Tlačové správy - Polygrafia

Veľkoplošná digitálna tlač – široké možnosti jej uplatnenia

Digitálna tlač je jednoznačne trhom, ktorý sa bude i naďalej celosvetovo vyznačovať rýchlym rastom súvisiacim s trendom digitalizácie. Aj jeho podskupina, digitálna veľkoformátová (LF) tlač, má o svoju budúcnosť postarané. Porastie podstatne rýchlejšie než celý veľkoformátový trh. Motorom tohto rastu je posilňovanie digitálnych technológií na úkor tradičnej tlače, ktorými sa stále realizuje väčšia časť zákaziek. Tento trend je nespochybniteľný, a je dokonca hlavným poslaním väčšiny dôležitých výrobcov digitálnych tlačiarní.

Veľkoplošná digitálna tlač – nárast v tomto segmente sa odhaduje do roku 2017 o 7,5 % v celej Európe. Prognózy určené pre východnú Európu uvádzajú nárast dokonca až o 14,4 %. Odhaduje sa, že v roku 2018 celosvetovo dosiahne všeobecne oblasť inkjetovej tlače obrat 15,9 miliárd US dolárov. (Poznámka: čerpané zo zdrojov PIRA.)

Tlačiareň Durst Kappa 180 pre potlač textilu – šírka tlače 195 cm v prevedení „Flatbed“. Technológia tlače Piezo Inkjet s použitím špeciálnych atramentov na báze vodnej disperzie.

Digitálne veľkoformátové tlačiarne získavajú zákazky na úkor tradičnej tlače predovšetkým vďaka operatívnemu digitálnemu prostrediu, stále sa zvyšujúcemu výkonu, kvalite a zničujúcim sa tlačovým nákladom. To korešponduje so stále vyššími požiadavkami klientov na individualizáciu jednotlivých zákaziek a kampaní. Poskytovatelia digitálnej veľkoformátovej tlače sa tak snažia ukrojiť „z celkového koláča“ viac a viac zákaziek tradičným tlačiarňam.

Vysoký potenciál trhu priťahuje veľkých hráčov. Tí sú na druhú stranu podmienkou jeho vývoja. Pre menšie firmy je stále obtiažnejšie investovať rozsiahle prostriedky do vývoja nových tlačových technológií. Väčšina preto končí pod krídlami celosvetovo najväčších firiem. Je to dôkaz dospievania trhu veľkoformátovej tlače a tento proces bude ďalej pokračovať. Výhodou pre zákazníkov je silnejšie zázemie a podpora, ktorú môžu veľké spoločnosti poskytnúť.

História veľkoformátovej digitálnej tlače siaha do počiatku deväťdesiatych rokov. Vtedy sa táto technológia používala predovšetkým pre čiernobiele čiarové výkresy v „CADovskej“ oblasti. Postupom času sa procesom neustáleho zdokonaľovania prebojovala až na pole fotografického, grafického trhu, signmakingu a priemyselnej výroby.

Technológia digitálnej veľkoplošnej tlače má veľmi veľa možností využitia. Typickými výstupmi veľkoplošnej tlače sú mega billboardy, billboardy, backlighty, grafika pre autá, potlač textilu, prostriedky POP a POS, grafika do výstavných a prezentačných systémov, vonkajšia reklama, okenná a podlahová grafika, lentikulárne obrazy a iné aplikácie.

„Digitálna revolúcia“ veľkoplošnej tlače zasiahla výrazne hlavne oblasť reklamného priemyslu. Oblasť označovaná slovom „signmaking“ vznikla pomerne nedávno, napriek tomu dnes digitálna tlač neodmysliteľne patrí k významným oborom výroby reklamy, rovnako ako napríklad sitotlač, či vyrezávaná reklama. Nesporným kladom digitálnej tlače je možnosť výroby motívu prakticky ľubovoľného rozmeru vo veľmi krátkom čase. Navyše sa tlač touto technológiou vyplatí aj v menšom počte kusov. V neposlednom rade otvárajú technológie digitálnej tlače nové možnosti i pre využitie materiálov doposiaľ typických pre iné druhy reklamy.

Digitálne tlačiarne pre priemyselné využitie
Okrem obecne známych štandardných tlačiarní určených pre grafickú tlač sa konštruktéri a výrobcovia intenzívne zaoberajú aj vývojom špecializovaných technológií pre úzko vymedzené segmenty trhu. Medzi špičku svetových technologických lídrov v oblasti inkjetovej tlače patria spoločnosti Durst, EFI Vutek, HP Scitex, Inca Digital v spolupráci s FUJIFILM a AGFA Graphic. Tieto spoločnosti vyrábajú „highend“ tlačové zariadenia s vysokou produktivitou a kvalitou tlače. Napríklad koncepty pre potlač dekóru na drevené, či kamenné plochy umožňujú v priemyslovom merítku využiť výhody digitálnej technológie v spojení s prírodnými materiálmi. Spoločnosť Durst ponúka technológiu a komplexné riešenie pre odvetvie dopravy (dopravné značky). Ďalším odvetvím je textilný priemysel, kde sa začína uplatňovať a rozmáhať digitálna potlač textilu. Špeciálne priemyslové tlačiarne sú vyvíjané a vyrábané nielen ako technologické riešenia pre jednotlivé úzko špecializované odvetvia, ale súčasne sú i odpoveďou na nové trendy v chovaní spotrebiteľa.

Konštrukcia veľkoformátových tlačiarní
Základná konštrukcia je v dvoch modifikáciách:
• rolové tlačiarne, kde sa médium odvíja z role,
• ploché stolové prevedenie známe pod výrazom „Flatbed“.

Technológia tlače:
• termálna technológia,
• piezoelektrická technológia (DOD / Drop On Demand) s premenlivou veľkosťou kvapky.

Technológia atramentov:
• UV vytvrdzované pigmentové atramenty (UV technológia),
• latexové HP atramenty (Latexová technológia).

Vo svete veľkoplošnej tlače sa využívajú dnes hlavne pigmentové UV vytvrdzované atramenty. Výrobca HP Scitex má vo svojom sortimente aj tlačiarne, ktoré využívajú tzv. latexové atramenty na báze latexu. Tlačiarne sú štandardne vybavené štvor a šesťfarbovým systémom miešania farieb, navyše v opcii aj bielym atramentom (bielou farbou). Tlač bielou farbou otvára v digitálnej tlači nové možnosti pri využití netradičných grafických postupov a materiálov. Biely atrament môže byť tlačený buď ako siedma procesná farba (piata v štvorfarebnej konfigurácii), alebo v dvoch krokoch, keď je biely atrament tlačený buď pred, alebo po procesných farbách.

Tlač UV vytvrdzovanými atramentmi dovoľuje aplikovať grafiku na širokú škálu materiálov. Od papiera, kartónu, cez PVC fólie, bannery, akrylát, sklo a kovy až po textil, či kožu. UV vytvrdzované atramenty nevyžadujú žiadne zretie a výtlačky sa dajú ihneď ďalej spracovať. V prípade tlače UV technológiou je digitálna tlač schopná plne nahradiť sitotlač.

Aká technológia dnes vedie na trhu veľkoplošnej tlači?
Jednoznačne UV technológia tlače. Postupne sa presadzuje aj latexová technológia, ktorá má svoje výhody, ale jej podiel na trhu je podstatne menší.

Čo nás do budúcna čaká v tomto segmente tlače?
Prechod k UV LED, nové vylepšené atramenty, nová generácia tlačových hláv s vyšším rozlíšením a jednoprechodová technológia (single-pass).

František Martančík
www.polygrafia-fotografia.sk

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Tlačidlo Späť hore