Tlačové správy - Polygrafia

Volkswagen Slovakia využíva v Stupave najväčšiu metalovú 3D tlačiareň na svete

Bratislava, 25. mája 2017 – Volkswagen Slovakia (VW SK) dnes predstavil najväčšiu sériovo vyrábanú metalovú 3D tlačiareň na svete. Váži 10 ton a dokáže vytlačiť kovový predmet do veľkosti 80x40x50 cm. Stupavský závod VW SK ju inštaloval ako prvý výrobca v oblasti automobilového priemyslu na svete.

→ Jedno z najmodernejších 3D centier pre tlač dielov z kovu

→ Unikátne pracovisko v rámci koncernu Volkswagen


 VW SK je priekopníkom v oblasti najmodernejších technológií. Ako prvý v koncerne začal vyrábať elektrické autá či používať inovatívne spájacie technológie pri výrobe karosérií. „S unikátnou 3D tlačiarňou sme sa zasa posunuli o krok ďalej. Nové technológie a investície nám umožňujú flexibilnejšie a efektívnejšie reagovať na priania zákazníkov a zároveň vďaka nim dokážeme prilákať a vychovávať špičkových odborníkov na svetovej úrovni,“ uviedol Jens Kellerbach, člen predstavenstva pre finančnú oblasť vo VW SK.

Tlačiareň Xline 2000R je aktuálne najväčšia metalová trojrozmerná tlačiareň svojho druhu na svete. Predmety tlačí z kovového prášku. V stupavskej nástrojárni sa používa hliník, z ktorého sa vyrábajú komponenty, prototypy a prípravky pre koncernové závody na celom svete, ako aj pre externých zákazníkov.

Technologická novinka sa skladá z dvoch hlavných modulov. Prvým je manuálna stanica na prípravu tlače. Tu sa plní hliníkový prášok a vkladá platňa, na ktorú sa natavujú diely. Keďže celá tlač prebieha v inertnej ochrannej atmosfére, vháňa sa dovnútra tiež dusík. Následne sa celý pripravený modul otočí do druhej časti tlačiarne, kde nasleduje samotná tlač. Nanášač nanesie vrstvu hliníkového prášku a potom dve laserové hlavy prášok vypaľujú ‒ vrstvu po vrstve vo výške 0,05 mm, bod po bode – až je diel hotový. Na záver zamestnanec povysáva nevypálený prášok, ktorý sa v preosievačke rozdelí na ďalej použiteľný a odpadový. Použiteľný prášok sa presunie do zbernej nádoby a z nej ide naspäť do tlače. Celý cirkulačný proces je automatický a nie je potrebný akýkoľvek manuálny zásah človeka. Vzhľadom na vysokú teplotu pri tlači je potrebné nechať predmet približne 12 hodín vychladnúť. Finálny produkt sa na záver ešte opracuje a je pripravený pre zákazníka.

Trojrozmerná tlačiareň je zariadenie, ktoré dokáže vytvoriť trojdimenzionálny objekt na základe digitálnych 3D dát. Podľa digitálnej predlohy objektu, vytvorenej pomocou programu CAD, zhotoví jej hmotnú kópiu. Pri tlači sa využíva metóda SLM (Selective Laser Melting)- technológia 3D tlače, pri ktorej sa používa na natavovanie kovového prášku v práškovej komore laserový lúč.

3D tlačiareň v Nástrojárni v Stupave v číslach:

800 x 400 x 500 mm
najväčšie rozmery tlače

200 °C
teplota platne pred tlačou

2 000 kW
výkon dvoch laserových hláv

0,02 – 0,1 mm
výška vrstiev tlače

10 ton
hmotnosť tlačiarne

1,5 tony
maximálna hmotnosť hliníkového prášku

400 kg
minimálna hmotnosť hliníkového prášku pri tlači

Dodávateľom tlačiarne je firma Concept Laser GmbH.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Tlačidlo Späť hore