∷ Z aktuálneho vydania

VZÁCNA CHVÍĽA S MIROSLAVOM CIPÁROM

Vzácnosť chvíle si naplno uvedomíme, až keď stratíme blízkeho človeka, s ktorým bola každá chvíľa výnimočnou. Takých chvíľ zažívame pri mapovaní a dokumentovaní dejín dizajnu na Slovensku čoraz viac. Prichádzame o silnú generáciu dizajnérov, ktorí položili základy kvalitného slovenského dizajnu.

V septembri 2015 v Slovenskom múzeu dizajnu prezentovali výstavu Miroslav Cipár – Univerzálny tvorca, ktorú kurátoroval a realizoval Ľubomír Longauer. Po výstave do múzea daroval tisíce svojich diel – prierezový výber jeho celoživotnej tvorby z oblasti ilustrácie a grafického dizajnu. Minulý rok vyšla v spolupráci so Slovenským centrom dizajnu a pod grafickou i textovou taktovkou Vladislava Rostoku publikácia venovaná jeho rozsiahlemu celoživotnému dielu s komplexne spracovanou prezentáciou značiek, symbolov a logotypov a hneď získala ocenenie Najkrajšia kniha Slovenska 2020. V júli tohto roku s Miroslavom Cipárom natočili video k výstave 100 rokov slovenského dizajnu. Nik vtedy netušil, že zakrátko bude pre nás záznamom vzácnej chvíle a zároveň silnou spomienkou na skvelého človeka a výtvarníka výnimočných kvalít. Česť jeho pamiatke.

MIROSLAV CIPÁR (1935 – 2021)

Ilustrátor, maliar, grafik, sochár, kresliar, kaligraf a tvorca značiek. Narodil sa 8. januára 1935 vo Vysokej nad Kysucou, v časti Semeteš. Absolvoval gymnázium v Žiline a vysokoškolské štúdium začal v roku 1953 na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. O dva roky neskôr však prestúpil na Vysokú školu výtvarných umení, kde v rokoch 1955 až 1961 vyštudoval odbor grafika a monumentálna maľba u profesorov Vincenta Hložníka, Dezidera Millyho a Petra Matejku. Od roku 1961 až do konca života pôsobil ako skutočne všestranný výtvarník na voľnej nohe – venoval sa ilustrovaniu detských knižiek, voľne maľoval, kreslil, či robil grafiku, ako jeden z mála výtvarníkov na Slovensku tvoril aj kaligrafiu,navrhol stovky značiek a log pre kultúrne inštitúcie a podujatia, z ktorých mnohé fungujú aj v súčasnosti. V šesťdesiatych rokoch bol jedným zo zakladateľov Bienále ilustrácií Bratislava. V rokoch 1971-1972 pracoval ako pedagóg na Children‘s Book Institute v New Delhi v Indii a v roku 1985 viedol ilustrátorský workshop na Srí Lanke. V revolučnom roku 1989 sa zapojil do koordinačného výboru politického hnutia Verejnosť proti násiliu a bol jedným z hlavných protagonistov Nežnej revolúcie. Po tomto krátkom pôsobení v politicko-spoločenskej sfére sa opäť vrátil k svojej tvorbe. Od roku 1979 je nositeľom ceny Ľudovíta Fullu a od roku 2001 nositeľom radu Ľudovíta Štúra I. triedy. Počas svojho profesionálneho pôsobenia získal mnoho domácich aj zahraničných ocenení hlavne za svoju ilustrátorskú tvorbu (napríklad čestné uznania zo súťaže Najkrajšia kniha Československa, medaily na International Buchkunst Ausstellung v Lipsku, cenu Zlatý orol na Festivale knižného dizajnu v Nice, Zlaté plakety na Bienále ilustrácií, Cenu Pavla Straussa atď.), mal desiatky samostatných výstav a bolo o ňom vydaných niekoľko obrazových monografií.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Tlačidlo Späť hore