∷ Z aktuálneho vydania

Zákazník oceňuje ústretovosť a otvorenosť

V roku 2017 investovala dcérska spoločnosť nadnárodnej slovenskej firmy Chemosvit Group do kúpy nového, unikátneho ofsetového zariadenia, ktoré sčasti nabúralo konvencie zaužívané v obalovom priemysle na Slovensku. „Zákazníci sú zvyknutí na iný ofset, ako ponúkame my. Napriek tomu verím, že výstupy presvedčia mnohých z nich, že ofsetová tlač nemusí ísť ruka v ruke iba s papierom,“ otvára debatu Zuzana Štromajer.

Ste mladá žena na riadiacom poste významnej, nadnárodnej spoločnosti. Ako vnímate svoju manažérsku pozíciu v branži, v ktorej je väčšina manažérov zastúpená mužmi?

Pravda je, že môj pocit z tejto pozície sa postupom času menil. Zo začiatku je to vždy ťažké, mladá žena príde do veľkej firmy a dostane istú pozíciu a z nej vyplývajúce povinnosti. Zapadnúť však do kolektívu tvoreného v drvivej väčšine mužmi môže byť tŕnistá cesta. S pribúdajúcimi skúsenosťami sa mi ale potvrdilo, že nejde ani tak o to, či je technik žena alebo muž, pracovníci vo výrobe si vás rýchlo „otestujú“ a buď vás medzi seba prijmú alebo nie. Ak vidia, že sa snažíte im prácu uľahčiť, dáte si poradiť a zároveň viete pomôcť aj vy im, myslím si, že otázka pohlavia prestane byť dôležitá. A to už je základný krok k ďalšej úspešnej práci, vedieť sa zosúladiť s tými, pre ktorých pracujete, aj s tými, s ktorými máte niečo tvoriť. Navyše v našej spoločnosti je v strednom manažmente pomerne dosť žien, čiže to nie je až také markantné.

Aká bola vaša cesta k aktuálnej riadiacej pozícii – vedúca ofsetovej tlače /technologička v spoločnosti?

Pre mňa bol krok k tomuto odvetviu logický, nakoľko z otcovej strany pracovala takmer celá rodina v sieťotlačovej firme. V poslednom ročníku štúdia v odbore polygrafie a aplikovanej fotochémie na FCHPT STU prišla z CHEMOSVIT FOLIE, a.s. ponuka na realizáciu diplomovej práce s témou svetlostálosti farieb používaných v obalovom priemysle. Nakoľko sa zadávateľom témy moja práca páčila, dostala som sa až k pohovoru, ktorý som hneď po ukončení štúdia úspešne zvládla a nastúpila som do spoločnosti CHEMOSVIT FOLIE, a.s. ako produktový manažér. Cieľom mojej pracovnej pozície bolo pod vedením skúsenejších kolegov spoznať široké portfólio výrobkov spoločnosti a zavádzanie nových podľa požiadaviek zákazníkov. Odtiaľ som sa presunula do oddelenia flexotlače, kde som strávila rok ako výrobná technologička a následne po investovaní spoločnosti do novej ofsetovej technológie som bola vybraná za technologičku a vedúcu tohto vznikajúceho oddelenia. Prešla som si všetkými oddeleniami, za čo patrí moje poďakovanie manažérovi technológov, Ing. Dávidovi Šariskému. Keď totiž príde mladá inžinierka medzi 85 chlapov, ktorí majú 30-ročnú prax, nie je priestor na zaváhanie. Počas tohto „krstu ohňom“ musíte ukázať, že na to máte a v prípade potreby ste pripravená poradiť aj starším a skúsenejším.

 

Čítať celý rozhovor

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Tlačidlo Späť hore