Tlačové správy - Polygrafia

Trienále plagátu Trnava 2012: Grafická diagnóza stavu sveta

„Už tri desaťročia sa hovorí, že plagát umiera. V storočí moderných technológií vraj pripomína dinosaura. Trienále plagátu Trnava však naznačuje niečo iné. O plagát je vo svete stále záujem. A moderné technológie umožňujú komukoľvek vo svete vyrobiť si plagáty aj v malých nákladoch, tým pádom možno vystavovať aj autorské plagáty, ktoré reagujú na sociálne a svetové globálne problémy.“

Robert Paršo, kurátor  TPT 2012 

Trienále plagátu sa v roku 2012 koná v Trnave po ôsmykrát. Za posledných 21 rokov sa z lokálnej akcie vyvinulo na prestížnu medzinárodnú súťaž. Vďaka záštite ICOGRADA a dodržiavaniu jej pravidiel sa TPT zaradilo medzi podobné udalosti plagátu v Chicagu, Lahti či Mexiku.

TPT 2012 (9.11.2012 – 3.2.2013) je verejná neanonymná medzinárodná súťažná prehliadka plagátov realizovaných od 1. 1. 2009 do 1. 7. 2012. Je to najväčšie podujatie svojho druhu na Slovensku, prezentované v Trnave a vo viacerých slovenských mestách.

Záštitu nad podujatím TPT 2012 prevzali Tibor Mikuš, predseda Trnavského samosprávneho kraja a Medzinárodná rada komunikačného dizajnu Icograda.

Hlavnými organizátormi sú Trnavský samosprávny kraj a Galéria Jána Koniarka v Trnave. Spoluorganizátormi sú Slovenské centrum dizajnu v Bratislave, Mesto Trnava, Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave, Západoslovenské múzeum v Trnave, občianske združenie POSTER. Kurátorom a koordinátorom projektu je Robert Paršo.

Organizátori 8. ročníka TPT využívajú dvadsaťročné renomé podujatia hlásiaceho sa k tradičným hodnotám rešpektovaným medzinárodnou komunitou grafického dizajnu a súčasne prinášajú inovácie odrážajúce neustále meniaci sa charakter grafického dizajnu. Po minulom experimente (2009) s tematikou webdizajnu sa organizátori rozhodli venovať tento ročník iba pôvodnému poslaniu trienále, kráľovskej disciplíne vizuálnej komunikácie – plagátu. Vzťahy nových médií a plagátu mapujú sprievodné akcie. Jedna z nich, komplexná výstava,  pripomína zakladateľa a dlhoročného čestného predsedu TPT Jozefa Dóku ml., ktorý zomrel minulý rok.

TPT 2012 má tri súťažné kategórie:
A (profesionál) – plagáty profesionálnych autorov jednotlivcov a kolektívov,
B (študent) – plagáty študentov vysokých výtvarných škôl od 18 rokov,
C (junior) – plagáty študentov výtvarných škôl od 14 do 18 rokov zastúpených pedagógom.

Do súťaže plagátov TPT 2012 sa registrovalo 880 umelcov. Podmienky súťaže splnilo 1 240 plagátov od 389 autorov z 33 krajín. Medzinárodná porota vybrala do finále 455 plagátov od 231 autorov z 30 krajín.

Pekka Loiri, jeden z členov medzinárodnej poroty TPT 2012, hodnotil pozitívne množstvo a kvalitu plagátov. Označil TPT 2012 za jedno z najväčších podujatí zameraných na súčasný plagát na svete. Porota takisto ocenila organizáciu a systém spracovania a hodnotenia plagátov. Popri svojich pracovných povinnostiach absolvovala množstvo spoločenských udalostí v Trnave, Skalici a Bratislave.
Záujem o súťaž mali aj vysokoškoláci, ktorí poslali takmer toľko plagátov ako profesionáli. „Má to svoje dôvody. Profesionáli sa už nepotrebujú až tak prezentovať. Študenti majú v sebe rivalitu, chcú ešte niečo dokázať a chcú sa potom možno aj stretávať a komunikovať. Profesionáli majú väčšinou svoj vyhranený štýl, študenti viac experimentujú,“ zhodnotil kurátor Robert Paršo. Prekvapujúcimi plagátmi na dobrej úrovni sa predstavujú aj stredoškoláci.

Ako konštatoval ďalší člen poroty Jan Rajlich ml., „Medzi plagátmi vybranými na výstavu divák nájde mnoho vynikajúcich diel,  ktoré v uplynulých 3 rokoch  získali významná ocenenia na svetových prehliadkach a súťažiach. Pri výbere plagátov na ceny si však porota stanovila, že jej cieľom je vyzdvihnúť i ďalšie  kvalitné plagáty,   ktoré ešte ocenené  neboli.“ A to sa, podľa jeho názoru,  až na výnimky podarilo.

Víťazné práce a podrobné informácie o súťaži na: www.tpt.sk.
Pozrite si video: Najlepšie plagáty z celého sveta majú v Trnave (Zdroj: tv.sme.sk)

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Tlačidlo Späť hore