Infoprint servis

Xerox PARC pomáha s výskumom oceánu. Spoločnosť uzavrela zmluvu s agentúrou na ochranu výskumu DARPA

Bratislava, 9. novembra 2020 – Spoločnosť PARC (A Xerox Company) oznámila uzatvorenie zmluvy s Agentúrou obrany pre pokročilé výskumné projekty (DARPA) na ďalšiu vývojovú fázu v programe Ocean of Things. Ten sa zameriava na rozšírenie znalostí vedcov o oceánskych oblastiach. V tejto fáze budú do vody umiestnené senzory na zber dát.

Projekt Ocean of Things, ktorý pôvodne predstavila organizácia DARPA v roku 2017, nasadzuje malé a lacné driftery v oblasti južného pobrežia Kalifornie a v Mexickom zálive, aby zbierali údaje o životnom prostredí a vplyve človeka. Dáta zahŕňajú teplotu povrchu mora, jeho stav, povrchové aktivity a dokonca aj informácie o morskom živote pohybujúcom sa v tejto oblasti.

„Oceány pokrývajú viac ako 70 percent zemského povrchu, ale vieme o nich len veľmi málo,“ povedal Ersin Uzun, viceprezident a generálny manažér tímu the Internet of Things v spoločnosti Xerox. „Driftery zbierajú dáta, ktoré sme nikdy predtým nesledovali. To umožňuje neustály prehľad o situácii na mori.“

Každý solárny drifter má približne 20 integrovaných senzorov vrátane kamery, GPS, mikrofónu, hydrofónu a akcelerometru. Rôzne senzory môžu poskytovať dáta s významom pre širokú škálu oblastí, vrátane znečistenia oceánov, aquafarmingu a dopravných ciest. Spoločnosť PARC využila svoje viac ako päťdesiatročné skúsenosti s vývojom špičkových technológií v odbore a navrhla taký drifter, ktorý najlepšie zodpovedá požiadavkám programu DARPA. Plavák musel byť okrem iného vyrobený z ekologicky bezpečných materiálov, aby dokázal prežiť v drsných námorných podmienkach rok alebo dlhšie než sa bezpečne potopí, a museli byť použité pokročilé analytické techniky na spracovanie a zdieľanie nazhromaždených údajov.

Spoločnosť PARC postavila pre prvú fázu projektu 1 500 drifterov a v ďalšej fáze dodá až 10 000 kompaktnejších a nákladovo efektívnejších riešení. Dáta získané v tomto kole pomôžu ďalej optimalizovať finálny design, keď DARPA očakáva nasadenie veľkého množstva týchto drifterov, aby poskytovali priebežné informácie pre lepšie pochopenie oceánov, ktoré dnes chýbajú.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Tlačidlo Späť hore