Tlačové správy - PolygrafiaTlačové správy - Manažment

Tlačový test pre Japoncov

Martinská tlačiareň Neografia sa stáva pojmom aj na Ďalekom východe. Pôsobí tam svetový dodávateľ polygrafických strojov Koenig&Bauer (KBA) a prostredníctvom jeho unikátneho veľkoformátového stroja KBA Rapida 145, inštalovaného v Martine, sa Neografia stala dejiskom nezvyčajného technologického testu. V dňoch 30. júla až 1. augusta sa na KBA Rapide v Neografii uskutočnil špeciálny tlačový test na špeciálny tenký knižný papier.

Test pripravila KBA, KBA CEE, a KBA Japan na základe záujmu a požiadavky veľkého a mimoriadne sa rozvíjajúceho klienta – firmu Tosho z Tokya, ktorá je súčasťou skupiny Toppan, prevádzkujúcej niekoľko sto tlačových strojov po celom Japonsku, z toho už 4 stroje KBA formátu B1. Momentálne zvažuje kúpu KBA Rapida 145 na formát B0 (prípadne aj ďalšie stroje na ešte väčší formát) a potrebovala si otestovať tlač na špeciálny tenký papier 55 g/m2, správajúci sa ako 70 g/m2. Jedna paleta tohto papiera putovala do Martina až z krajiny vychádzajúceho slnka, ďalšie tri alternatívne dodali iní dodávatelia.

KBA dodala pre tento test  prídavné zariadenia umožňujúce tlač na mimoriadne tenké papiere, ktoré namontovali na tlačový stroj a po teste ostali Neografii bezplatne k dispozícii pre tlač vlastných zákaziek. Montáž a zaškolenie martinských strojmajstrov mal na starosti tlačový inštruktor Sebastian Steyer z Radebeulu (NSR, KBA Sheetfed Solution) a Bronislav Suchý.

Samotný test skúšobnej zákazky absolvovala po úvodnom workshope priamo v hale veľká skupina špecialistov z Japonska – prezident Tosho Printing Co. Kazuaki Kawada, výrobný riaditeľ Tetsuo Ouchi, viceprezident pre obchod KBA Japan Hiroyuki Minagawa a ďalší traja špecialisti Tosho – Numazu Plant (Takahisa Ota, riaditeľ-plant manažér, Ichiro Kanemaru, gen. manažér, Junichi Sato – asistent manažér) a s nimi aj riaditeľ predaja a servisu KBA CEE Ing. Hynek Grebeň,  riaditeľ Print Technology KBA Sheetfed z Radebeulu Dirk Winkler.

Test predpokladal dvojhodinovú akciu, no skutočnosť prekonala očakávania. Už úvodný workshop naznačil záujem zákazníka o dôkladnú a preukaznú previerku tlače a výrobná časť testu to len potvrdila. Tlač na rôzne druhy a gramáže papiera, testovanie rôzne vysokých rýchlostí tlače si vyžiadalo viaceré úpravy v nastaveniach a chode stroja a podstatne viac času. Ako potvrdili aj strojmajstri Neografie, kvalitatívna kontrola japonských špecialistov bola mimoriadne precízna.

Riaditeľ predaja a servisu KBA CEE Hynek Grebeň komentoval test nasledovne:

– S Neografiou sme viedli rokovania aj o jej pozícii nášho technologického partnera. Vybrali sme si ju z viacerých našich partnerov o.i. preto, že je významným producentom kníh a jej portfólio sa podobá portfóliu japonskej firmy Tosho. Neografia reagovala pozitívne a s podobnými testami a účasťou Neografie na vývoji KBA počítame aj v budúcnosti. Vysoko oceňujeme výborné podmienky, ktoré nám pripravili v Martine na tento test. Z nášho pohľadu sa test vydaril, aj keď špeciálny japonský papier nebol po dlhšej dobe strávenej v stohu nakladača v ideálnej kondícii.

Michal Beňadik

Fotografie: Juraj Gavura, Neografia

 

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Tlačidlo Späť hore