Pokiaľ nosíte dioptrické okuliare alebo šošovky, nezúfajte. Dnes sa už do masiek dajú vložiť na mieru vyrobené dioptrické šošovky.
Šnorchel vám umožňuje plynule dýchať, bez nutnosti vynorenia sa. Pre dovolenkové šnorchlovanie je vhodný šnorchel s vlnolamom, ktorý ochráni šnorchlistu pred striekajúcou vodou a s výdychovým ventilom, cez ktorý pohodlne vyfúkne prebytočnú vodu. Suchý šnorchel poskytuje navyše klapku, ktorá sa pri každom ponore uzavrie, a neprepustí vodu.
Plutvy nepatria do základnej šnorchlovacej výbavy, ale niektorí dovolenkári by si bez nich šnorchlovanie nevedeli predstaviť. Sú hnacím motorom, ktoré umožnia preskúmať väčší priestor podmorského sveta a navyše sa s nimi tak rýchlo neunavíte. A kto by sa nechcel občas ponoriť za mušľou či hviezdicou. Plutvy vám pomôžu rýchlejšie sa dostať na dno za vytúženým pokladom a nad hladinu s úlovkom.
Ďalšími doplnkami šnorchlistu môže byť funkčné tričko ako ochrana proti slnku, neoprén proti chladu, ale najmä vodotesný fotoaparát.
Ako šnorchlovať?
Nasaďte si masku pohodlne na tvár a jemne zahryznite do šnorchla. Ľahnite si na hladinu s tvárou dole a plynule, hlboko dýchajte. Zo začiatku budete výrazne vnímať zvuk dýchania cez šnorchel. Postupne si to prestanete všímať, uvoľníte sa a začnete si vychutnávať podmorské scenérie.
Najvhodnejšie destinácie na šnorchlovanie
Takmer 1000 kilometrov chorvátskeho pobrežia ponúka nespočetené možnosti na šnorchlovanie. Okrem množstva krásnych mušlí a lastúr môžete pozorovať chobotnice, kalamáre, morských ježkov, kraby, sasanky, ak sa na vás usmeje šťastie, tak aj delfína skákavého. Začať môžete na poloostrove Kamenjak na Istrii, ďalej ostrovy Lošinj a Pag, súostrovie Kornati – 147 ostrovov – na severe Dalmácie. Mestečko Rogoznica pri Trogire a priľahlá dedinka Zečevo, oblasti Borak – Dingač pod Splitom, mestečko Brela na Makarskej, ostrovy Brač, Hvar a Vis, pobrežie ostrova Plješac na juhu Dalmácie. Pre skúsenejších šnorchlistov je vhodný kanál Pelješac, ktorý oddeľuje poloostrov od ostrovov Mljet a Korčula.
Pri šnorchlovaní v Turecku sa pripravte na nádherné koraly, morské korytnačky a stretnutia s veľkými skupinami morských rýb. Dobré lokality sú: Izmir, Alaçatı, Bodrum, Fethiye, Antalya, Tekirova, Kemer, Konakli, Alanya, Kabak, Göcek, Ölüdeniz a Med.
Egypt ponúka unikátnu faunu a flóru Červeného mora. Krásne korálové útesy, húfy pestrofarebných rýb, korytnačky, dugongy morské, delfíny, barakudy, raje ale aj menšie druhy žralokov. Destinácie vhodné pre dovolenkové šnorchlovanie sú: Marsa Alam, Hamaza, Hurgada, Dahab, Nuweiba, Shark Bay a samozrejme Sharm el- Sheikh.
Je nepreberné množstvo zaujímavých destinácií kde si šnorchlovanie naozaj užijete: Maledivy, Seychely, Indonézia, Thajsko a juhovýchodná Ázia, Austrália, Francúzska Polynézia, Havajské ostrovy, Mexiko, Belizé, Kuba, Karibské ostrovy, Galapágy a mnohé ďalšie. Len si treba vybrať.
6 + 1 rád pre začínajúcich šnorchlistov
- Nech je váš rozpočet akýkoľvek, väčšinu investujte do potápačskej masky. Tá je bránou do nádherného podmorského sveta. Vyberajte veľké sklá, ktoré ponúkajú dobrý výhľad a kvalitný silikón, ktorý vám zaručí výborné tesnenie.
- Šnorchluje sa s plutvami alebo bez ? Oboje je správne. Šnorchlovanie v menších hĺbkach pri pobreží zvládnete aj bez plutiev. Sú však výborným pomocníkom ak chcete odplávať ďalej, alebo sa potrebujete potopiť hlbšie.
- Uprostred pláže uvidíte zrejme len pár rybiek a lastúr. Často stačí odplávať len pár metrov a otvorí sa vám úplne nový svet.
- Pri dlhšom šnorchlovaní, dávajte pozor na slnko a neustále dopĺňajte tekutiny. Slnečné lúče sú veľmi príjemné, no odoberajú vám veľa energie a samozrejme vás môžu nepríjemne spáliť. Ochranu poskytujú funkčné tričká a tenké neoprény na šnorchlovanie.
- Nešnorchlujte sami, vo vode môže nastať mnoho situácií, ktoré sa vždy lepšie zvládajú vo dvojici. Dávajte pozor na morské prúdy. Na otvorenej vode si pri vynorení kontrolujte svoju polohu. Uistite sa že sa neustále nachádzate v dosahu svojho partnera.
- Nechytajte všetko čo je pekné a farebné. Skúsení šnorchlisti a potápači hovoria, že čim je živočích krajší, farebnejší a menší, tým je nebezpečnejší.
- Odolajte pokušeniu si odniesť nájdené poklady. Najmä ak sa jedná o žive organizmy, obdivujte ich, foťte, no nepremiestňujte a nevyberajte z vody. Šnorchlovanie je o kráse, pocite a zážitku, ktorý chceme uchovať aj pre ďalšie generácie.
Viac informácií o šnorchlovaní nájdete na Snorchlovanie.sk.
Ak hľadáte odbornú pomoc pri výbere potápačskej masky alebo šnorchla, možnosť vyskúšať, poradiť sa, tipy a skúsenosti odborníkov i nadšencov, navštívte Plutvy.sk . Radi vám pomôžeme.
Juraj Bubeník
Fotografovanie pod hladinou
Čím fotiť?
Záleží na tom, aké kvalitné fotky chcete urobiť, v akých hĺbkach chcete fotiť a koľko chcete do výbavy investovať. Každopádne na výber máte z nasledujúcich variantov:
• Mäkké vodotesné puzdro
• Vodotesný fotoaparát
• Pevné vodotesné puzdro
Mäkké vodotesné puzdro
Toto je najúspornejší variant, ktorý dobre splní svoj účel. Puzdrá sú vybavené vodotesným uzáverom, takže dovnútra sa skutočne nedostane ani kvapka vody. Veľkou výhodou je aj veľmi priaznivá cena, takže pokiaľ si chcete fotenie pod vodou len vyskúšať, nemusíte do puzdra investovať viac, než pár desiatok eur. Pri tom vôbec nezáleží na tom, aký fotoaparát máte. Puzdrá sú univerzálne. Aj keď výrobcovia pri niektorých typoch uvádzajú odolnosť až do cca 10 m hĺbky, nie je príliš vhodné túto medznú hranicu pokúšať.
Vodotesný fotoaparát
Samotné označenie už napovedá, že ide o špeciálne fotoaparáty pod vodu. Sú teda jednako utesnené, ale sú tiež schopné odolávať tlaku. Tie najvýkonnejšie vydržia hĺbku až okolo 18 m, čo je hranica pre potápanie s prístrojom pre začínajúcich potápačov. Ich veľkou výhodou je veľmi jednoduchá ovládateľnosť, pretože majú úplne rovnaké ovládacie prvky, ako každý iný kompaktný fotoaparát. Ponúkajú dokonca aj rovnakú kvalitu fotografií a podobné rozmery a hmotnosť. Oproti mäkkým vodotesným puzdrám sú samozrejme drahšie, ale ak chcete pod vodou fotiť častejšie a malé rozmery a predovšetkým ľahká ovládateľnosť sú pre vás to najdôležitejšie, potom odolný fotoaparát je tou správnou voľbou.
Pevné vodotesné puzdro
Voľba pre tých najnáročnejších. Pevné vodotesné puzdra umožňujú zobrať váš fotoaparát až do hĺbok okolo 40 m a niektoré dokonca ešte hlbšie. Je teda evidentné, že túto možnosť zvolia najskôr fotografi – potápači. Vyrábajú sa ale len pre určité typy fotoaparátov a z tohto pohľadu nie sú univerzálne. Na druhej strane ale umožňujú pripojiť ďalšie príslušenstvo, ako sú podvodné blesky, aj predsádkové šošovky a filtre. Nevýhodou pevných vodotesných puzdier sú ich rozmery a tiež vysoká cena.
Podvodný blesk, pevné puzdro pre fotoaparát radu Nikon N1 J4 do 45 metrov hĺbky.
Ako na to v praxi
Fotenie pod vodou má oproti tomu suchozemskému len niekoľko odlišností, ktoré je potrebné mať na pamäti. Voda je optický hustejšie prostredie, takže pri prechode svetelných lúčov rozhraním vzduch/voda, dochádza k ich lomu. Fotografované objekty sa tak javia o niečo bližšie a väčšie. Voda je tiež pomerne silný modrý filter, takže čiastočne filtruje jednotlivé farebné zložky svetla. Čím hlbšie ste, tým menej farieb môžete vidieť. Už asi dva metre pod hladinou zmizne červená, potom oranžová, žltá a ďalšie farby. V 40 m už vidíte len modrú farbu. Krásne farebné zábery teda vyfotíte len tesne pod vodnou hladinou, kde je dostatok svetla a kde je tiež najviac života. Aby ste mohli zaznamenať farby i vo väčších hĺbkach, je už potrebné použiť blesk, alebo si presvietiť potápačskou baterkou.
Kvantitou za kvalitnými fotkami
Aj napriek tomu, že pri bežnom fotografovaní sa odporúča napred rozmýšľať a až potom fotiť, pod vodou je to opačne a doslova sa odporúča kacírsky postup: cvakať, cvakať a dúfať, že medzi množstvom fotiek nájdete tú pravú. Odpadu bude viac, ale pri uvážlivom a šetrnom fotografovaní je tu veľké riziko, že vám napríklad žiadny záber nevyjde. Pod vodou sa navyše obrázky obťažne prehľadajú a na displeji tam nepoznáte, či sú dobré alebo nie. Preto na dovolenke sa nehanbite a kvalitu zachráňte kvantitou.
Manévrovateľnosť
Pod vodou nie je možné pevne sa postaviť, nakomponovať snímok v hľadáčiku, zatajiť dych a stlačiť spúšť. Ak plánujete odfotiť čosi v hĺbke, tak celý snímok musí vzniknúť na jeden nádych – alebo povedané inak za pár sekúnd. Napríklad za 30 sekúnd sa musíte ponoriť, nájsť objekt, namieriť fotoaparát, a v pokojnej chvíľke stlačiť spúšť, a potom rýchlo naspäť na hladinu.
Nastavte fotoaparát ešte na suchu
Vo vode nebude na to čas. Clonu nastavte na 5,6 až 8, citlivosť AUTO, alebo čo najvyššiu ISO 800 – 1200, skontrolujte či máte dosť miesta na karte, nastavte ostrenie (automatika je fajn, ale niekedy sa oplatí nastaviť ostrosť manuálne na 2 metre a ostré bude pri clone 8 a širokom ohnisku takmer všetko – potom už stačí len stláčať spúšť).
Pripravil: František Martančík
www.polygrafia-fotografia.sk