Infoprint servis

3D TLAČ POMÁHA ZDRAVOTNÍKOM

3D tlač je stále dostupnejšia technológia, ktorá už nie je doménou len veľkých a finančne zabezpečených inštitúcií, ale aj drobných podnikateľov a súkromníkov. Neexistuje snáď človek, ktorý by v posledných týždňoch nepočul o 3D tlačiarňach a ich prínose v boji s koronavírusom.

Príchod pandémie zaskočil veľa vlád vo svete tak prekvapivo, že v prvých týždňoch boli zdravotníci aj nemocnice postavené pred takmer neriešiteľnú úlohu, kde zohnať chýbajúce ochranné a pracovné pomôcky. Pandémia COVID-19 jasne ilustrujú zraniteľnosť konvenčných globálnych dodávateľských reťazcov.

Našťastie sa ukázala výhoda lokálnej digitálnej výroby. Priamo z 3D dát bolo možné tlačiť mnohé z pomôcok – od improvizovaných ochranných štítov, okuliarov cez adaptéry a improvizované masky až po náhradné diely do nemocničných prevádzok.

Schopnosť veľmi rýchlo reagovať na akútne potreby, priebežne meniť dizajn a testovať rôzne materiály a postupy – to všetko za pár hodín alebo dní – preukázali zrelosť a užitočnosť 3D tlače hneď z niekoľkých praktických uhlov pohľadu. 3D tlač umožňuje rýchly prechod od návrhu k miestnej výrobe. Výrobky sa môžu vyrábať v závislosti od toho, ako sa zvyšuje dopyt, a podľa potreby sa môžu rýchlo zmeniť na iný výrobok.

Koronavírusová kríza zvýšila záujem o použitie 3D tlače. Snáď aj táto kríza prispeje k zviditeľneniu faktického prínosu moderných technológií a k ich efektívnejším zapojenie do výskumu, vývoja i výroby naprieč odvetviami.

Podľa odborníkov sprevádzajú každú nastupujúcu technológiu veľké očakávania. V prípade 3D tlače dosiahli tieto prehnané očakávania vrchol pred piatimi až siedmimi rokmi. Súčasná situácia predstavuje klasickú fázu vytriezvenia a pochopenia, ako možno danú technológiu najlepšie reálne využiť. To sa týka napríklad využitie 3D tlače vo výrobe, letectve, medicíne alebo koncového “konzumného” segmentu.

3D TLAČ VÝRAZNE POSILŇUJE NAJMÄ V PRIEMYSLE
Ako plnohodnotná náhrada tradičných výrobných postupov sú všeobecné obmedzenia 3D tlače dlhodobo známe. Ďalší rozvoj 3D technológie sa očakáva. V prípade 3D tlače plastov sa technológia pomerne razantným spôsobom stále rozvíja, a to hlavne z hľadiska zníženie ceny a rýchlosti 3D tlače.
V súčasnosti sa dostáva viac do popredia použitie kovu, ktorý je vo vývoji zhruba tri roky pozadu za plastom.

OBMEDZENIA 3D TLAČE V BOJI PROTI COVID-19
3D tlač z mnohých hľadísk zaostáva. Technologické, ekonomické a odborné prekážky stále bránia tejto technológii v dosiahnutí plného potenciálu. Proces 3D tlače pozostáva z rôznych technologických krokov v predprodukcii a postprodukcii, ktoré sú náročné na prácu, a to môže mať vplyv na priemyselné využitie technológie. V súčasnosti prebiehajú snahy o automatizáciu rôznych krokov procesu 3D tlače, ktoré môžu v budúcnosti umožniť vyššiu úroveň autonómie.

Doteraz väčšina inovatívnych projektov zameraných na pomoc v boji proti COVID-19 sa zakladala na komunite a bola pre tlač využívaná technológia FDM / FFF a polymérne suroviny. Dôvodom môže byť skutočnosť, že metal 3D tlačiarne s technológiou (sinteringu) spekania kovového alebo polymérového prášku pomocou lasera sú stále drahé a ich prevádzka si vyžaduje náročnosť.

Zdroj: www.polygrafia-fotografia.sk
FM.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Tlačidlo Späť hore