Tradičné sviatky knihy BIBLIOTÉKA 2016
Dňa 13. novembra 2016 zavrelo svoje brány výstavisko INCHEBA EXPO Bratislava, ktoré štyri dni hostilo vystavovateľov a návštevníkov 24. ročníka knižného veľtrhu Bibliotéka. Na ploche 10 000 m² sa predstavilo 209 vystavovateľov zo Slovenska, Česka, Dánska, Maďarska, Poľska, Rakúska, Rumunska, Ruska a Srbska. Prostredníctvom zahraničných inštitútov boli zastúpené aj Čína, Francúzsko a Španielsko. Tento ročník výstavy bol najúspešnejší v jeho 24-ročnej histórii. Zaujímavý sprievodný program za štyri dni prilákal rekordných 45 114 návštevníkov. Pre porovnanie, v minulom roku ich bolo 44 016. Ponuku tisícok knižných titulov doplnili atraktívne stretnutia s obľúbenými autormi, autogramiády, krsty kníh, dramatizované čítania, tvorivé dielne pre deti či festival spoločenských hier. Na Bibliotéke sa predstavili nielen najznámejšie mená slovenskej literárnej scény, ale i nováčikovia, ktorým v súčasnom období vychádzajú knižné tituly.
Knižný veľtrh Bibliotéka je jediným knižným veľtrhom na Slovensku. Pre vydavateľstvá sa stal dôležitou formou prezentácie svojej produkcie na verejnosti, hlavne
v mimoriadne dôležitom predvianočnom období a podľa organizátorov sa stáva jedným z rozhodujúcich podujatí tohto druhu v stredoeurópskom regióne.
Bibliotéka opakovane potvrdila, že ľudia na Slovensku ani v súčasnosti nestrácajú záujem o knihy a čítanie. Čo je nepochybne dobrá správa i pre polygrafický priemysel.
Knižný veľtrh BIBLIOTÉKA a výstavu PEDAGOGIKA slávnostne otvoril minister kultúry Marek Maďarič spoločne s generálnym riaditeľom Incheba, a. s. Alexandrom Rozinom za prítomnosti predsedu Združenia vydavateľov a kníhkupcov SR, Daniela Kollára, vydavateľov, nakladateľov, zástupcov odborných profesijných združení a ďalších hostí. Na slávnostnom otvorení Bibliotéky bolo udelené najvýznamnejšie ocenenie na veľtrhu, už jubilejná10. cena Bibliotéky. Tá je od roku 2007 udeľovaná za najlepšie slovenské knižné dielo (próza, poézia a tvorba pre deti a mládež) ženskej autorky vydané v predošlom roku. Cena je honorovaná sumou 1 000 eur od spoločnosti Incheba. Trojčlenná porota, ktorej predsedal prozaik Peter Krištúfek, to nemala jednoduché, keďže vyberala z viac než 200 titulov. Cenu Bibliotéky napokon získala Vanda Rozenbergová za dielo Slobodu bažantom, ktoré vydalo vydavateľstvo Slovart. Vďaka vydavateľstvu Slovart sa na veľtrhu prvýkrát úspešne predstavila aj nová publikácia vydavateľstva VELDAN – Typo:Grafik:Um (abeceda súčasnej vizuálnej komunikácie a kultúry).
Vydavateľstvo VELDAN sa na stánku Slovart úspešne predstavilo svojou novou
knižkou TYPO:GRAFIK:UM. Vpravo riaditeľ Slovartu Juraj Heger.
Z množstva ďalších súťaží sa i tento rok neuskutočnilo udeľovanie Zlatých pečatí. ZPNS totiž ešte minulý rok vyhodnotilo novú finančnú ponuku vystavovateľa za príliš vysokú a rozhodlo sa tradičné oceňovanie preniesť do priestorov SOŠ polygrafickej v Bratislave – Rači. Takže zopakujme len konštatovanie z minulého roka – Bibliotéka stratila významné a tradičné polygrafické podujatie bytostne zviazané s knihou a Zlatá pečať neopakovateľnú atmosféru sviatku knihy. Škoda.
Jubilant Ľubomír Feldek sa v kruhu svojich obdivovateľov na veľtrhu nevyhol
gratuláciám. Tentokrát od akademického maliara Daniela Brunovského. A jeho
odpoveď? „Osemdesiatka nie je žiadne jubileum. Keď sa tu stretneme o dvadsať
rokov, potom to oslávime. Ja určite prídem.“
Zlatá pečať 2016
Už 23-krát boli udelené Zlaté pečate v súťaži, ktorej poslaním je morálne a spoločensky oceniť a spropagovať výrobcov špičkových polygrafických výrobkov na Slovensku, a tým podporiť rozvoj polygrafie na Slovensku. Ocenením najlepších výrobkov zvýšiť záujem o kvalitu vyrábanej produkcie a prostredníctvom cielenej propagácie umožniť oceneným tlačiarňam, respektíve iným prihlasovateľom, vstup na vyspelé zahraničné trhy. Zároveň pôsobiť na zvýšenie profesijnej hrdosti a spoluzodpovednosti jednotlivcov a pracovných kolektívov za výsledky svojej práce a reprezentácie svojej organizácie. Organizátorom súťaže Zlatá pečať je Zväz polygrafie na Slovensku.
Súťaž Zlatá pečať oboslalo 12 organizácií a bolo spracovaných 52 hodnotiteľských protokolov.
Spoločná fotografia predstaviteľov významných slovenských polygrafických
podnikov, nositeľov tohoročného ocenenia Zlatá pečať .
Členmi hodnotieľskej komisie boli: predseda: Milan Lederleitner – SOŠ Polygrafická, členovia: Ľubomír Červenec Neografia, a. s. Martin, Peter Blubla – Zväz polygrafie na Slovensku, Dušan Šťastný – KASICO, a. s. Bratislava, Miroslav Valášek – Juraj Štefuň – GEORG, Žilina, Slávka Krajčovičová – Slovenská Grafia, a. s. Bratislava, František Oľha – COFIN, a. s. Ľubotice. Do súťaže boli zaslané výrobky vo všetkých kategóriách s výnimkou Mladý odborník. Komisia verbálne zhodnotila, že sa zachovala ich vysoká kvalitatívna úroveň. Tento ročník bolo udelených celkovo 25 cien Zlatá pečať. V ocenenej kolekcii kníh z NEOGRAFIE Martin je aj kniha vydavateľstva VELDAN – Typo:Grafik:Um (abeceda súčasnej vizuálnej komunikácie a kultúry).
Podľa hodnotiteľskej komisie všeobecne možno konštatovať, že polygrafická produkcia si udržuje vysokú kvalitatívnu úroveň. Predovšetkým v kategóriách KNIHA, ČASOPISY a NETRADIČNÉ POLYGRAFICKÉ SPRACOVANIE a KATALÓGY boli predložené exempláre na vysokej kvalitatívnej úrovni. Pozitívne treba hodnotiť, že v kategórii časopisy si vysokú kvalitatívnu úroveň udržujú časopisy pre deti.
Dvojstranu pripravil Pavel Vitek Foto: autor