Tlačové správy - Médiá

Vlna prepúšťania v nemeckej tlači

Nemecká tlač prežíva podľa názoru Spolkového úradu práce (BA) v súčasnosti najväčšiu vlnu prepúšťania od vzniku Nemecka v roku 1949. „Predtým sem-tam skrachovali jednotlivé redakcie. Ale nikdy to nedosiahlo súčasný rozsah, kde máme niekoľko redakcií, ktoré prepustia množstvo ľudí,“ povedala agentúre DPA hovorkyňa BA.

V dôsledku nižších výnosov z reklamy sú vydavatelia nútení rušiť tituly, znižovať počet pracovných miest alebo reštrukturalizovať. Celkovo sú ovplyvnené stovky pracovných miest. Napríklad 7. decembra poslednýkrát vyjde denník Financial Times Deutschland (FTD), predtým vyhlásil bankrot denník Frankfurter Rundschau. Už koncom septembra prestal po 93 rokoch vychádzať večerník Abendzeitung Nürnberg. Prolémy má aj tlačová agentúra DAPD.

Len bankrot Frankfurter Rundschau ohrozil takmer 500 pracovných miest. Vo vydavateľstve Gruner + Jahr-Wirtschaftsmedien, kam patrí aj FTD, sa to týka vyše 300 zamestnancov. Vydavateľstvo Berliner Verlag (tituly Berliner Kurier a Berliner Zeitung) musí škrtnúť aspoň 40 miest, zánik Abendzeitung Nürnberg nechal bez práce 35 ľudí.

Momentálna situácia na trhu práce je podľa hovorkyne BA ťažká a šanca, že novinári z tlačených médií sa v nich opäť zamestnajú, nie je veľmi veľká. Alternatívou sú internetové médiá alebo firemná komunikácia.

TASR

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Tlačidlo Späť hore