Infoprint servis

Udržateľnejšie balenie potravín vďaka novému povlaku hubergroup s kyslíkovou bariérou

Recyklovateľné obalové riešenia sú čoraz viac žiadané. Vzhľadom na zložitý profil požiadaviek však flexibilné obaly potravín často pozostávajú z kombinácií rôznych fólií a preto je ťažké ho recyklovať. Tu prichádza na rad nový HYDROLAC GA Oxygen Barrier Coating od hubergroup Print Solutions. Chráni balené potraviny pred kyslíkom a tak umožňuje jedno-materiálové balenie. V dôsledku toho sa ľahšie recykluje a môže sa vrátiť do kolobehu materiálu.

„Konvenčné flexibilné obaly na potraviny často pozostávajú z niekoľkých laminovaných fóliových vrstiev rôzneho chemického charakteru. Každý plní špecifickú funkciu – jednou z nich je ochrana pred kyslíkom,“ vysvetľuje Dr Ralf Büscher, Senior Expert Projects Flexible Packaging v hubergroup. “Obaly, ktoré pozostávajú z niekoľkých plastov, sa však nedajú recyklovať vôbec alebo len s veľkým úsilím.”

To je miesto, kde vstupuje do hry nový kyslíkový bariérový náter od hubergroup. Výrobcom potravín umožňuje používať na balenie čisté, takzvané monomateriály. Na tento účel používajú film lamináty vyrobené z rovnakých polymérov (zvyčajne polypropylénu alebo polyetylénu), medzi ktoré nanášajú bariérový povlak pre kyslík. Pri použití polypropylénu možno v priemyselných podmienkach dosiahnuť OTR (rýchlosť prenosu kyslíka) menej ako 10 kubických centimetrov kyslíka na meter štvorcový a deň. Potraviny citlivé na kyslík ako müsli alebo orechy sú tak v moderných, recyklovateľných obaloch vynikajúco chránené pred vzdušným kyslíkom. Dr Lutz Frischmann, globálny produktový riaditeľ pre flexibilné balenie v hubergroup: „Prostredníctvom inovatívnych riešení, ako je náš nový bariérový náter, môžeme spolu s našimi zákazníkmi prispieť k obehovému hospodárstvu.“

V roku 2021 už spoločnosť hubergroup uviedla na trh náter proti vode, ktorý chráni papierové obaly pred vlhkosťou. S uvedením kyslíkového bariérového náteru teraz medzinárodný špecialista na tlačové farby posúva vývoj udržateľných bariérových lakov ešte ďalej.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Tlačidlo Späť hore