∷ Z aktuálneho vydania

Tlač a dokončovanie malých sérií etikiet z rolky na rolku na tlačiarňach OKI

Trh s etiketami je stále pomerne rýchlo rastúci segment a zaznamenáva ročný nárast viac ako 4,5 %. Záujem nie je však o veľké série, ale hlavne o tlač malého počtu etikiet z rolky na rolku. Áno, na trhu je čoraz viac a viac „veľkých“ produkčných digitálnych etiketových tlačiarní, ako sú napríklad HP Indigo, Konica Minolta, či Domino a podobne. Avšak aj pre tieto produkčné tlačiarne je malý počet etikiet stále komplikovaný a neekonomický. V poslednom čase je čoraz väčší dopyt po skutočne malých množstvách etikiet dodávaných vo veľmi krátkom čase. Ruka v ruke s tým rastie aj záujem o digitálne tlačiarne, ktoré sú pre tieto malé série vhodné a ktoré spĺňajú základné aktuálne požiadavky trhu pre tento segment. Vo februári tohto roku firma OKI uvoľnila na trh svoje dve nové rolkové tlačiarne s označením OKI 1040 a OKI 1050. Jedná sa o laserové LED tlačiarne, ktoré vychádzajú z úspešnej koncepcie hárkových OKI tlačiarní CMYK ale aj CMYK s bielou farbou. Možnosť tlače bielej farby poskytuje tlači etikiet na laserových tlačiarňach úplne nový rozmer. Možnosť tlače s bielou farbou, vysoká kvalita tlače, široký farebný gamut, odolnosť a stálosť tlačených etikiet robí z tlačiarní OKI lídra na trhu malých digitálnych tlačiarní.

Inkjet či laser?

Každá technológia má svoje pre a proti. Základné kritérium rozhodovania je potrebné hľadať pravdepodobne v samotnom potláčanom materiáli. Povrch potláčaného materiálu u inkjetových tlačiarní musí byť schopný prijať a udržať kvapku atramentu (kvapka sa musí do materiálu doslova vpiť), a preto musia byť tieto materiály potiahnuté natieranou vrstvou, čo samozrejme, zvyšuje náklady
na potláčaný substrát a tým aj výslednú cenu etikety. Zásadnou výhodou OKI LED laserových tlačiarní je, že dokážu tlačiť skoro na každý materiál (okrem BOPP). Častá požiadavka klientov je, že potrebujú vytlačiť len niekoľko vzorových etikiet v rôznych modifikáciách, alebo potrebujú dotlačiť malé množstvo etikiet, ktoré boli tlačené napríklad technológiou flexo alebo ofsetovej tlače na ten istý materiál. To znamená, že aj potláčaný materiál bude lacnejší a dostupnejší, ako materiál pre inkjetové tlačiarne. Ďalšie plus pre OKI LED laser je tlač bielou a výhodná tlač jednou farbou tzv. mono režim, kedy sa ostatné hlavy zdvihnú a tlačí sa len tou farbou, ktorá je použitá v motíve. Výhodou Inkjetu je rýchlejšia tlač a možnosť tlače s vysokou kvalitou. Veľkou nevýhodou sú však samotné inkjetové hlavy, ktoré je nutné čistiť, časté páskovanie z titulu zapchatých trysiek a podobne.
Inkjetové treba väčšinou lakovať alebo laminovať a nemôžu byť vystavené nízkej teplote.

Rolkové tlačiarne OKI Pro1040 a OKI Pro1050

Obe tlačiarne sú, čo do parametrov výkonu a možností, zhodné len s tým rozdielom, že tlačiareň OKI Pro1050 má bielu farbu a OKI Pro 1040 nie. Súčasťou dodávky je samotná tlačiareň a rolkový odvíjač. V krabici nájdete okrem DVD s manuálom, základným softvérom a driverom ešte aj DVD so softvérom „Bar Tender“ na tlač dynamických variabilných dát. Princíp tlače je prakticky rovnaký, ako je pri ostatných OKI LED tlačiarňach a je zrejmý zo schémy. Biela je v poradí farieb prvá, a preto je ju možné tlačiť ako podkladovú bielu pre transparentné a tmavé materiály. Zaujímavosťou je Cutter – rezač, je na začiatku cesty materiálu tlačiarňou a teda sa odrezáva pred samotnou tlačou. Toto spôsobuje jedno obmedzenie, že ak budeme rezať etikety po jednej, nemôže ich dĺžka byť menšia ako 110 mm. Čo sa týka kontinuálnej tlače, dokáže tlačiť pásy dlhé až 1320 mm. Maximálna šírka potláčanej rolky je 130 mm s maximálnou šírkou tlače 125,76 mm. Hrúbka potláčaných materiálov môže byť v rozsahu 0,076 až 0,25 mm. Rýchlosť tlače je 152 mm/s. Len pre porovnanie tlač na etiketovej inkjetovej tlačiarni Epson ColorWorks 7500 je 300 mm/s. Substráty, na ktoré dokážu tlačiarne OKI tlačiť, sú nasledovné: Plain Paper, Film, Plain Paper Label, Glossy Paper Label, Film Label, Synthetic paper Label. Ako už bolo spomenuté, neodporúča sa tlačiť na BOPP materiály, lebo pec (Fuser), ktorá je na konci cesty materiálu tlačiarňou, na krátky čas musí toner zahriať na teplotu nad 100 stupňov a to môže spôsobovať deformácie materiálu. Pokiaľ potrebujete mať vytlačené etikety na rolke, je potrebné k tlačiarni dokúpiť navíjač materiálu (Rewinder), ktorý nie je súčasťou dodávky.

Čítať celý článok

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Tlačidlo Späť hore