Infoprint servis

Xerox pomáha diaľkovo dozerať na správu a životnosť mostov. Dlhodobým cieľom je široký vstup na trh s priemyslovými inováciami

Xerox a vláda austrálskeho štátu Victoria na začiatku mája oznámili uzavretie partnerstva pri založení podniku Eloque pre komercionalizáciu novej technológie, ktorá bude diaľkovo monitorovať výstavbu mostov. Využitie tejto technológie má za cieľ zefektívniť správu konštrukcií aj ich využívanie, zamedziť ich škodovosti a optimalizovať ich životnosť.

 Eloque je technológiou spadajúcou pod systém Industrial Internet of Things (IIoT), ktorá využíva malé optické senzory pripojené k mostu k presnému meraniu a odhadu štrukturálneho napätia, tepelnej odozvy, ohybu, zaťaženia, vibrácií a korózie, čo sú všetky opatrenia pre udržanie zdravej konštrukcie mostov. Pokročilá analytika sa potom používa na vyhodnotenie dát zo senzorov a poskytovanie poznatkov priamo vlastníkom a prevádzkovateľom mostov v reálnom čase. Systém tak oveľa lepšie sleduje, či je most príliš alebo nedostatočne využívaný, či nemá štrukturálne problémy alebo poškodenia, ktoré je potrebné opraviť.

Podľa výročnej správy americkej spoločnosti pre stavebných inžinierov (American Society for Civil Engineers) je stav americkej infraštruktúry v roku 2021 nasledovný: 42 percent všetkých mostov je najmenej 50 rokov starých, a takmer 231 tisíc mostov si vyžaduje opravy a konzerváciu. Tento problém sa šíri po celom svete. Odhaduje sa, že 70 percent austrálskych mostov je starších ako 50 rokov. Približne 11 z celkových 25 tisíc nemeckých železničných mostov je starších ako 100 rokov a siedmim percentám mostov vo Francúzsku už hrozí kolaps.

Starnutie a zhoršovanie stavu verejnej infraštruktúry je globálnym problémom. Razíme cestu priekopníckej technológii, ktorá udržuje bezpečnosť mostov, predlžuje ich životnosť a pozitívne ovplyvňuje ďalšie plánovanie,” hovorí podpredseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti Xerox John Visentin. „Naše partnerstvo s vládou Victorie nám nielen umožňuje vyriešiť tento problém pre jej infraštruktúru, ale tiež rýchlo expandovať k štátnym aj neštátnym zákazníkom po celom svete, ktorí čelia týmto výzvam.“

Technológia, ktorú teraz Eloque distribuuje, bola vyvinutá vo výskumnom stredisku Xeroxu v Palo Alto Research Center (PARC) a vyskúšaná prostredníctvom partnerstva medzi spoločnosťami Xerox a VicTrack, štátnym podnikom Victorie, ktorý vlastní všetky železničné a električkové linky v štáte. Riešenie PARC využíva senzory a pokročilú analýzu na sledovanie stavu štruktúr v mostoch na optimalizáciu životnosti aktív. „Pomôže nám to odhaliť problémy skôr, zníži sa oneskorenie spôsobené uzáverami ciest pre manuálne kontroly a opravy a pomôže to rýchlejšie a presnejšie nájsť problémy v prípade kolíznych odstávok na mostoch alebo pri iných neočakávaných udalostiach,“ uviedla victórijská ministerka dopravnej infraštruktúry Jacinta Allan. Victorijská vláda sa zaviazala investovať 50 miliónov dolárov na zavedenie technológie Eloque na prioritných mostoch na jej území.

Táto technológia umožňuje včasnú detekciu a predikciu problémov. Umožňuje nájsť problémy skôr, ako sa ich oprava stane potenciálne nákladnejšou, a pomôže zákazníkom efektívne spravovať rozpočty na údržbu. „Eloque už bol nasadený na 7 mostoch vo Victorii a bude postupne nasadzovaný na prioritných mostoch. Najmä na tých, po ktorých sa prepravujú pravidelne ťažké bremená a sú vystavené najväčšiemu riziku zhoršenia. To rieši pre zákazníkov hlavný problém a umožňuje im lepšie spravovať ich aktíva,“ uviedol výkonný riaditeľ spoločnosti VicTrack Campbell A. Rose, ktorý tiež prevzal rolu generálneho riaditeľa spoločnosti Eloque pre podporu fungovania spoločnosti v jej začiatkoch.

Zatiaľ čo pôvodne sme boli zameraní na železničné a cestné mosty, technológia spoločnosti Eloque je všestranná a plánujeme ju v budúcnosti prispôsobiť na použitie v ďalších kritických štruktúrach,“ dodáva Ersin Uzun, generálny riaditeľ pre Internet of Things (IoT) pre Xerox a člen predstavenstva spoločnosti Eloque. „Už teraz sa snažíme rozšíriť túto technológiu na tunely, prístavy, viacpodlažné parkovacie garáže a ďalšie dôležité infraštruktúrne aktíva.“

Xerox je majoritným vlastníkom spoločnosti Eloque, investícia do nej je súčasťou jeho stratégie pre široký vstup na trh IoT s priemyslovými inováciami. V minulom roku spoločnosť Xerox tiež oznámila spoluprácu jeho výskumného centra PARC s Agentúrou pre obranné výskumné projekty Spojených štátov amerických (DARPA) na vývoji technológie, ktorá umožní rozsiahle monitorovanie morí v rámci programu Ocean of Things.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Tlačidlo Späť hore